کد خبر: ۲۳۳۰۳۷
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۸ - ۰۰:۳۹
رییس جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی "امانوئل مکرون" رئیس جمهوری فرانسه گفت: اگر اقدامات سپهبد سلیمانی علیه داعش نبود، امروز خطرات بزرگی اروپا را تهدید می‌کرد.
رییس جمهوری اسلامی ایران در تماس تلفنی "امانوئل مکرون" رئیس جمهوری فرانسه گفت: اگر اقدامات سپهبد سلیمانی علیه داعش نبود، امروز خطرات بزرگی اروپا را تهدید می‌کرد.

 به گزارش اعتدال، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی شامگاه سه‌شنبه در گفت وگوی تلفنی با همتای فرانسوی خود، با اشاره به نقش مهم و تعیین کننده شهید سلیمانی در تأمین امنیت منطقه و مبارزه با تروریسم، افزود: او حق بزرگی بر گردن ملت‌های منطقه و حتی مردم اروپا در مبارزه با داعش دارد.

وی با بیان اینکه امروز ملت ایران به خاطر جنایت آمریکا در غمی بزرگ قرار دارد، گفت: آمریکایی‌ها با ترور سپهبد سلیمانی یک اشتباه راهبردی بزرگ مرتکب شدند.

رییس جمهوری اظهار امیدواری کرد؛ همه کشورهایی که خواهان صلح و امنیت پایدار در جهان هستند در برابر این جنایت و اقدام تروریستی مواضع قاطعی اتخاذ کنند.

روحانی با بیان اینکه اهداف آمریکا از این اقدام تروریستی بی تردید محقق نشده و نتیجه‌ای معکوس برای آنها خواهد داشت، افزود: بعد از این جنایت، شاهد اتحاد و همبستگی ملت ایران بیش از هر زمان دیگر بودیم و همچنین ملت ایران و عراق بیش از پیش به هم نزدیک شده اند.

رییس جمهوری با تأکید بر اینکه که شهید سپهبد سلیمانی به دعوت دولت عراق و برای ملاقات با نخست وزیر این کشور به بغداد سفر کرده بود، گفت: این اقدام آمریکا نقض حاکمیت عراق، اهانت به دولت و ملت این کشور و جنایتی بزرگ و نابخشودنی علیه ملت ایران بوده است.

روحانی با اشاره به مطالبه مردم ایران برای پاسخ به آمریکا، خاطرنشان کرد: مسؤولیت عواقب این ترور و پیامدهای آن بر عهده دولت آمریکاست.

رییس جمهوری با اشاره به تأسف و تأثر آزادی خواهان و مسلمانان جهان در شهادت سپهبد سلیمانی و تظاهرات عظیم آنان در بسیاری از کشورها و حتی برخی شهرهای اروپایی، افزود: آمریکایی‌ها باید بدانند که امروز امنیت و منافع آنها در سرتاسر منطقه با شرایط خطرناکی مواجه است و نمی‌توانند از عواقب این جنایت بزرگ مصون بمانند.

روحانی با تأکید بر اینکه امنیت منطقه، راهبرد اصلی ایران است، گفت: هدف سردار سلیمانی برقراری امنیت و ثبات پایدار در منطقه بود و او قهرمان مبارزه با تروریسم به شمار می رود.

رییس جمهوری با اشاره به تصمیم‌ مهم پارلمان عراق در واکنش به اقدام تروریستی آمریکا، گفت: معتقدیم امنیت منطقه تنها توسط کشورهای منطقه تأمین می شود؛ هیچ کس از تنش در منطقه سودی نمی برد و بی ثباتی در این منطقه می تواند برای کل جهان خطرناک باشد.

روحانی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگز به دنبال جنگ و ناامنی در منطقه نیست اما نسبت به دفاع  از حقوق و حاکمیت خود تردید نمی کند.

رییس جمهوری با تأکید بر مقاومت ملت ایران در ۲۰ ماه گذشته، تصریح کرد: در این مدت، ایران به تعهدات خود پایبند بوده و آنچه در پنج گام اخیر برداشته شده، در چارچوب برجام بوده است؛ این در حالی است که طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرده و این باعث عدم توازن در برجام شده است.

روحانی افزود: هر زمانی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند، گام های برداشته شده از سوی ایران قابل بازگشت خواهد بود.

نگران صلح و ثبات در منطقه هستیم


امانوئل مکرون نیز در این تماس تلفنی با بیان اینکه درک می کنم در چه شرایط تلخ و غم انگیزی با شما گفت وگو می کنم، گفت: همه ما بسیار نگران صلح و ثبات در منطقه هستیم و اتفاقاتی که صورت گرفته می تواند باعث افزایش تنش و تشنج غیر قابل جبران شود.

رییس جمهوری فرانسه با اشاره به تعهد همیشگی آن کشور برای برقراری صلح و ثبات، از حوادث اخیر ابراز تأسف کرده و آمادگی خود را برای کمک به کاهش تنش‌ها اعلام کرد.

مکرون با اشاره به اهمیت برجام، گفت: فرانسه به تلاش های خود برای حفظ این توافق مهم بین المللی ادامه خواهد داد و از ایران نیز انتظار دارد که در همین جهت حرکت کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری