کد خبر: ۲۳۲۷۹۸
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۳
وزرای خارجه چین، روسیه، ترکیه، تاجیکستان، عبدالله عبدالله و گوترش در تماس‌های تلفنی با وزیر خارجه ایران درباره آخرین تحولات پس از ترور شهید سلیمانی گفتگو کردند و وزیر خارجه قطر نیز امروز به تهران آمد.
در پی اقدام تروریستی بامداد جمعه ۱۳ دی ماه آمریکایی‌ها در ترور شهید سردار سپهبد قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس پاسداران و «ابومهدی المهندس» معاون حشد الشعبی، برخی مقامات و وزرای خارجه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران درباره آخرین تحولات مربوطه در این زمینه گفتگو کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفتگویی تلویزیونی درباره تماس‌های همتایانش در پی ترور شهید سلیمانی گفته بود: بعد از شنیدن خبر بسیار تلخ شهادت برادر عزیزم سهپبد سلیمانی تا قبل از اینکه در این برنامه حضور یابم در جلسه بودم. چند وزیر خارجه غربی و از منطقه درخواست تماس داشتند که من در جلسه بودم و فرصت نشد، انشاءالله فردا به تماس‌ها پاسخ خواهیم داد.

ظریف درباره پیگیری های حقوقی ایران در این خصوص با بیان اینکه اقدامات متعددی را شروع کرده‌ایم به تماس تلفنی اش با گوترش دبیرکل سازمان ملل اشاره کرد و افزود: نامه‌ای برای دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت تهیه شده و تماس‌هایی با وزرای خارجه پیش بینی شده برای بررسی این موضوع و سایر اقدامات حقوقی و بین المللی که همکاران من مشغول طراحی هستند. همه نمایندگی های ما بسیج شده‌اند مشورت‌های سیاسی و اقدامات حقوقی را صورت بدهند.

در همین خصوص نیز نامه‌ ایران به دبیرکل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت روز جمعه به وقت محلی آمریکا توسط «مجید تخت‌روانچی» سفیر و نماینده دائم ایران در دفتر سازمان ملل در نیویورک ارسال شد.

جمهوری اسلامی ایران در این نامه ترور سردار سلیمانی را اقدامی تروریستی و جنایتکارانه خوانده و اعلام کرده که تمام حقوق خود تحت حقوق بین‌الملل را برای اتخاذ اقدامات لازم در استیفای حق ذاتی دفاع مشروع، محفوظ می‌دارد.

در نامه ایران بر مسئولیت دولت آمریکا در این قضیه تأکید شده و آمده است: شورای امنیت باید به مسئولیت خود عمل کرده و با توجه به پیامدهای وخیم این ماجراجویی نظامی و خطرناک آمریکا بر صلح و امنیت بین‌المللی، این اقدام جنایتکارانه غیرقانونی را محکوم کند.

در این نامه تأکید شده که نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، به ویژه نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که پیوسته در خط مقدم مبارزه با تروریسم و افراط‍‌گرایی در منطقه بوده‌اند، طبق حقوق و تعهدات بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، مصمم هستند تا با قدرت تمام مسیر شهید سرلشکر قاسم سلیمانی در مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه را تا ریشه‌کنی کامل آنها ادامه دهند.

در ادامه این رایزنی‌ها در پی اقدام تروریستی دیروز آمریکا، امروز «محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی» وزیر خارجه قطر به تهران آمد و در محل وزارت خارجه ایران دو دور مذاکره با ظریف داشت، یک دور با حضور هیأت‌ها و یک دور هم به صورت خصوصی.

وزیر امور خارجه قطر در دیدار با ظریف شرایط تنش زای جاری در منطقه پس از تحولات روز گذشته را حساس و نگران کننده توصیف کرد و اظهار داشت: باید راه حلی مسالمت آمیز برای کاهش این تنش‌ها و بازگشت آرامش به منطقه پیدا کرد.

ظریف نیز با تروریستی خواندن اقدام نظامیان آمریکایی در به شهادت رساندن سردار سلیمانی رژیم آمریکا را مسئول عواقب و پیامدهای آن خواند و افزود: جمهوری اسلامی ایران خواهان تنش در منطقه نیست و حضور و دخالت نیروهای خارجی و فرامنطقه ای باعث بی ثباتی، ناامنی و افزایش تنش در منطقه حساس ماست.

در ادامه این رایزنی‌ها و تا لحظه تهیه این گزارش، وزرای خارجه چین، تاجیکستان، ترکیه و روسیه نیز به صورت جداگانه در تماس تلفنی با ظریف با وی گفتگو کردند.

«وانگ یی» وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در یک گفتگوی تلفنی آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی به ویژه پس از ترور سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی را بررسی کردند.

محمدجواد ظریف و «سراج الدین مهرالدین» وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان نیز در گفتگویی تلفنی آخرین تحولات روابط دوجانبه و مهمترین مسائل منطقه‌ای و بین المللی به ویژه تحولات پس از ترور شهید سردار سپهبدحاج قاسم سلیمانی را بررسی کردند.

«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه نیز در گفتگویی تلفنی با ظریف ضمن رایزنی درباره مناسبات دوجانبه و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی، شهادت سردار سلیمانی را به دولت و ملت ایران تسلیت گفت.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه نیز دیگر مقامی بود که در تماس تلفنی با ظریف درباره آخرین تحولات پس از ترور شهید سلیمانی گفتگو کرد و ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت ایران شهادت سردار سلیمانی را تسلیت گفت.

وزیر خارجه روسیه همچنین در گفت‌وگو با همتای آمریکایی خود تاکید کرد که ترور سردار سلیمانی منجر به دور جدیدی از تنش‌ها در منطقه خواهد شد.

«عبدالله عبدالله» رئیس اجرایی دولت افغانستان در تماس تلفنی با وزیر خارجه ایران شهادت سردار سلیمانی را تسلیت گفت.

گفتنی است ظریف و «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل نیز تلفنی گفتگو کردند.وزیر خارجه ایران در این گفتگوی تلفنی عواقب ترور سردار سلیمانی را متوجه رژیم تروریستی آمریکا خواند.

منبع: خبرگزاری فارس
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری