کد خبر: ۲۳۲۴۴۰
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۹
علی مطهری:علت اصلی اعتراضات وضع بد زندگی مردم و ناامیدی از بهبود این وضع بود/ چرا نباید لابی قوی با کنگره آمریکا داشته باشیم؟ /انقلاب اسلامی را قربانی ژست انقلابی‌گری نکنیم
علی مطهری در یادداشتی با عنوان «مردم، تکیه گاه انقلاب اسلامی» نوشت؛ از آغاز نهضت اسلامی در سال ۴۲ تا امروز، تکیه گاه این نهضت مردم و ایمان اسلامی آن‌ها و اعتمادشان به رهبران نهضت و سپس کارگزاران نظام جمهوری اسلامی بوده است.

در ادامه این یادداشت آمده است؛ امام خمینی (ره) گذشته از اتکاء روحی و معنوی به خدا، از نظر اجتماعی فقط به مردم متکی بود، نه نیرو‌های خارجی و نه حتی نیرو‌های نظامی داخلی؛ همچنان که به تعبیر شهید آیت الله مطهری روحانیت شیعه از نظر روحی به خدا متکی است و از نظر اجتماعی به مردم.

این اتکاء به مردم همچنان باید محفوظ بماند و لازمه آن حفظ اعتماد مردم به کارگزاران حکومت است. بدون شک در اثر حوادث اخیر، این اعتماد دچار آسیب شده و باید بازسازی شود. لازم بود مسئولان نظام به خاطر تصمیم‌گیری بد و اجرای بدتر آن از مردم عذرخواهی می‌کردند، اما می‌دانیم که فرهنگ عذرخواهی و احترام به مردم درجمهوری اسلامی وجود ندارد.

نکته مهمتر این است که گران شدن بنزین بیشتر یک بهانه برای اعتراضات بود، علت اصلی اعتراضات وضع بد زندگی مردم از یک طرف و ناامیدی از بهبود این وضع از طرف دیگر بود. وظیفه اصلی کارگزاران نظام ایجاد امید به آینده بهتر در مردم است. مردم تاکنون در مقابل رذالت‌های آمریکا و اروپا خوب مقاومت کرده‌اند، ولی می‌گویند چشم‌اندازی به ما نشان بدهید که مثلا دو سال دیگر به شرایط اقتصادی بهتری می‌رسیم و در مسیر پیشرفت قرار می‌گیریم و عقب‌ماندگی‌های خود از کشور‌های همسایه را که روزگاری عقب‌تر از ما بودند جبران می‌کنیم.

مشکلات کشور ما صرفا راه حل اقتصادی ندارد، بلکه راه‌حل اقتصادی توأم با راه حل سیاسی دارد. تکیه بر توان داخلی کشور منافاتی با بهبود روابط ما با عربستان و امارات و حتی آمریکا ندارد. اگر نگران آرمان‌های انقلاب هستیم باید بگویم که مثلا آرمان آزادی فلسطین با برقراری رابطه با عربستان و بهبود روابط با سایر کشور‌های اسلامی و به طور کلی با اتحاد اسلامی بهتر تأمین می‌شود تا وضع فعلی. چرا ما نباید با استفاده از توان خود و ایرانیان خارج از کشور لابی قوی با کنگره آمریکا داشته باشیم و تلاش‌های اسرائیل و عربستان را خنثی کنیم؟ ما نباید ریاضت‌های غیرضروری اقتصادی بر مردم تحمیل کنیم. زمانی دشمن خاک ما را اشغال کرده است، در این صورت هر مقدار خسارت و تلفات برای آزادی سرزمین خود بدهیم جا دارد، ولی در شرایط فعلی وقتی راه‌هایی برای عبور از بحران فعلی وجود دارد چرا استفاده نکنیم و ریاضت‌های اقتصادی غیرضروری بر مردم تحمیل نماییم؟

متأسفانه ما راهی را می‌رویم که نتیجه آن قربانی شدن انقلاب اسلامی به خاطر ژست انقلابی گری است. انقلابی گری به معنی کار‌های احساسی و خام نیست. اساس، اسلام است نه انقلاب. به تعبیر آیت الله مطهری ما باید انقلاب را اسلامی کنیم نه اسلام را انقلابی. بعضی حرف‌هایی که این روز‌ها می‌شنویم و عده‌ای در آستانه انتخابات سخن از جبهه نیرو‌های انقلاب به میان می‌آورند و مردم را به انقلابی و غیرانقلابی تقسیم می‌کنند، مرا به یاد تعبیر‌های گروه فرقان و مجاهدین خلق در جزوه‌های تبلیغاتی‌شان می‌اندازد که اساس را انقلابی‌گری و مبارزه را اصل می‌دانستند نه یک وسیله برای تحقق اسلام، و شهید مطهری به شدت با آن‌ها درآویخت و سرانجام نیز به شهادت رسید و آن‌ها در برگه‌ای که در محل شهادت ایشان انداختند نوشته بودند: «اعدام انقلابی مرتضی مطهری انجام شد».

امروز باید با چشم باز و با چراغ عقل و به دور از احساسات حرکت کنیم، ضمن این که به توان داخلی خود تکیه می‌کنیم باید راه‌های بهبود روابط با دنیا را باز کنیم. در جهان امروز هیچ کشوری حتی آمریکا نمی‌تواند با دشمنی با بخش اعظم دنیا و دیوار کشیدن دور خود، خود را اداره کند. باید از این طریق امید برای مردم ایجاد کنیم، آنگاه اعتماد مردم به حکومت به درجه قبل باز می‌گردد.


انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
انسان
|
-
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
0
سخن حقی است و همین یک جمله تیتر باید درس عبرت آگاهان باشند اما برادر کو گوش شنوا
علی
|
-
|
۱۴:۰۲ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
0
علی مطهری خودت را به خواب زده ای یا واقعا خواب هستی تو هم جز همین دار و دسته ای بالاخره نمی شود که همه بد باشند تو یکی خوب باشی در اینکه انوها بد هستند شکی نیست اما فکر نکنم تو هم زیاد با اینها فرقی بکنی بالاخره داماد شما هم علی لاریجانی است
محمدرضا
|
-
|
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
0
درست می گویی از دولت گرفته تا مجلس از صدا و سیما و نهادهای نظامی گرفته تا قوه قضاییه و سایر جاها خطا پشت سر خطا و اشتباه پشت سر اشتباه تا کی مردم باید تاوان نادانی و ناتوانی مدیران را بدهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
0
خدایا ببین کی داره از فرهنگ عذر خواهی میگه!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
0
يك سؤال از دوستان انقلابی و حزب اللهی

✍️ حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا زائری:

اگر مرضيه هاشمی را در آمريكا بازداشت كنند و به او گوشت خوك بدهند و لباس آستين كوتاه بپوشانند بايد فرياد زد؟ ولی اگر #نرگس_محمدی را در ايران بازداشت كنند و به ضرب و شتم او بپردازند و او را از حقوق اوليه اش محروم سازند بايد ساكت بود؟
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۱
0
0
بابا بزرگترین لیست مجلس که امید بود مال شماست علی مطهری که نان نام پدرت رو خوردی بابت 8 سال بی عرضگیت عذر خواهی کن
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری