کد خبر: ۲۳۲۴۲۵
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۶
این که چرا بسیاری از جوانان، گریزپا می‌شوند به ویژه از کلاس جمعه - بخوانید نماز جمعه - همین است که به جای زمزمه محبت، صدای نفی و طرد در گوششان می‌پیچد. معلوم است که این صدا نمی‌تواند "آهنگ پیشواز انتظار" برای مردم باشد چه رسد بازگشت جوانان که پرتوقع‌تر هم هستند متناسب با سن و سال‌شان. حضرات محترم در شهر‌های مختلف آزموده‌اند این شیوه سخن و برخورد را. نتیجه هم مشخص است و مصلا‌ها، آئینه تمام‌نما و واقعی این نحوه مواجهه است.
لحن پدرانه باید داشت و پیش از آن محبت و اخلاق پدرانه تا تعریف بیابد رابطه بنوت و جامعه بپذیرد این شان پدری را و به رسم دیرین ملی و مذهبی، حرمت افزون‌تر بگذارد سخنی را که از زبان پدر برمی‌خیزد. اما چقدر کلام بزرگان، طعم محبت پدری دارد و اخلاق و خوی‌های برخوردی برخی تریبون‌داران محترم، هم خونی معرفتی را نشان می‌دهد؟ فقیریم در این حوزه. همه‌اش هم به مخاطبان و جوانان برنمی‌گردد. متاسفانه این فقر هم دامن‌گستر می‌شود و برکت از سفره برمی‌خیزد.

به گزارش اعتدال؛ روزنامه جمهوری اسلامی با این مقدمه نوشته است: وقتی برخی محترمین تریبون‌دار در شهر‌های مختلف، کلامشان به نفی و طرد منعقد می‌شود معلوم است که طردشدگان و نفی‌شدگان هم به همان سیاقی که با آنان رفتار شده است، برخورد خواهند کرد و همان‌گونه مواجهه خواهند داشت با بزرگان شهر. یعنی کسانی که می‌خواهند کلامشان جوهر سخن پدر داشته باشد و ازسوی همه فرزندان حرمت یابد و اجرا شود یک دفعه با جوابی روبرو خواهند شد که انتظارش را نداشته‌اند و برخویش نمی‌پسندند.

البته جز این هم نمی‌توان انتظار داشت از طرد شدگان و نفی‌شدگان که رانده‌شدگان از خانه پدری هم نه فقط با پدر که با اهل خانه مقابله به رفتار خواهند کرد. این هم اصلاً خوب نیست و برای خوب شدن رابطه، فقط نمی‌توان از جوانان انتظار پذیرش و سر پایین انداختن و همراه شدن داشت که اتفاقا این پدران هستند که باید به اصلاح و بازمهندسی رفتار خویش بپردازند و متناسب با جهان‌دیدگی خود ترش‌رویی فرزندان را هم تحمل و به رسم مروت و گذشت پدری، رفتار کنند. مواجهه‌ای چنین است که فرزندان گریزپا را به خانه می‌آورد چنان که از قدیم می‌گفتند که؛

درس معلم ار بود زمزمه محبتی
جمعه به مکتب آورد طفل گریزپای را

اما این که چرا بسیاری از جوانان، گریزپا می‌شوند به ویژه از کلاس جمعه - بخوانید نماز جمعه - همین است که به جای زمزمه محبت، صدای نفی و طرد در گوششان می‌پیچد. معلوم است که این صدا نمی‌تواند "آهنگ پیشواز انتظار" برای مردم باشد چه رسد بازگشت جوانان که پرتوقع‌تر هم هستند متناسب با سن و سال‌شان. حضرات محترم در شهر‌های مختلف آزموده‌اند این شیوه سخن و برخورد را. نتیجه هم مشخص است و مصلا‌ها، آئینه تمام‌نما و واقعی این نحوه مواجهه است. اگر در این آینه تصویری انبوه و بشکوه نمی‌بینند حضرات، به سمت اصلاح گفتار حرکت کنند و در این ساحت حتی درشت‌گویی به جا یا نا‌به‌جای مردم و جوانان را بپذیرند و به رفق و مدارا سخن گویند و برای توسعه رواداری و مروت همت کنند، خواهیم دید که گریزپا‌ها هم به مکتب برخواهند گشت و در راه ماندگان هم قدم تند خواهند نمود تا خود را به موقع به این مکتب برسانند. حیف است نمازی که پیامبر اسلام(ص) در باره آن فرموده‌اند: «عَلَیکَ بِالْجُمُعَهِ فَاِنَّهَا حَجُّ الْمَسَاکِینِ»(1) به این معنای روشن که: حتماً در نماز جمعه شرکت کن زیرا نماز جمعه حج فقیران است، به فقر شرکت‌کننده و مخاطب دچار شود. این نماز عبادی و سیاسی باید به غنی‌سازی اندیشه و فکر مردم کمک کند. باید مدام بر ذخیره راهبردی فکری و تعلق خاطر انقلابی و ملی مردم بیافزاید و انرژی‌های پراکنده را جذب مرکز کند. تحقق "باید"‌هایی از این دست مستلزم این باید است که برخی از آقایان، جاذبه را چند برابر دافعه در کلام داشته باشند و سلوک اخلاقی‌شان، خلق‌ها را نه که تنگ نکند که گشاده‌خلقی و گشاده‌رویی در پی داشته باشد. تجربه هم پای این واقعیت امضا می‌گذارد که هر شهر، امامی اهل رفق و مدارا برای جمعه خویش دارد، اقبال مردم هم احترام‌برانگیز است و هرجا سخن‌ها درشت می‌شود دچار فرسایش مخاطبان می‌شویم.
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
جاوید
|
-
|
۱۱:۴۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
0
دوست عزیز در این که رفتار ائمه جمعه باید متناسب با ویگیهای جوان باشد نیست و ضعفهایی در این موضوع داریم ولی دلیل عمده مسجد گریزی ، دن گریزی و نماز جمعه گریزی قش جوان انفعال انان و عدم امید به ای مراسمات است که باعث آن هم عملکرد دولت و مسئولین هست جوانان وقتی به نماز جمعه و مسجد می آیند که به خواسته های آنان توجه شود و امیدوار باشند حرفشان به گوش مسئولان برسد ولی متاسفانه آقیان نشان داد ه اند اهل شنیدن حرف اعتراض نیستند و این امر به پای کل نظام نوشته میشود بنابریان فرار رو به جلو نداشته باشید مسئول دین گریزی جوانان نیز مسئولان میباشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۳ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۸
0
0
قدرت تحلیل بچه ها هم از قدرت تحلیل سرداران و ائمه جمعه بیشتر است ؟؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۸/۱۰/۰۹
0
0
چون .... جوونهای الان با 40 سال پیش فرق میکنه
ناشناس
|
-
|
۰۸:۰۷ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۴
0
0
نماز جمعه یه آیین عبادی وسیاسیه نه ملعبه و خوشآمد شماها. خوشت نمیاد نیا کسی کارت دعوت برات نفرستاده. منت هم میذاری نیا به جهنم روحانی!!!
ناشناس
|
-
|
۱۳:۴۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۵
0
0
چرا در ایرانی که ادعای ام القرای جهان اسلام داره هر هفته حدود 2 میلیون نفر به نماز جمعه میرن اما در ترکیه که ما فکر میکنیم مرکز فساد است 22 میلیون نفر در نماز جمعه شرکت میکنند؟
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری