کد خبر: ۲۳۲۲۹۹
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۱
حسن روحانی، اخیرا خلق یک رمز ارز اسلامی را پیشنهاد کرده است. او معتقد است که کشور‌های اسلامی از این طریق می‌توانند سلطه اقتصادی آمریکا را به چالش بکشند. مطابق با گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌های محلی مالزی، ایده روحانی مورد استقبال ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی قرار گرفته است. این اولین بار است که ایران و ترکیه پیشنهاد خلق یک سیستم پرداخت جایگزین برای دلار آمریکا را در نظر می‌گیرند.
رییس جمهور ایران در اجلاس کوالالامپور ۲۰۱۹ پیشنهاد ایجاد رمزارز واحد کشورهای اسلامی را با کمک بانک‌های مرکزی آنها بر بستر بلاکچین، ارائه کردند و این پیشنهاد مورد استقبال نخست وزیر مالزی نیز قرار گرفت.

به گزارش اعتدال، رییس‌جمهوری در آخرین روز سفر سه‌ روزه خود به مالزی که برای شرکت در کنفرانس اجلاس سران کوآلالامپور بود، در میزگرد اولویت‌های توسعه و چالش‌ها نیز شرکت نمود و در آنجا پیشنهاد کرد بانک‌های مرکزی کشورهای اسلامی اقدام به بنیان نهادن یک رمزارز مشترک بر پایه بلاکچین نمایند.

آرزوی تشکیل یک واحد پول مشترک یا یک اتحادیه پولی و مالی  همانند اتحادیه اروپا تنها اختصاص به ایران نداشته و در بین کشورهای اسلامی آرزوی قدیمی است پیش از این ماهاتیرمحمد نخست‌وزیر مالزی نیز خواهان عرضه دینار اسلامی به عنوان واحد پول مشترک کشورهای اسلامی بود.

این پیشنهاد مورد توجه رسانه های بین المللی نیز قرار گرفته و به تحلیل آن از زایای مختلف پرداخته اند:

«رمز ارز» اسلامی؛ جدید‌ترین ایده ایران برای دور زدن تحریم‌ها

اویل پرایس نوشت: حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اخیرا خلق یک رمز ارز اسلامی را پیشنهاد کرده است. او معتقد است که کشور‌های اسلامی از این طریق می‌توانند سلطه اقتصادی آمریکا را به چالش بکشند.

مطابق با گزارش منتشر شده در خبرگزاری آسوشیتدپرس، روحانی در کنفرانس کشور‌های مسلمان در مالزی خواستار تقویت همکاری‌های مالی و تجاری و کاهش وابستگی به سیستم دلار آمریکا شد.

رمز ارز جدید اسلامی برای مقابله با سلطه اقتصادی آمریکا
رئیس جمهور ایران استدلال کرد که تحریم‌های اقتصادی ابزار اصلی آمریکا برای سلطه بر دنیا و تهدید کشور‌های دیگر هستند. روحانی راه اندازی یک سیستم مالی و بانکداری ویژه را پیشنهاد کرد که در آن کشور‌های مسلمان از ارز‌های محلی برای تجارت استفاده می‌کنند. گزارش‌های محلی نیز پیشنهاد روحانی برای خلق یک رمز ارز اسلامی را تایید کرده اند.

مطابق با گزارش آسوشیتدپرس، روحانی در سخنرانی خود گفت: «مسلمانان دنیا باید به دنبال راهکار‌هایی برای کاهش وابستگی خود به دلار و سیستم مالی آمریکا باشند».

مالزی از ایده رئیس جمهور ایران برای خلق یک سیستم پرداخت جایگزین برای دلار حمایت میکند
در این کنفرانس رهبران کشور‌های ترکیه، قطر و میزبان حضور داشتند. اما عربستان و پاکستان از مشارکت در این اجلاس امتناع کردند.

مطابق با گزارش‌های منتشر شده توسط رسانه‌های محلی مالزی، ایده روحانی مورد استقبال ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی قرار گرفته است. این اولین بار است که ایران و ترکیه پیشنهاد خلق یک سیستم پرداخت جایگزین برای دلار آمریکا را در نظر می‌گیرند. نخست وزیر مالزی در این ارتباط گفت: «ما می‌توانیم از یک ارز مشترک برای انجام تبادلات مالی استفاده کنیم».

در این مراسم رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه از سازمان همکاری اسلامی انتقاد کرد. او ابراز نگرانی کرده است که این نهاد در عمل اقدامات کافی برای تقویت روابط و همکاری بین کشور‌های اسلامی انجام نداده است. اردوغان همچنین تاکید کرد که کشور‌های مسلمان باید بر روی یک سیستم پرداخت مالی اسلامی تمرکز کنند. او پیشنهاد تشکیل یک گروه اقدام ویژه را مطرح کرده است.

کشور‌های دیگر نیز برای دور زدن تحریم‌های آمریکا به رمز ارز روی آورده اند
تعدادی از کشور‌های دیگر در دنیا نیز خلق رمز ارز‌های محلی برای دور زدن تحریم های آمریکا را در نظر گرفته اند. در ماه سپتامبر گزارش‌هایی در مورد تلاش کره شمالی برای خلق یک ارز دیجیتال منتشر شده بود. کارشناسان معتقدند که هدف از این کار کمک به دور زدن تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا است.

ونزوئلا نیز در بین کشور‌هایی قرار دارد که در حال تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا با استفاده از رمز ارز‌های بومی است. رمز ارز پتو در ماه فوریه ۲۰۱۸ راه اندازی شده بود و اولین رمز رز ملی مبتنی بر نفت در دنیا است.

آیا مالزی، ایران، ترکیه و قطر دینار اسلامی را جایگزین دلار می کنند؟

رای الیوم نوشت: ایالات متحده تحریمهایی را علیه دو طرح خطوط لوله«نورد استریم» و «ترک استریم» إعمال کرد و بلوکه کردن اموال و سرمایه های تمام شرکتهای روسی، اروپایی و ترکی حاضر در این دو طرح، به مثابه قطره ای بود که به کلی جام را لبریز کرده و مستلزم یک حرکت جمعی برای محذود کردن این زورگویی و تکبر آمریکاست.

دایره تحریمهای آمریکا علیه دولتهای متعددی گسترش یافته و به جز ایران و هم پیمانان آن، شامل دولتهای بزرگی نظیر چین، روسیه، کره شمالی، کانادا و اغلب دولتهای عربی می شود و این شرایط، به شدت استقرار و امنیت جهان را تهدید می کند. قطعا این مساله تاثیرات منفی برای خود آمریکایی ها نیز دربر خواهد داشت.

پاسخ به این زورگویی های آمریکا، باید از طریق لغو هیمنه دلار بر اقتصاد جهانی و ایجاد ارزهای جایگزین باشد، تا به این شکل، قدرتمندترین سلاح آمریکا، یعنی تحریمها را با یک اجماع بین المللی از آن سلب کند.

چین و روسیه، در مورد استفاده از ارزهای داخلی برای پرداخت بهای تمام معاملات تجاری با یکدیگر، توافق کرده اند و چین بر «یوان طلایی» جدید، بعنوان ارز اصلی برای قیمتگذاری نفت، متکی بوده و متعهد شده است تا سیطره دلار را تا پنج سال آینده از بین ببرد. همانطور که امارهای رسمی بیانگر آن است که حجم مبادلات این ارز چینی جدید، تا کنون به بیش از 20 تریلیون رسیده و همچنان رو به افزایش است.

ماهاتیر محمد، نخست وزیر مالزی، روز شنبه اعلام کرد که این کشور به همراه ایران، ترکیه و قطر، به دنبال اجرای معاملات تجاری با استفاده از طلا و نظام مبادله هستند. وی تاکید کرد که طی نشست کوالالامپور، طرح استفاده از دینار طلایی و ایجاد ساز و کاری برای اجرایی شدن بین این دولتها را مطرح کرده است، تا در آینده از تحریمهای امریکا متضرر نشوند.

تعداد مسلمانان در جهان رو به افزایش است و از یک میلیارد و نیم فراتر می رود. این مسلمانان و دولتهای انها می توانند یک تشکل اقتصادی حامی گرایش های چینی و روسی، برای پایان دادن به هیمنه دلار، ایجاد کنند؛ تا یک راه حل مفید برای مقابله با نفوذ آمریکا در بین اعراب و مسلمانان و تلاش آن برای تغذیه تفکر اسلام هراسی، تدارک ببینند.

ترامپ نمی تواند با همه جهان مبارزه کرده و با استفاده از تحریمها اقتصاد جهانی را نابود کند و پاسخ به اینگونه اقدامات او، تنها با جایگزین کردن ارزهای جدید درنظام مالی جهانی ممکن می شود، که به اعتقاد ما، مسیر آن آغاز شده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری