کد خبر: ۲۳۲۲۸۲
تاریخ انتشار: ۰۳ دی ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
تحلیل‌گر اقتصادی اسپانیایی FATF را گامی مثبت در جهت مبارزه با پولشویی دانست و تاکید کرد: چین و روسیه شرکای تجاری مهمی هستند که اگر ایران به FATF نپیوندد، در تجارت با آنها با مشکل روبرو می‌شود.
دانیل لاکاله استاد اسپانیایی و تحلیل‌گر اقتصادی با مدرک دکترای اقتصاد است، حوزه تخصصی او اقتصاد جهانی است. وی جزو بیست اقتصاددان برتر جهان است که تاکنون کتاب‌های پرفروشی در حوزه اقتصاد مانند «فرار از تله بانک مرکزی» و «زندگی در بازارهای مالی» نوشته‌ است. کتاب‌های وی به زبان‌های انگلیسی، اسپانیایی، چینی و پرتغالی ترجمه و منتشر شده‌‌ است.

به گزارش اعتدال، لاکاله سخنرانی‌های کلیدی را در معتبرترین انجمن‌ها در سراسر جهان از جمله فدرال رزرو در هوستون، بنیاد هری پایتس در واشنگتن، مدرسه اقتصاد لندن، صندوق انجمن اجتماعی در میامی و مجمع جهانی اقتصاد ارائه کرده است.

FATF ابتکار مهم جهانی برای مبارزه با پولشویی است

دانیل لاکاله در مورد پیوستن کشورها به FATF گفت: این موضوع یک ابتکار جهانی بسیار مهم برای مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم است.

پیروی از FATF می‌تواند بهترین راه برای پایان دادن به آثار مخرب تحریم‌ها باشد

وی افزود: پیروی از بندهای FATF و بهبود شفافیت نظام مالی می‌تواند برای اقتصاد ایران مفید و بهترین راه برای پایان دادن به آثار مخرب تحریم‌ها باشد.

این تحلیل‌گر اقتصادی درباره فواید و ضررهای پیوستن به این سازمان گفت: این یک استاندارد جهانی است و به طور مستقل کنترل می‌شود، بنابراین از جانبداری‌های سیاسی خودداری می‌کند.

وی همچنین در مورد عدم پیوستن به این سازمان گفت: عدم پیوستن به این سازمان می‌تواند نگرانی‌های بیشتری را در مورد خطرات پولشویی به همراه داشته باشد و مهمتر از آن تصورات مربوط به تأمین مالی تروریسم را تقویت کند.

پیوستن به FATF گامی مفید برای جلوگیری از تحریم‌های جدید است

این تحلیل‌گر اقتصادی د ر پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده می‌تواند در صورت پیوستن به FATF از شفافیت مالی ایران برای اعمال تحریم‌های بیشتر سوءاستفاده کند، گفت: تحریم‌های مربوط به ایران به دلیل برنامه هسته‌ای در مورد نگرانی‌هایی در این مورد است که این برنامه می‌تواند برای اقدامات نظامی مورد استفاده قرار گیرد، پیوستن به FATF گامی مهم برای جلوگیری از تحریم‌های جدید است.

در صورت نپیوستن به FATF تجارت ایران با چین و روسیه دچار مشکل می‌شود

وی هم چنین در پاسخ به این سوال درست که اگر ایران به FATF نپیوندد، چین و روسیه هم قادر به همکاری با ایران نخواهند بود، گفت: این یک خطر بسیار مهم است. چین و روسیه شرکای تجاری مهمی هستند که اگر ایران به FATF نپیوندد، در تجارت با آنها با مشکل روبرو می‌شود.

منبع: ایلنا
مطالب مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری