کد خبر: ۲۳۲۲۴۸
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۹
خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شده است که حدود 1500 نفر در جریان اعتراضات آبان کشته شده‌اند. این در حالی است که مقامات کشورمان بارها ادعای منابع خارجی درباره قربانیان اعتراضات بنزینی را تکذیب کرده‌اند.
در حالی که مقامات کشورمان هنوز آماری در خصوص تعداد کشته‌شدگان ناآرامی‌های آبان ماه اعلام نکرده‌اند، خبرگزاری رویترز در گزارشی مدعی شده است که حدود 1500 نفر در جریان اعتراضات آبان کشته شده‌اند.

به گزارش اعتدال؛ خبرگزاری رویترز مدعی شده که این آمار را چندین مقام در وزارت کشور ایران در اختیار آن خبرگزاری قرار داده‌اند. رویترز در گزارش خود مدعی شده است که ۱۷ نوجوان، حدود ۴۰۰ زن و تعدادی از نیروهای امنیتی و پلیس در میان کشته‌شدگان هستند.

رویترز می‌گوید این آمار را سه مقام وزارت کشور ایران که خواسته‌اند نامشان فاش نشود، در اختیار این خبرگزاری گذاشته‌اند.

رویترز ادعا می کند که دو نفر از مقام‌هایی که آمار کشته‌شدگان را در اختیار این خبرگزاری گذاشته‌اند، گفته‌اند که این ارقام را بر اساس اطلاعات جمع‌آوری شده از نیروهای امنیتی، قبرستان‌ها، بیمارستان‌ها و پزشکی قانونی به دست آورده‌اند.

ادعای رویترز در حالی است که مقامات قضایی ایران بارها ادعای رسانه‌ها و منابع خارجی درباره تعداد کشته‌شدگان و بازداشتی‌های حوادث آبان ماه را تکذیب کرده‌اند. پیشتر نیز سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده بود که تعداد کشته‌شدگان اعتراضات آبان‌ماه در ایران دست‌کم ۳۰۴ نفر است.

با این حال، دیروز دادستان کل کشور در همین خصوص گفته بود: در حوادث آبان ماه دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی به مردم بگویند که چقدر از عناصر اغتشاشگر اسحله کشف شده است، میدان میدان جنگ بوده، با سلاح سرد و گرم، با اسحله‌های شکاری و غیرشکاری، انواع و اقسام سلاح‌ها را به کار برده‌اند.

واکنش شورای عالی امنیت ملی به خبر رویترز

علیرضا ظریفیان یگانه رییس مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی در این باره ضمن تکذیب این ادعا گفت: این نحو از خبر نوشتن و ادعا کردن اساساً کار خاصی ندارد؛ کافی است بر اساس یک برنامه از پیش تعیین شده عملیات روانی، یک سری ادعاها کنار هم چیده شود و وقتی هم از این رسانه درخواست منبع یا سند شود، شما را به موجودات نامرئی ارجاع می‌دهد که هیچ امکانی برای صحت‌سنجی آن وجود ندارد. لذا ادعای خبرگزاری رویترز نه از باب امنیتی و اطلاعاتی، بلکه حتی از جنبه‌ی خبری هم کاملاً بی ارزش و لطمه‌ی شدیدی به اعتبار از پیش مخدوش این خبرگزاری است.

وی افزود: حالا که رویترز نمی‌خواسته منبع یا سند یا حتی یک قرینه‌ی کوچک ارائه کند، چرا به ۱۵۰۰ نفر کفایت کرده؟ می‌تواند بگوید ۲۰ هزار نفر کشته‌اند، اما این خبرسازی‌های جعلی اعتباری ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری