کد خبر: ۲۳۲۲۲۹
تاریخ انتشار: ۰۲ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
مدیر جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با یک نشریه اتریشی گفت: در خصوص برجام هیچ رویکرد یا اهداف سیاسی ندارم و باید بی‌طرف بمانم.
مدیر جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با یک نشریه اتریشی گفت: در خصوص برجام هیچ رویکرد یا اهداف سیاسی ندارم و باید بی‌طرف بمانم.

به گزارش اعتدال، رافائل گروسی، مدیر جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گفت‌وگو با نشریه اتریشی "استاندارد" با اشاره به لزوم بی‌طرفی در خصوص مسئله هسته‌ای ایران، گفت: وقتی می‌گویم که می‌خواهم منصف باشم، منظورم این است که هیچ رویکرد یا اهداف سیاسی ندارم. من باید بی‌طرف بمانم. من از اهمیت گزارش مدیر آژانس و مسائلی که در پی آن رخ می‌دهند، آگاه هستم. ما وظیفه‌ای داریم که باید آن را با احتیاط انجام دهیم. ما در طول بازرسی‌های خود همه جا را زیر و رو می‌کنیم.

وی با همچنین با اشاره به این‌که به دلیل پیدا شدن اورانیوم در یک سایت هسته‌ای اعلام نشده منتظر جواب‌هایی از تهران است، گفت: ما با تهران در حال گفت‌وگو هستیم. تاکنون تمام اطلاعاتی که درخواست کرده‌ایم را دریافت نکرده‌ایم اما همان‌طور که پیشتر اعلام کرده‌ام، تمامی کانال‌های ارتباطی باز است.

گروسی در ادامه با اشاره به این‌که مشخص نیست تهران تا چه زمانی برای پاسخ‌دهی فرصت دارد، افزود: این مسائل به شدت تکنیکی هستند و تحلیل آن به وقت نیاز دارد. ما باید مطمئن شویم که این فرایند بی‌طرفانه است و اشتباهی در آن رخ نمی‌دهد. ما سئوالات صریحی از تهران پرسیده‌ایم و منتظر جواب‌های صریحی هستیم. در هر صورت پاسخ دادن به این سئوالات نباید چندین ماه زمان ببرد.

مدیر جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در پاسخ به این سئوال که آیا برجام می‌تواند نجات پیدا کند؟، عنوان کرد: وظیفه من نه نجات و نه تخریب برجام است. این‌که بخواهم خود را وارد حوزه سیاست کنم، نامتعارف و خانمان برانداز خواهد بود. من تنها تعهداتم برایم مهم است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نمی‌تواند سناریوچینی کند. من افکار و عقاید خود را دارم اما به عنوان مدیر آژانس، تنها چیزی که برایم اهمیت دارد، اطلاعاتی است که در اختیارم قرار دارد. اگر در این چارچوب شاهد مشکلاتی باشم، آن‌ها را ابراز می‌کنم. من دیدبان هسته‌ای هستم. باقی مسائل به کشورها و سیاست‌مداران بستگی دارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری