کد خبر: ۲۳۲۱۲۷
تاریخ انتشار: ۰۱ دی ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۴
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران به توکیو گفت: ایران قصد دارد روابطش را با ژاپن مستحکم کند و همه راه ها را باز نگه دارد.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه با اشاره به سفر «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران به توکیو گفت: ایران قصد دارد روابطش را با ژاپن مستحکم کند و همه راه ها را باز نگه دارد.

«سید عباس عراقچی» که در سفر به ژاپن رئیس جمهوری اسلامی ایران را همراهی می کرد، در مصاحبه ای با شبکه «ان. اچ. کی» ژاپن که امروز یکشنبه منتشر شد افزود: موانعی بر سر راه روابط بهتر میان ایران و ژاپن وجود دارد.

او گفت این مشکل از تحریم های یک جانبه و غیر قانونی ایالات متحده آمریکا نشات می گیرد، در غیر این صورت روابط دو کشور خوب است.

عراقچی اظهار کرد ما تلاش داریم باوجود موانع، تحریم های یک جانبه و غیرقانونی ایالات متحده، اساس مناسبات دو جانبه و روابط اقتصادی ایران و ژاپن را تقویت کنیم.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در راس یک هیات بلندمرتبه به منظور دیدار و گفت و گو با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در سفری دو روزه وارد توکیو شد.

«آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن خرداد ماه سال جاری به عنوان اولین نخست وزیر این کشور در ۴۰ سال گذشته، به تهران سفر کرد، او در این دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت و گو کرد.

آبه هدف خود از آن سفر را کمک به کاهش تنش در منطقه عنوان کرده بود و رسانه‌های ژاپنی از تلاش او برای حل مسائل مربوط به برجام و تحریم‌های آمریکا خبر داده بودند.

سفر روز جمعه روحانی به توکیو در پاسخ به سفر آبه و برای تکمیل گفت‌وگوهایی بود که در جریان سفر او به ایران شکل گرفته بود.  

ژاپن و ایران به طور سنتی روابط دوستانه‌ای دارند روحانی و آبه پیش از این، تابستان سال جاری در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل با یکدیگر دیدار کرده بودند این دیدار، نوزدهمین دیدار رهبران و مقامات ارشد دو کشور در ۱۹ سال گذشته و دهمین دیدار آبه و روحانی است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری