کد خبر: ۲۳۲۰۶۱
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۱۴
بازی مسئولان با اعصاب مردم درباره آلودگي هوا؛
در پی تشدید آلودگی هوا، معاون استانداري تهران گفته دانشگاه‌های استان تهران نیز در روز شنبه(30 آذر) و یکشنبه(1 دی) تعطیل اعلام شد. اين در حالي است كه استاندار گفته دانشگاه ها تعطيل نيستند.
محسنی‌بندپی، استاندار تهران و تقی‌زاده، معاون عمرانی‌اش با شیوه اطلاع‌رسانی درباره تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات تهران در روزهای شنبه و یکشنبه، مردم و رسانه‌ها را سردرگم کرده‌اند.

به گزارش اعتدال؛ معاون عمرانی استانداری تهران اعلام کرد: طی روزهای شنبه و یکشنبه آینده، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در کل استان تهران به استثنای فیروزکوه و دماوند به دلیل آلودگی هوا تعطیل است.

واکنش تند استاندار تهران درخصوص اخبار ضد و نقیض تعطیلی دانشگاه‌ها

بعد از اظهارات معاون استانداری تهران، انوشیروان محسنی بندپی، استاندار تهران به خبر تعطیلی دانشگاه‌ها واکنش نشان داد و تاکید کرد: فردا دانشگاه‌ها در استان تهران تعطیل نیست.

محسنی بندپی در گفت‌وگو با ایسنا گفت: تنها مرجع اعلام اخبار تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها استانداری تهران است که تصمیمات در این خصوص به تایید اعضای کارگروه اضطرار آلودگی هوا می‌رسد لذا رسانه‌ها تنها باید اخبار این موضوع را از استانداری تهران جویا شوند. دانشگاه‌های استان تهران فردا تعطیل نیست.

«انوشیروان محسنی بندپی» همچنين در گفت و گو با ایرنا گفت: کمیته اضطرار آلودگی هوا در جلسه عصر امروز خود با تعطیلی مدارس در تمامی مقاطع تحصیلی در شهر تهران و نیز شهرهای پاکدشت، ورامین، پیشوا و قرچک در روزهای ۳۰ آذر و یکم دی ماه موافقت کرد و بنابراین مدارس سایر مناطق و شهرهای این استان از جمله ملارد، فیروزکوه، پردیس، شهریار، بهارستان، رباط کریم، قدس و دماوند باز است.

وی با یادآوری اینکه تصمیم به تعطیلی مدارس شهر تهران و شهرستان های پیشوا، ورامین، پاکدشت و قرچک با هدف جلوگیری از انباشت آلاینده های جوی بوده است، اظهار داشت: میانگین شاخص آلودگی هوای تهران که عصر امروز به عدد ۱۳۰ رسیده بود، اکنون به ۹۰ کاهش یافته است.

لازم به ذکر است طی ساعات گذشته انتشار اخبار ضد و نقیضي درباره تعطیلی دانشگاهها در تهران سبب سردرگمی مردم و دانشجویان شده بود.

مشخص نيست چرا مسئولان نمي‌توانند در اين خصوص هماهنگ باشند و به صورت دقیق اطلاع‌رسانی کنند تا مردم که این روزها با آلودگی هوا و بوی نامطبوع دست و پنجه نرم می‌کنند، پیش از این دچار مشکل نشوند. این در حالیست که بین اظهارات استاندار تهران و معاونش تناقض جدی وجود دارد و مشخص نیست تصمیم گیری برای تعطیلی ادارات و دانشگاه ها بر چه اساسی صورت می پذیرد و وزارت بهداشت نیز شاخص های مربوط به خود را برای اعلام تعطیلی در نظر می گیرد و مردم نیز در این بین همچنان سردر گم مانده اند.

مبنای تعطیلی مدارس از نگاه وزارت بهداشت


از سوی دیگر رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در زمان حاضر شرایط آلودگی هوای تهران در حدی نیست که اداره‌ها و دانشگاه‌ها تعطیل شود و هیچ مبنایی نیز برای این کار وجود ندارد.

«عباس شاهسونی» درباره اخبار مطرح شده مبنی بر تعطیلی دانشگاه‌ها و ادارات در روزهای شنبه و یکشنبه به دلیل آلودگی هوای شهر تهران، گفت: خارج از مصوبات کمیته اضطرار هیچ تعطیلی نداریم و هم‌اینک میانگین شاخص کیفی هوا در محدوده شهر قابل قبول است.

وی ادامه داد: فعلاً پایداری هوا وجود دارد و دلیل تعطیلی این است که به شرایط حاد نرسیم. در زمان حاضر شرایط آلودگی هوا در حدی نیست که اداره‌ها و دانشگاه‌ها تعطیل شود. اجرای طرح زوج و فرد خودروها از درب منازل نیز برای روزهای شنبه و یکشنبه در نظر گرفته شده تا مردم همکاری کنند و شرایط آلودگی هوا از حد فعلی بیشتر نشود.

رییس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، ‌درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: مرجع تشخیص کیفیت هوا که برای سلامت افراد خطر دارد یا خیر، وزارت بهداشت است. وزارت بهداشت با توجه به مواردی مانند غلظت آلاینده‌ها در ایستگاه‌ها و محاسبه شاخص کیفی هوا این موارد را بررسی می‌کند و اگر پایداری هوا تا ۷۲ ساعت ادامه داشته باشد، وزارت بهداشت اعلام می‌کند کمیته اضطرار تشکیل شود که در این صورت بر اساس آیین نامه تصمیم گیری می‌شود.

شاهسونی اظهار کرد: در شرایط کنونی میانگین شاخص کیفی هوا در تهران قابل قبول و کیفیت هوا بهبود پیدا کرده است و با اقداماتی که در روزهای شنبه و یکشنبه انجام می‌شود، کیفیت هوای شهر به شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها نخواهد رسید.


مدارس کدام شهرها و استان‌ها شنبه ۳۰ آذر ماه تعطیل است؟

در این قسمت مدارسی که به دلیل برودت هوا، جلوگیری از شیوع آنفولانزا ، آلودگی هوا و یا آبگرفتگی روز شنبه  ۳۰ آذر ماه تعطیل شدند را مشاهده می‌کنید.

تعطیلی مهدهای کودک، پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی البرز

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز گفت: مهدهای کودک، پیش دبستانی ها و مدارس ابتدایی البرز به جز شهرستان طالقان و بخش آسارا فردا شنبه ۳۰ آذرماه در نوبت صبح و عصر تعطیل است.

مدارس قزوین فردا تعطیل نیست / مدارس آبیک تعطیل شد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: همه مدارس استان فردا دایر است.

تعطیلی مقاطع ابتدایی شهر و روستا‌های اراک در دو نوبت صبح و عصر فردا

مدارس اراک در نوبت صبح فردا به دلیل آلودگی هوا تعطیل است.

تأخیر در فعالیت برخی مدارس چهارمحال و بختیاری

به دلیل بارش برف و سرما، فردا شنبه ۳۰ آذر، فعالیت مدارس برخی شهرستان‌های چهارمحال و بختیاری با تأخیر آغاز می‌شود.

اعلام تعطیلی برخی مقاطع تحصیلی در اصفهان و شهرستانها

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: با توجه به استمرار شرایط آلودگی هوا ، فردا برخی مقاطع تحصیلی اصفهان و تعدادی از شهرستانها تعطیل است .

کارمندان و مدارس برخی مناطق اهواز و آبادان تعطیل شدند

به علت تداوم آبگرفتگی، مدارس برخی مناطق اهواز فردا در دو نوبت صبح و عصر تعطیل شدند.

تعطیلی مدارس تبریز در روز شنبه به دلیل افزایش آلودگی هوا

مدارس تبریز به دنبال افزایش آلودگی هوا در روز شنبه تعطیل شد.

تعطیلی برخی مدارس در خوزستان/مدارس آبادان تعطیل شد

فرماندار ویژه آبادان با اشاره به بارش باران هان های اخیر در استان خوزستان گفت: بعلت آب گرفتگی معابر، فردا شنبه ۳۰ آذرماه مدارس کوی ولی عصر آبادان تعطیل است.

مدارس تهران شنبه و یکشنبه تعطیل شد

استانداری تهران اعلام کرد: با توجه به افزایش آلاینده‌ها، مدارس شهر تهران، ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل است.

باتوجه به افزایش آلاینده‌ها استانداری تهران تمامی مقاطع مدارس شهر تهران، ورامین،  پیشوا، پاکدشت و قرچک و شهر ری در دو شیفت صبح و عصر را برای روزهای شنبه ۳۰ آذر و یکشنبه ۱ دی تعطیل اعلام کرد.

گفتنی است طرح زوج و فرد از درب منازل اعمال می‌شود.

فعالیت معادن شن و ماسه و صنایع نظیر آن تعطیل است. کلیه مجوزهای خریداری شده برای ورود به طرح لغو و صرفا مجوزهای یکساله معتبر است.

فعالیتهای ورزشی در محیط های باز ممنوع است. برگزاری تمامی امتحانات آموزش و پرورش به هفته های آتی موکول شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری