کد خبر: ۲۳۲۰۲۷
تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸
فشار دولتهای عربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس کار خود را کرده و باعث شد تعداد رؤسای جمهور دولتهای شرکت کننده در نشست اسلامی در کوآلالامپور کاهش یابد و این مهم، پس از تماس هایی صورت گرفت که برای قانع کردن عمران خان و رئیس جمهور اندونزی، برای حاضر نشدن در این نشست، انجام شد.
العربی الجدید نوشت: فشار دولتهای عربی و کشورهای حاشیه خلیج فارس کار خود را کرده و باعث شد تعداد رؤسای جمهور دولتهای شرکت کننده در نشست اسلامی در کوآلالامپور کاهش یابد و این مهم، پس از تماس هایی صورت گرفت که برای قانع کردن عمران خان و رئیس جمهور اندونزی، برای حاضر نشدن در این نشست، انجام شد.

به گزارش اعتدال، العربی الجدید در ادامه از قول منابع آگاه نوشته است: این تصمیم عمران خان، در نتیجه فشارهای کشورهای حاشیه خلیج فارس اتخاذ شد و علت اصلی این تصمیم، دیدار ولی عهد سعودی با نخست وزیر پاکستان بود، که در ضمن آن، عمران خان تاکید کرد که حتی حضور او در نشست کوالالامپور نیز به زیان و علیه منافع عربستان نخواهد بود.

این در حالی است که روزنامه انگلیسی زبان«داون» از منابعی در وزارت خارجه پاکستان نقل کرد که خان، خبر حضور نیافتن خود در کوالالامپور را به رجب طیب اردوغان ابلاغ کرده و تصریح کرده است که در ابتدا قرار بود، وزیر خارجه پاکستان به جای عمران خان در این نشست حاضر شود، اما پس از بحث و بررسی هایی که انجام شده، تصمیم نهایی، مبتنی بر عدم مشارکت پاکستان در کوالالامپور شده است.

در همین رابطه، پایگاه خبری «the news» از منبعی نقل کرد که عربستان سعودی نسبت به صحبتهای رئیس جمهور مالزی مبنی بر اینکه دولتهای اسلامی در کوالالامپور می توانند سکوی تازه ای برای جایگزینی این نشست به جای سازمان همکاری های اسلامی تدارک دیده و شکست این سازمان در حل مشکلات دولتهای اسلامی را جبران کنند، احساس نگرانی شدیدی کرده اند؛ همچنانکه امارات نیز در این باره ابراز نگرانی کرده و به همراه عربستان، خواستار عدم مشارکت پاکستان در این نشست شده است.

به گزارش این پایگاه خبری، ولی عهد ابوظبی، محمد بن زاید، نگرانی خود از حضور پاکستان در نشست کوالالامپور را به فرمانده نیروهای پاکستانی، ژنرال قمر جواد، رسانده است.

این در حالی است که فردوس عاشق اعوان، مشاور ویژه نخست وزیر پاکستان، در مصاحبه مطبوعاتی خود تاکید کرده است که این تصمیم پاکستان، در راستای منافع این کشور اتخاذ شده است.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری