کد خبر: ۲۳۱۹۹۱
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۸ - ۲۱:۲۴
پس از آن که قانونگذاران موافق و مخالف استیضاح در مجلس نمایندگان آمریکا، به بیان نظرات خود پرداختند، وارد مرحله رأی‌گیری شد و پس از ساعت‌ها بحث و بررسی، دو ماده طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور را تصویب کرد.
به گزارش اعتدال، جلسه مجلس نمایندگان آمریکا برای بحث و رای‌گیری در مورد دو ماده طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، چهارشنبه ۲۷ آذر آغاز شد.

چهارشنبه شب: مجلس نمایندگان آمریکا به ریاست نانسی پلوسی جلسه رای‌گیری درباره محاکمه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور در سنای این کشور را آغاز کرد. نانسی پلوسی گفت: «غم‌انگیز است که اقدامات بی‌پروای ترامپ استیضاح را اجتناب‌ناپذیر کرد. او چاره‌ای برای ما باقی نگذاشت.»

۲۲۵ نماینده در مقابل ۱۹۵ به ادامه بحث و "عدم تعویق" استیضاح ترامپ رای موافق دادند.

یورو نیوز نیز گزارش داد، مجلس نمایندگان آمریکا جلسه بحث و بررسی دو ماده طرح استیضاح دونالد ترامپ را آغاز کرد.

بامداد پنج شنبه به وقت تهران: پس از آن که قانونگذاران موافق و مخالف استیضاح، به بیان نظرات خود پرداختند، وارد مرحله رأی‌گیری شد و پس از ساعت‌ها بحث و بررسی، دو ماده طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور را تصویب کرد. «سوءاستفاده از قدرت» و «کارشکنی در کار کنگره» دو ماده طرح استیضاح دونالد ترامپ است. این طرح اکنون برای رسیدگی نهایی به مجلس سنا ارجاع می شود.


واکنش ترامپ به تصویب استیضاح: اتفاقی رخ نداد!


به دنبال رای‌گیری مجلس نمایندگان آمریکا و رای مثبت نمایندگان به ارجاع پرونده استیضاح ترامپ به سنا، رئیس‌جمهوری آمریکا در چندین پیام توییتری نوشت: «در نهایت، اتفاقی رخ نداد. ما به چیزی همچون یک رفتار انگشت‌نما که باید پیش از آنکه یک رئیس‌جمهوری از قدرت عزل شود وجود داشته باشد، نزدیک نشدیم.»

او با اشاره به صحبت‌های اندی مک‌کارتی فاکس نیوز و تشکر از او افزود: «معتقدم که یک رئیس‌جمهوری را نمی‌توان از قدرت عزل کرد، اگر احتمال منطقی نباشد که سنا او را محکوم و این رئیس‌جمهوری را عزل ‌کند. پس، مجلس نمایندگان آمریکا در جایگاه نخست، نباید این رئیس‌جمهوری را استیضاح کند. اگر این استاندارد جدیدی است، هر رئیس‌جمهوری از اینجا به بعد قابلیت استیضاح را دارد.»

ترامپ همچنین نوشت: «شاهد دروغ‌های بی‌رحمانه دموکرات‌های بیکاره، چپ رادیکال هستیم. این تهاجمی به آمریکا و تهاجمی به حزب جمهوری‌خواه است!»

کاخ سفید اندکی پیش از سخنان ترامپ در بیانیه‌ای این رای‌گیری را به عنوان "نقطه اوج یکی از شرم‌آورترین برهه‌های سیاسی در تاریخ کشور در مجلس نمایندگان" محکوم کرد. کاخ سفید گفت رئیس جمهوری "مطمئن است که به طور کامل در جریان محاکمه سنا تبرئه خواهد شد."

نحوه استیضاح ترامپ

انتظار می‌رود که در پایان این جلسه رای گیری در مورد طرح استیضاح انجام شود. «سوءاستفاده از قدرت» و «کارشکنی در کار کنگره» دو ماده طرح استیضاح دونالد ترامپ است.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان روز جمعه گذشته دو ماده طرح استیضاح چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا را تصویب کرده بود.

با توجه به اکثریت دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان پیش بینی می‌شود که طرح استیضاح در مجلس نمایندگان به تصویب برسد.

پس از تصویب طرح استیضاح در مجلس نمایندگان، محاکمه ترامپ در مجلس سنا که در کنترل جمهوری خواهان است، برگزار می‌شود.

در صورتی که طرح استیضاح در مجلس نمایندگان رای بیاورد، ترامپ به سومین رئیس‌جمهوری آمریکا تبدیل می‌شود که در سنا محاکمه می‌شود.

استیضاح روسای جمهور در آمریکا، یک امر نادر است. تاکنون فقط دو رئیس جمهور استیضاح شدند، ولی هیچکدام برکنار نشدند. با استیضاح ترامپ، نام وی به عنوان سومین رئیس‌جمهور استیضاح شده در تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد. طبق قانون اساسی، رئیس‌جمهور زمانی استیضاح می‌شود که مرتکب «جرایم بزرگی» مرتکب شود.

اندرو جانسون و بیل کلینتون دو رئیس‌جمهوری هستند که در مجلس سنا محاکمه شده‌اند.

آغاز روند استیضاح ترامپ در کنگره آمریکا

برکناری ترامپ تنها در صورتی ممکن است که دست‌ کم دوسوم سناتورها (حداقل ۶۷ سناتور) در جریان استیضاح او، رییس‌جمهوری آمریکا را در خصوص اتهاماتی که علیه او مطرح شده، مجرم بشناسند.

دموکرات‌ها اکنون ۴۷ کرسی از مجموع ۱۰۰ کرسی سنا را در اختیار دارند و مفروض بر این که تمامی این ۴۷ سناتور رأی به برکناری ترامپ بدهند، دست‌ کم ۲۰ سناتور جمهوری‌خواه دیگر باید به جمع موافقان برکناری رییس‌جمهوری آمریکا ملحق شوند تا استیضاح منجر به پایان کار ترامپ در رأس قوه مجریه ایالات متحده شود.

ترامپ با دو اتهام روبه‌رو است. تلاش برای وارد کردن فشار به اوکراین برای تحقیق از جو بایدن، رقیب سیاسی‌اش و کارشکنی در فعالیت کنگره، با خودداری از همکاری با تحقیقات استیضاح، ممانعت از شهادت دادن کارمندان کاخ سفید و امتناع از ارائه شواهد و اسناد.

دونالد ترامپ روز گذشته، در نامه‌ای تند به نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا رای قریب الوقوع استیضاح علیه خود را محکوم کرد و نانسی پلوسی را به "اعلان جنگ علنی علیه دموکراسی در آمریکا" متهم کرد.

به نوشته بی بی سی، ترامپ در این نامه گفت "از همان ابتدای استیضاح ساختگی، از اصول فرآیند عادلانه قانونی محروم بوده و "از بنیادی‌ترین حق اعطا شده در قانون اساسی، یعنی عرضه شواهد محروم شده است."

این درحالی است که دموکرات‌ها به طور علنی از ترامپ و وکیلانش دعوت کرده‌اند تا شواهد خود را ارائه کنند. کاخ سفید از شرکت در این فرآیند خودداری کرده است.


 ترامپ قبل از جلسه کنگره چه گفت؟

دونالد ترامپ در آستانه رای‌گیری مجلس نمایندگان آمریکا برای آغاز روند استیضاح وی، دموکرات‌ها را هیچ کاره خواند و گفت که کار نادرستی انجام نداده است. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ساعاتی قبل از آغاز جلسه استیضاح ترامپ، با توزیع نامه‌ای در میان نمایندگان کنگره از آن‌ها خواست تا به وظیفه خود عمل کنند و به استیضاح ترامپ رای دهند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در تازه‌ترین توئیت‌های خود نوشت: "باورتان می شود که من امروز استیضاح می‌شوم، آن هم توسط دموکرات‌های چپ‌گرای هیچ‌کاره. من کار نادرستی انجام نداده‌ام جزییات را بخوانید، این نباید برای هیچ رئیس‌جمهور دیگری تکرار شود. دعا کنید.

ترامپ افزود: آنها فقط می‌خواهند از رئیس‌جمهور انتقاد کنند قصد تحقیقات مناسب نداشتند، هیچ جرمی پیدا نکردند فقط اتهام واهی سوء استفاده از قدرت و کنگره را پیش کشیدند که هر دولتی از همان اول این کار را انجام می‌دهد.

رئیس جمهور آمریکا گفت: ناراحت کننده است، یک جنتلمن به کاخ سفید آمد و همه کاری که آنها کردند این بود که هرگز نگذاشتند نفس راحت بکشد. همه آنچه می‌خواهند این است که مرا استیضاح کنند. از فردای همان روز انتخابم شروع کردند، از همان فردای ادای سوگند. اما این رئیس جمهور به واشنگتن آمد و گفت: من می‌خواهم واشنگتن را پاکسازی کنم می‌خواهم به مردم کمک کنم. او کاهش مالیاتی بزرگی داشت، ارتش را قوی کرد، آنها از دستش عصبانی شدند چون دقیقا همان کاری را کرد که می گفت. تاریخ ثبت خواهد کرد که ما یکی از بهترین دوران‌ها را در طول تاریخ داشته‌ایم. در حالیکه دموکرات‌ها به دنبال انتخابات هستند. این رئیس‌جمهور باید به دنبال ادامه مبارزه باشد همانطور که همواره برای خودش و کشورش مبارزه کرده است. به سیاست‌های خود در حوزه دارو و تجارت ادامه خواهم داد. همین باعث شده که رئیس‌جمهور مقاومت کند و در این کار فوق‌العاده بوده است. دموکرات‌ها هیچ پیامی ندارند هیچ امیدی هم به ۲۰۲۰ ندارند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خواستار رأی مثبت به استیضاح ترامپ شد

به گزارش نیوزویک، «نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا ساعاتی پیش از آغاز جلسه رسمی استیضاح ترامپ با توزیع نامه‌ای در میان اعضای مجلس نمایندگان، از آن‌ها خواست تا به استیضاح ترامپ رای دهند.

نانسی پلوسی در عین حال خطاب به نمایندگان دو گزینه را برای آن‌ها پیشنهاد داده است: یا رای به استیضاح ترامپ و یا به عنوان کسانی شناخته خواهند شد که به وظایف عمومی خود به خوبی عمل نکرده‌اند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در نامه خود از اعضای این مجلس خواسته است تا با او برای به نتیجه رساندن جریان استیضاح ترامپ همراه شوند.

به گفته پلوسی، این بسیار تاسف بار است که رئیس جمهور از قدرت خود برای اهداف شخصی و منافع سیاسی استفاده کند و خود را بالاتر از قانون اساسی و مردم آمریکا می‌داند، اما در آمریکا هیچکس بالاتر از قانون نیست.

«آدام شیف» خواستار رأی مثبت نمایندگان به استیضاح ترامپ شد

آدام شیف، رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا نیز در توئیتی نوشت: رأی امروز نمایندگان درباره سو استفاده ترامپ از قدرت در تاریخ می‌ماند. رئیس جمهور ترامپ از قدرتش برای تقلب در انتخابات بعدی سوءاستفاده کرده است و سپس در روند کار کنگره برای لاپوشانی آن اخلال ایجاد کرده است.

وی در این باره ادامه داد: تنها سوال این است: آیا اعضا به سوگندشان برای اجرای قانون اساسی پایبند خواهند بود؟ تاریخ، رأیی که ما امروز می‌دهیم را به یاد خواهد داشت.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری