کد خبر: ۲۳۱۸۰۰
تاریخ انتشار: ۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۲
یک عضو فراکسیون امید با تاکید بر این‌که عده‌ای می‌خواهند فضای دیکتاتوری در مجلس حاکم شود از مطرح نشدن طرح‌های مجلس شورای اسلامی بعد از افزایش قیمت بنزین انتقاد کرد که در واکنش به او رییس مجلس گفت که مقام معظم رهبری بعد از این تصمیم فرمودند که اگر تدبیری هم است باید با هماهنگی صورت گیرد.
یک عضو فراکسیون امید با تاکید بر این‌که عده‌ای می‌خواهند فضای دیکتاتوری در مجلس حاکم شود از مطرح نشدن طرح‌های مجلس شورای اسلامی بعد از افزایش قیمت بنزین انتقاد کرد که در واکنش به او رییس مجلس گفت که مقام معظم رهبری بعد از این تصمیم فرمودند که اگر تدبیری هم است باید با هماهنگی صورت گیرد.

به گزارش اعتدال، محمود صادقی در جلسه علنی عصر یکشنبه در تذکری با استناد به ماده ۷۵ آیین‌نامه در واکنش به نطق صبح علی ادیانی نماینده قائمشهر درباره استعفای او از نمایندگی گفت: بعضا در مجلس شورای اسلامی برخی برای خود نقش مبصر کلاس و مامور حراست قائلند و مراقبند کسی خطا نکند و در صورت رخ دادن از الفاظ غیرمودبانه استفاده کرده و مجلس شورای اسلامی را زیر سوال می‌برند.

وی خطاب به ادیانی گفت: آقای ادیانی توصیه می‌کنم یکبار قانون اساسی به خصوص فصل ۶ مربوط به قوه مقننه را بخوانید طبق اصل ۸۶ قانون اساسی نماینده مجلس شورای اسلامی در مقام ایفای وظایف نمایندگی در بیان اظهارات آزاد است پس اجازه دهید که مجلس آزاد باشد و نمایندگان از آزادی آن استفاده کنند نه این‌که اعضای مجلس خود کمک کنند آزادی از بین رود، به همکاران احترام بگذارید تا حرف‌شان زده شود. اگر مجلس شورای اسلامی محل تضارب آرا نباشد اثرگذار نیست. انگار می‌خواهند فضای دیکتاتوری در مجلس حاکم باشد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آیا نماینده‌ای که در اعتراض به رعایت نشدن شأن مجلس شورای اسلامی تصمیم به استعفا می‌گیرد را باید اینگونه خطاب کرد، آیین‌نامه اجازه استعفا به نماینده داده است. بنده بعد از اعلام تصمیم ناگهانی مصوبه سران قوا مبنی بر افزایش قیمت بنزین دیدم که نظر نمایندگان گرفته نشده است و سران قوا راسا تصمیم گرفتند. بعد هم که قرار شد در یکشنبه بعد از این تصمیم طرح‌هایی مطرح شود اجازه این کار را ندادند.

صادقی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در حمایت از تصمیم سران قوا در افزایش قیمت بنزین، اظهار کرد: مقام معظم رهبری در بیانات خود در درس خارج از فقه با تصمیم سران قوا موافقت کردند اما مشروط بر آنکه آثار تورمی بر سایر کالاها نداشته و وضعیت کنترل شود. ما نمایندگان انتظار داشتیم که آقای لاریجانی اجازه دهند که نمایندگان نظراتشان را مطرح کنند قطعا نمایندگان با رعایت مصالح کشور و در نظر گرفتن توصیه‌های رهبری طرح‌ها و مطالب خود را بیان می‌کردند پس درست نبود که اجازه ندهند طرح‌های نمایندگان از جناح‌های مختلف اصولگرا و اصلاح‌طلب در مجلس شورای اسلامی مطرح شود این کار شأن مجلس را زیر سوال برد.

وی افزود: در آن زمان احساس کردم که تحقیر شدم و شأن مجلس شورای اسلامی زیر سوال رفت، لذا تصمیم به استعفا گرفتم استعفانامه‌ام را نوشتم بعد خواستم پیگیری کنم اما در همان روز در جلسه بعد از ظهر در صحن مجلس شورای اسلامی بعضی از نمایندگان در صحبت با من نظر موافق نداشتند و می‌گفتند این کار به مصلحت نیست و ممکن است به التهابات فضا دامن زند. برخی از مردم هم از من تقاضا داشتند که استعفا ندهم در برخی از سایت‌های ضد انقلاب از استعفایم اینگونه استفاده شده بود که به خیال خامشان به زمان فروپاشی نزدیک می‌شویم جمیع این شرایط باعث شد که مصلحت ببینم و استعفا ندهم.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به ثبت‌نامش در انتخابات گفت: بنا بر وظیفه انقلابی، شرعی و میهنی با مشورت، استخاره و تفال به قرآن تصمیم گرفتم تا در انتخابات ثبت نام کنم سوال این است که آیا کاری خلاف شأن مجلس انجام دادم؟ چرا تا وقتی که حرف می‌زنیم هجمه‌ای علیه نماینده راه می‌اندازید؟ اینگونه رفتار می‌کنیم که می‌گویند در مجلس ایران نمایندگان مجال صحبت کردن ندارند.

به گزارش ایسنا، در این هنگام ادیانی نماینده مجلس شورای اسلامی با استناد به ماده ۷۵ درخواست بیان تذکر و پاسخ به صادقی را داشت که لاریجانی از او خواست تا اجازه دهد او توضیحات‌اش را بیان کند.

رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نظر صادقی گفت: وقت مجلس را صرف این امور نکنید، آقای صادقی در بیاناتش گفت در مجلس اجازه ندادند بحث شود شما نظر مقام معظم رهبری را ملاحظه کردید ایشان فرمود کسانی می‌خواهند کاری کنند از این طریق هماهنگی نمایند. این اشکال نیست ایشان تدبیر کردند که اقدامات با هماهنگی انجام شود مقام معظم رهبری در شرایط خاص توصیه می‌کنند.

وی به موضوع استعفا اشاره و اظهار کرد: ما همواره با استعفای همکارانمان مخالفیم هر وقت دوستان موضوع استعفا را می‌گویند آنها را راضی می‌کنیم تا این کار را انجام ندهند، نمی‌دانم استعفای شما به هیات رییسه رسیده یا نه چون آن را ندیدم اگر استعفایی دارید هم درخواست می‌کردیم چنین کاری را انجام ندهیم. آقای عثمانی هم که استعفا داد خواهش کردیم این کار را نکند به هرحال این مدت با هم کار کردیم.

لاریجانی خاطرنشان کرد: این‌که درباره نام‌نویسی در انتخابات موضوعی را مطرح کردید کسی نباید در این رابطه فردی را تحقیر کند شما برای ثبت‌نام احساس وظیفه کردید اشکالی در این کار نیست قطعا اگر کسی احساس می‌کند که می‌تواند به کشور کمک کند باید در انتخابات ثبت‌نام کند به هر حال بیان چنین بحث‌هایی از تریبون مجلس شورای اسلامی خوب نیست.

بعد از این اظهارات لاریجانی، باز هم ادیانی خواستار بیان تذکر و توضیحاتش شد که لاریجانی اجازه طرح تذکر را به او نداد.

در جلسه صبح مجلس شورای اسلامی ادیانی در نطق خود در واکنش به ثبت‌نام صادقی در انتخابات مجلس گفت که کسانی می‌خواستند ۱۰ روز قبل از انتخابات استعفا دهند ولی یک مرتبه زودتر از همه زنبیل گذاشته و ثبت‌نام کردند.

علی ادیانی در واکنش به تذکر محمود صادقی نماینده تهران بیان کرد: بنده با آقای لاریجانی صحبت کردم و ایشان نیز قول دادند این موضوع را بررسی کنند، چرا که بنده در نطق خود اصلا اشاره‌ای به ایشان نداشتم و اخطار اصل 75 ایشان وارد نبود. در خصوص کلمه‌ای که ایشان نیز به کار بردند فردا نیز مباحثی را خدمت شما بیان خواهم کرد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری