کد خبر: ۲۳۱۶۶۲
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۲۷
نتایج انتخابات پارلمانی انگلیس حاکی از پیروزی قاطع محافظه‌کاران به رهبری بوریس جانسون است؛ پیروزیی که گفته می‌شود در ۴۰ سال گذشته این حزب بی‌سابقه بوده و سرنوشت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به سرعت مشخص می‌کند.
نتایج انتخابات پارلمانی انگلیس حاکی از پیروزی قاطع محافظه‌کاران به رهبری بوریس جانسون است؛ پیروزیی که گفته می‌شود در ۴۰ سال گذشته این حزب بی‌سابقه بوده و سرنوشت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را به سرعت مشخص می‌کند.

به گزارش اعتدال، شعبه‌های رای‌گیری انتخابات پارلمانی زودهنگام انگلیس، ساعت ٧ صبح پنجشنبه به وقت محلی باز شدند و ساعت ١٠ شب به وقت لندن، کار اخذ رای در انتخابات پارلمانی بریتانیا به پایان رسید.

در این انتخابات حزب محافظه‌کار توانسته دستکم ۳۶۴ کرسی را کسب کند که خیلی بیشتر از ۳۲۵ + ۱ کرسی لازم برای داشتن اکثریت مطلق است.

هم‌چنین حزب محافظه‌کار موفق شده در حوزه‌های انتخابی انگلستان که دهه‌ها به حزب کارگر رای می‌دادند برنده شود.

در اسکاتلند هم حزب ملی اسکاتلند به رهبری نیکولا استورجن توانسته اکثریت بزرگی از کرسی‌ها را به دست بیاورد.

نتیجه انتخابات:

با اعلام نتایج، حزب محافظه‌کار به دستکم ۳۶۴ کرسی رسیده است (۳۸ کرسی بیشتر از حد نصاب تشکیل دولت) که بهترین نتیجه این حزب از سال ۱۹۸۷ و زمان نخست وزیری مارگارت تاچر است.

حزب کارگر هم تنها ۲۰۲ نماینده به مجلس فرستاده است.

حزب ملی اسکاتلند ۴۸ کرسی، حزب لیبرال دموکرات ۱۱ کرسی، حزب دموکراتیک اتحادگرا (DUP) ۸ کرسی، حزب سبزها ۱ و حزب بریگزیت نایجل فاراژ بدون کرسی در جایگاه‌های بعدی‌ قرار گرفته‌اند.


به این ترتیب حزب محافظه‌کار به بزرگترین پیروزی خود از زمان «مارگارت تاچر» نخست‌وزیر اسبق انگلیس دست یافته و حزب کارگر بدترین نتیجه انتخابات در نزدیک به ۸۴ سال گذشته را تجربه کرده است.

برآورد اولیه از نتیجه انتخابات

برآورد ایپسوس موری حاکی از آن است که حزب محافظه‌کار، به رهبری بوریس جانسون احتمالا اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را از آن خود می‌کند.

به گزارش بی بی سی، بر این مبنا برآورد می‌شود که حزب محافظه‌کار ٣٨٦ کرسی بگیرد، که ٥٠ کرسی بیشتر از نتیجه آنها در انتخابات دو سال پیش است.

برآورد شده که حزب کارگر ١٩١ کرسی را به دست بیاورد که یکی از ضعیف‌ترین نتایج این حزب در انتخابات سال‌های اخیر به حساب خواهد آمد.

برای حزب لیبرال دموکرات و حزب ملی اسکاتلند به ترتیب ١٣ و ٥٥ کرسی برآورد شده است.

این برآوردها بر مبنای پرسیدن از رای‌دهندگان پس از خروج از شعبه رای‌گیری انجام شده و نتیجه واقعی انتخابات نیست.

 دومینیک راب، وزیر خارجه، در رقابتی نزدیک کرسی خود را حفظ کرد

دومینیک راب، وزیر خارجه در کابینه بوریس جانسون، در رقابتی نزدیک کرسی خود را حفظ کرد.

راب ۳۱ هزار رای گرفت و نامزد لیبرال دموکرات‌ها ۲۸ هزار رای.

این حوزه انتخابیه از جمله حوزه‌هایی بود که لیبرال دموکرات‌ها به برنده شدن در آن امیدوار بودند

کوربین از رهبری حزب کارگر بریتانیا کناره‌گیری می‌کند

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، گفت از رهبری حزب کارگر کناره گیری خواهد کرد.

کوربین گفت: "این به وضوح شبی ناامیدکننده برای حزب کارگر است. در کارزار انتخاباتی ما یک مانیفست امید و همبستگی ارائه دادیم. مانیفستی که امید داشت بی‌عدالتی‌ها را اصلاح کند."

او به سیاست‌های پیشنهادی خود برای گسترش خدمات عمومی و مقابله با بحران اقلیمی اشاره کرد و گفت این سیاست‌ها محبوبیت زیادی دارند، اما برگزیت چنان جامعه را دوقطبی کرده که نمی‌توان یک بحث سیاسی معمول داشت.

کوربین گفت مسایل عدالت اجتماعی همچنان باقی خواهند ماند. او گفت در انتخابات بعدی رهبر حزب کارگر نخواهد بود. او گفت تا انتخاب جانشین در مقام خود باقی خواهد ماند.

او گفت پس از آن همچنان به عنوان نماینده پارلمان از حوزه انتخابیه خود به کارش ادامه خواهد داد.

 بوریس جانسون کرسی خود را حفظ کرد

بوریس جانسون، نخست وزیر کنونی و رهبر حزب محافظه‌کار بریتانیا، کرسی خود را حفظ کرد. جانسون در سخنان کوتاهی که پس از اعلام پیروزی‌اش داشت، گفت نتیجه انتخابات به معنی تحقق برگزیت است.

جانسون ۲۵ هزار رای گرفت و علی میلانی، نامزد ایرانی تبار حزب کارگر ۱۸ هزار رای داشت.

حوزه انتخابیه آکسبریج از مناطقی بود که حزب کارگر امیدوار بود بتواند حزب محافظه‌کار را عقب براند.

"لرد کله طشتی" از "حزب رسمی هیولای غران دیوانه" و "کنت صورت‌سطلی" هم از نامزدهای دیگر این حوزه انتخابیه بودند که هنگام اعلام نتایج در کنار آقای جانسون حاضر بودند.

ترامپ: انگار پیروزی بزرگی برای بوریس است

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، توییت کرده است: "به نظر می‌رسد که در بریتانیا پیروزی بزرگی برای بوریس به دست آمده".

رهبر حزب ملی اسکاتلند: جانسون را نمی‌خواهیم و از اتحادیه اروپا خارج نمی‌شویم

نیکولا استورجن، رهبر حزب ملی اسکاتلند، می‌گوید با توجه به اینکه اکثریت عمده کرسی‌های اسکاتلند به این حزب رسیده، نتیجه انتخابات نشان می‌دهد که باید به اسکاتلند حق انتخاب داد.

استورجن گفت: "نتایج در بقیه بریتانیا تیره و تار است، اما نشان می‌دهد که اسکاتلند باید حق انتخاب داشته باشد."

"بوریس جانسون این ماموریت را از رای‌دهندگانش گرفته تا انگلستان را از اتحادیه اروپا خارج کند، اما باید قبول کنیم که رای دهندگان به من ماموریت داده‌اند که به آنها حق انتخابی برای آینده بدهم".

"اسکاتلند پیامی روشن دارد: ما دولت بوریس جانسون را نمی‌خواهمی و نمی‌خواهیم از اتحادیه اروپا خارج شویم."

حذف رهبر حزب لیبرال دموکرات

از دیگر شگفتی‌های این انتخابات می‌توان به حذف شدن «جو سوینسون» رهبر حزب لیبرال دمکرات اشاره کرد.

او که از مخالفان جدی جانسون در خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود نتوانست آرای لازم را در حوزه انتخابیه «دانبارتونشایر» برای ورود به مجلس عوام کسب کند و با اختلاف ۱۴۹ رای کرسی خود را به «امی کالاگان» از حزب ملی اسکاتلند واگذار کرد.


بوریس جانسون: ۳۱ ژانویه بی‌چون و چرا از اتحادیه اروپا خارج می‌شویم

بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس که حزب محافظه‌کار او در انتخابات انگلیس پیروز شد، به هواداران خود گفت، انگلیس در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جانسون در این باره گفت: تا ۳۱ ژانویه بریگزیت را اجرایی خواهیم کرد. هیچ اگر و شایدی هم در این کار وجود ندارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری