کد خبر: ۲۳۱۵۴۶
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
کاخ سفید در بیانیه‌ای در پایان نشستی که در دفتر بیضی شکل این کاخ بین دونالد ترامپ و سرگئی لاوروف به دور از چشم رسانه‌ها برگزار شد، اعلام کرد، ترامپ نسبت به هرگونه مداخله روسیه در انتخابات آمریکا هشدار داده است. این در حالی است که لاوروف بررسی مداخله در انتخابات را تکذیب کرد.
کاخ سفید در بیانیه‌ای در پایان نشستی که در دفتر بیضی شکل این کاخ بین دونالد ترامپ و سرگئی لاوروف به دور از چشم رسانه‌ها برگزار شد، اعلام کرد، ترامپ نسبت به هرگونه مداخله روسیه در انتخابات آمریکا هشدار داده است. این در حالی است که لاوروف بررسی مداخله در انتخابات را تکذیب کرد.

به گزارش اعتدال، به نقل از سایت شبکه روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار با ترامپ گفت: در واقع ما هیچ صحبتی درباره انتخابات نکردیم.

وزیر خارجه روسیه تکذیب کرد که با دونالد ترامپ در نشست پشت درهای بسته در کاخ سفید درباره موضوع مداخله در انتخابات آمریکا صحبتی کرده باشد.

این تکذیب لاوروف دقایقی بعد از بیانیه کاخ سفید بود که مدعی شده بود، ترامپ در مذاکراتش با لاوروف درباره هرگونه تلاشی از جانب روسیه برای مداخله در انتخابات آمریکا هشدار داده است.

همچنین در بیانیه کاخ سفید آمده است، ترامپ در دیدار با لاوروف تاکید کرده بهبود روابط آمریکا و روسیه به تقویت و توسعه تجارت بین دو کشور می‌انجامد.

کاخ سفید افزود، رئیس‌جمهوری آمریکا در زمینه خلع سلاح هسته‌ای نیز مسکو را به حمایت از تلاش‌های آمریکا در این زمینه دعوت کرد.

طبق بیانیه کاخ سفید، ترامپ از روسیه خواسته از تلاش‌های آمریکا برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و تضمین خلع سلاح هسته‌ای کره‌شمالی کمک کند.

در ادامه این بیانه آمده، ترامپ همچنین تاکید کرده که از وجود سیستم جهانی فعال برای کاهش و کنترل سلاح که علاوه بر روسیه شامل چین هم باشد، حمایت می‌کند.

در بیانیه همچنین اشاره شده، ترامپ از ارتباط مستمر با روسیه برای حل مسائل مشترک از جمله گام‌هایی که آمریکا و روسیه می‌توانند درباره شهروندان بازداشت شده بردارند، استقبال کرد.

طبق این بیانیه، ترامپ و لاوروف روابط با چین را بررسی و ترامپ بر نیاز جهت ورود به تجارت عادلانه براساس منافع متقابل با چین تاکید کرده است.

کاخ سفید همچنین از درخواست ترامپ از روسیه برای حل مناقشه با اوکراین پرده برداشت.

مایک پامپئو نیز در کنفرانس خبری مشترک با لاوروف نسبت به هرگونه مداخله در انتخابات ریاست‌جمهوری کشورش هشدار داد و گفت: روسیه یا هر طرف خارجی که بخواهد فرایند دموکراسی ما را به نابودی بکشاند با پاسخ ما روبه‌رو خواهد شد.

این سفر لاوروف به آمریکا به این دلیل مهم است که نخستین سفر او به واشنگتن از زمان دیدارش در سال ۲۰۱۷ با ترامپ در کاخ سفید به حساب می‌آید. وزیر خارجه آمریکا نیز در نشست ترامپ و لاوروف حضور داشت.

سفر قبلی لاوروف به واشنگتن در سال ۲۰۱۷ میلادی منجر به سیلی از انتقادات شد، چرا که رسانه‌های دولتی روسیه تصاویری را از وی و دیگر مقامات آمریکایی که در حال خندیدن و دست دادن با یکدیگر بودند، منتشر کردند اما خبرنگاران آمریکایی از ورود به این نشست منع شده بودند. بعد از این جنجال مقامات آمریکایی افشا کردند که ترامپ در جریان این دیدار اطلاعات بسیار محرمانه‌ای را در اختیار لاوروف قرار داده که به یک منبع اطلاعاتی مهم درباره داعش مربوط بوده است. این نشست یک روز پس از آن برگزار شد که ترامپ، جیمز کومی، رئیس اف بی آی را که رهبری تحقیقات درخصوص ارتباطات کمپین ترامپ با مقامات روس را برعهده داشت، اخراج کرد.

پرونده سوریه

سرگئی لاوروف اعلام کرد، ترکیه هنوز نتوانسته گروه‌های مخالف مسلح سوریه را از تروریست‌های جبهه النصره در منطقه کاهش تنش در ادلب سوریه از هم تفکیک کند.

وزیر خارجه روسیه بعد از دیدار دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در واشنگتن اظهار کرد، آزادسازی کامل ادلب از دست تروریست‌ها امری ضروری است و باید این استان تحت حاکمیت دولت سوریه قرار بگیرد.

وزیر خارجه روسیه بار دیگر بر نبود راه حل نظامی برای درگیری‌های سوریه و نیز لزوم آغاز روند سیاسی فراگیر از طریق کمیته قانون اساسی این کشور تاکید کرد.

لاوروف همچنین با تاکید بر لزوم نابودی تروریسم در سوریه بر ایجاد راه حل سیاسی بحران این کشور طبق قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت تاکید کرد و گفت، آینده سوریه را خود سوری‌ها تعیین می‌کنند.

نظارت بر سلاح و ثبات استراتژیک

رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه اشاره کرد در جریان مذاکراتش با ترامپ به مساله ثبات استراتژیک، نظارت بر سلاح و عدم اشاعه آن نیز پرداخته است.

لاوروف گفت، بار دیگر درخواست روسیه را برای تمدید اجرای معاهده کاهش تسلیحات استراتژیک (استارت سه) و قطعنامه‌ای درباره سرنوشت معاهداتی که در دست واشنگتن است مطرح کرده است.

ممانعت از وقوع جنگ هسته‌ای

لاوروف در بخش دیگری همتای آمریکایی خود را به تلاش برای صدور بیانیه‌ای مشترک در زمینه ندادن مجوز به وقوع جنگ هسته‌ای فراخواند.

این وزیر روس گفت: بار دیگر پیشنهاد صدور بیانیه‌ای در سطح ریاست‌جمهوری در زمینه ندادن مجوز به وقوع جنگ هسته‌ای را مطرح می‌کنم.

لاوروف ماهیت دیدارش را این گونه تصریح کرد: در این دیدار روابط دوجانبه و سطح کنونی آن که با منافع دو کشور و تمام جهان همسو نیست، بررسی کردیم و به تبادل نظر درباره مسائل مربوط به کاهش سلاح‌ و درگیری‌های منطقه‌ای پرداختیم ما در این زمینه به عملگرایی و صراحت در رویکرد اشاره داشتیم.

تداوم روابط دو طرف

وزیر خارجه روسیه افزود: نشست امروز ما تاکیدی بر این است که به رغم پیچیدگی روابط کنونی ما اما این روابط ادامه دارد و ارتباط همیشه بهتر از نبود ارتباط است.

لیبی و فلسطین

لاوروف نیز با تاکید بر اینکه روسیه و آمریکا در زمینه لیبی همکاری می‌کنند، افزود، همکاری دو طرف در زمینه دستیابی اسرائیل و فلسطین به یک راه حل مطلوب و حل مناقشه آنها امری مهم است.

ایران

به گزارش ایسنا، رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه گریزی نیز به برنامه هسته‌ای ایران زد و گفت، روسیه هر آنچه در توان دارد برای حفظ توافق هسته‌ای ایران به کار خواهد گرفت.

نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری