کد خبر: ۲۳۱۱۷۰
تعداد نظرات: ۷ نظر
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۷
لیلا واثقی فرماندار قلعه حسن خان در پی اعتراضات به افزایش قیمت بنزین، در مصاحبه‌ای گفته دستور تیر صادر کرده است. سخنان او موجی از واکنش‌ها را به همراه داشته است.
نام لیلا واثقی این روزها زیاد در فضای مجازی شنیده می‌شود. البته کاربران زیاد از او دل خوشی ندارند؛ چه آنکه او دستور شلیک به معترضانی که قصد ورود به فرمانداری شهر قدس (قلعه حسن خان) را داشتند صادر کرده است. حامیان او گفته‌اند اقدامش درست بوده و منتقدان او، سخنانش را نوعی اعتراف تلقی کردند و گفتند به خاطر صدور فرمان تیر به معترضان باید محاکمه شود. البته برخی نیز نوشتند او به خاطر هراسش چنین فرمانی صادر کرده است؛ اگرنه قرار نبوده نیروهای کشور خارجی او را به اسارت ببرند که او این چنین فرمانی صادر کرده است.

لیلا واثقی درباره اتفاقات آن روز می‌گوید دوبار به مردم در این مورد هشدار داده بود که احتمال تیراندازی است. «معترضان در را شکستند و وارد شدند. سینه سپر می‌کردند و می‌گفتند اگر می‌توانید ما را بزنید. چون می‌دانستند نیروی انتظامی دستور شلیک ندارد. به نیروی انتظامی دستور دادم به هر کس که وارد ساختمان فرمانداری شد شلیک کند.»

واثقی البته تاکید دارد بعد از تیر هوایی، معترضین صحنه را ترک کردند با این حال قسمت دوم صحبت‌های او در فضای مجازی شنیده نشد.

کامبیز نوروزی حقوقدان می‌گوید: «خانم لیلا واثقی با صداقت گفته دستور تیر صادر کرده اما در اظهارات او تبختر و خوی خشونت دیده می‌شود و باید از این اتفاق تحقیق و تفحص کرد تا مشخص شود نتیجه دستور تیر چه بوده، آیا کسی به خاطر این دستور کشته شده و اینکه آیا بدون صدور فرمان آتش امکان حراست از ساختمان فرمانداری نبود؟»

نوروزی بر پایه سخنان لیلا واثقی که گفته «ماموران حفاظت فرمانداری برای حفاظت از شهرداری رفته بودند» به این نتیجه رسیده که «اگر آنها در محل فرمانداری بودند، قادر به مهار مهاجمان بودند و با رفتاری اصولی و حرفه‌ای نیازی به شلیک گلوله نبود.»

او می‌گوید بعد از اینکه خبر حمله را شنیده به مقر سپاه رفته و بعد از چند ساعت به فرمانداری بازگشته و از ساعت ۵ تا ۹ در ساختمان سپاه حضور داشته و در این مدت، معترضین بیشتر اموال شهرداری را سرقت کردند.

برخی فعالان سیاسی معتقدند ترک کردن فرمانداری توسط فرماندار معنای خوبی ندارد و به معنای سقوط شهر است. برخی دیگر گفته‌اند «قرار نبوده کسی ساختمان ریاست جمهوری را فتح کند که دستور تیر صادر شده است.»

کاربری نوشته «جوری می‌گوید فرمان تیر صادر کردم انگار قشون خارجی به ایران حمله کرده و با فتح فرمانداری، نپام سرنگون می‌شود. وقتی متخصص فیزیک با رانت به پستی منصوب می‌شود که اصول امنیت را نمی‌داند، نتیجه‌ای این می‌شود که به صراحت بگوید فرمان تیر صادر کردم.»

احسان مازندرانی روزنامه نگار در توییتی نوشته «معتقدم فرماندار شهر قدس را نه بخاطر دستوری که ادعا می‌کند صادر کرده بلکه برای EQ حداقلی و عدم صلاحیت مدیریتی باید برکنار کرد. کسی که نمی‌داند در مقابل دوربین چه بگوید حتی اگر آنچه کرده در فهرست وظایفش باشد، فاقد هوش هیجانی کافی است. رییس شورای تامین نباید خنگ باشد!»

یکی از کاربران درباره تخصص لیلا واثقی نوشته و گفته «او برادرزاده یکی از فرماندهان نظامی بوده که به خاطر این روابط خانوادگی به این پست منصوب شده اگرنه مشخص است که تخصص فیزیک مناسب پست سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی فرمانداری نیست.»

محمودی شاه نشین نماینده مجلس درباره تخریب‌های شهر قدس می‌گوید «ساختمان شهرداری شهر قدس تغییر کرده و شهرداری از ساختمانی دیگری خدمات می‌دهد فرمانداری به جای خود برگشته چون تخریب ساختمان فرمانداری جزئی بوده، تنها مشکل در شهر قدس از بین رفتن مرکز دیالیز امام علی است که روزانه حداقل ۷۵ نفر در سه شیفت دیالیز می‌شدند این مکان به حدی تخریب شده که امکان جایگزینی برای آن نیست. باید هر چه سریع‌تر مکان دیگری در نظر گرفته شود.»

به گزارش رویداد۲۴ بر اساس قانون فرماندار نمایندۀ اول دولت در شهرستان است و به این عنوان بر تمام ادارات کشوری محل مأموریت خود به جز دادگاه‌ها و امور نظامی نظارت عالیه دارد. از طرفی برقراری امنیت و حفظ نظم عمومی شهرستان از وظایف فرماندار است و نیرو‌های انتظامی که تابع وزارت کشور هستند، مکلفند دستور فرمانداری را اجرا کنند.

البته گزارش‌های متعددی از اختلاف میان فرمانداران دولت روحانی و البته بیشتر دولت خاتمی با فرماندهان نیروی انتظامی و سپاه منتشر شده، اما لااقل قانون این اجازه را به فرماندار می‌دهد که از امنیت شهر دفاع کند. البته عموم ساختمان‌های فرمانداری در زمان عادی، توسط نیرو‌های امنیتی محافظت نمی‌شوند. با این حال در شرایط خاص امنیتی، وظیفه حفظ امنیت آن با نیروی انتظامی است.

لیلا واثقی کیست؟


لیلا واثقی حالا مشهورترین فرماندار ایران است. با وجود اینکه زنان در ایران به سختی در مسئولیت‌هایی مثل فرمانداری قرار می‌گیرند، اما واثقی با مدرک تحصیلی فیزیک توانست یکی از معدود فرمانداران زن در ایران باشد.

اولین فرماندار زن استان تهران سوابقی همچون مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی، مدیر کل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری مازندران و همچنین معاونت توسعه و برنامه ریزی فرمانداری شهرستان شهریار را پس از حضور محسنی بندپی به عنوان استاندار تهران در کارنامه خود دارد.

زمانی که وی به عنوان فرماندار شهر قدس انتخاب شد، بعضی چهره‌های اصلاح طلب و حامی حقوق زنان از این انتصاب دفاع کردند؛ از جمله معصومه ابتکار که وظیفه خود را در دولت دوم روحانی، افزایش حضور زنان در عرصه مدیریتی تعریف کرده است.

به گزارش رویداد۲۴ لیلا واثقی دیپلم ریاضی و فیزیک دارد و در تهران فوق لیسانس خود را گرفته و استاد دانشگاه شده و مدتی بعد هم وارد استانداری مازندران می‌شود و پس از آن برای اخذ مدرک دکترای فیزیک به تاجیکستان می‌رود و به محض بازگشت به عنوان دبیر ستاد مقاومتی استاد و مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی منصوب می‌شود. واثقی در خرداد امسال به عنوان فرماندار قلعه حسن خان منصوب شد.

معمولا کسانی که در پست‌های حساس فرمانداری منصوب می‌شوند، باید در موضوعات امنیتی و سیاسی شناخت کافی داشته باشند اما به نظر می‌رسد آنچنان که کاربران شبکه‌های اجتماعی می‌گویند این انتصاب نه به خاطر هوش سیاسی اجتماعی او، بلکه به خاطر روابط او بوده است.
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
-
|
۱۱:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
0
2
خوشم امد شیر زنی است همین که جرات دستور تیر اندازی داده و اعتراف می کند نشان از شجاعت و پاکدستی ایشان است
علی
|
-
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
0
1
دمش گرم...حداقل مردهای ما هم یه چیزی ازش یاد میگرفتن بد نبود...حفظ امنیت ازنان شب هم واجبتره...کسی که میاد و اموال عمومی رو غارت میکنه یا اتیش میزنه جوابش فقط گلوله..
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
0
1
هر انساني (مرد يا زن داراي هوش هيجاني كم يا زياد داراي رابطه يا بي رابطه داراي مدرك فيزيك يا ادبيات و ..... ) وقتي يه عده قصد غارت اموال عمومي رو دارن و از همه مهم تر آسيب به مامورين دولتي رو دارن دستور تير ميداد ... ما عادت كرديم فقط نيروهاي امنيتيمون و كارمندامون شهيد بشن واسشون عزاداري كنيم و بيست و سي يه چنددقيقه اي گريه هاي خانوادش رو نشون بديم ... اين نظريه هاي محاكمه و منفي كاري مال اون گروهي هست كه نقشه اي در سر دارن تا از الان واسه دفعه بعد تو دل مامورين دولتي و قانوني رو خالي كنن ... اگه زن و بچه خودشون تو فرمانداري بود به عنوان ارباب رجوع هم باز هم ميگفتيد دستور تير نديد و فقط با تفنگ آبپاش بچم خيسشون كنيد ...
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
0
0
واقعا برای کسانی که از این خانم حمایت کرده اند متاسفم . یعنی بقیه جاها که به مردم جلوی فرمانداری شلیک نکردند مردم وارد فرمانداری شدند و حکومت برافتاد؟؟؟
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
0
0
ترس برادر مرگ است این خانم از ترس و وحشتی که به بر او چیره شده است در یک تصمیم عجولانه دستور تیراندازی داده است حال آنکه با کمک از سایر نهادها و ارگان هایی که تواناتر ازا ایشان بودند مطمئنا این همه از نظام هزینه نمی شد
خودم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۶
0
0
به به دسته گل خانم ابتکار!! پس به خاطر ایشان بود که خواهر ماریا آتیشی شده بود؟ گفتم آخه خانم دکتر در ایام 88 ژست های دیگری می گرفتند نه بگو ایشان تا توانسته آدم جا کرده توی دولت بعد خب حق داره رفتارش عوض بشه!! خاک توی سر کسانی که به این ابن الساعت ها رای می دهند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۲
0
0
خواهر مری خودش هم یکپا گروگانگیر قهار بود این هم در مکتب ایشون تلمذ کرده ... چهل ساله داریم تاوان حمله به سفارت یا به عبارتی خاک امریکا و زیر پا کذاشتن قوانین و تعهدات و پرتکلهای بین المللی را میدهیم ، این مورد اخیر و دستور تیر بسوی مردم هم شک نکنید که در دنیا مفهوم جنایت علیه بشریت را دارد و پس از دادکاه نورنبرک ، دیگر هیچ بهانه المأمور معذور قاابل قبول نیست و نه تنها مامور تبوده بلکه خودش آمر بوده و قابل پیگرد و دستگیری در همه جای دنیاست
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری