کد خبر: ۲۳۰۹۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۳
وزیر کشور: افزایش قیمت کالاها بخاطر بنزین طبیعی است!+فیلم
در حالی که روزهای ابتدایی گران‌شدن بنزین، مسئولان یکصدا می‌گفتند که نخواهیم گذاشت افزایش قیمت بنزین موجب گرانی کالاها در بازار شود، حالا نه تنها قیمت‌ کالاها و حمل و نقل افزایش پیدا کرده، بلکه مسئولان نیز می‌گویند که افزایش قیمت‌ها در بازار بخاطر گرانی بنزین کاملا طبیعی است.
پس از افرایش قیمت بنزین، بازارهای مالی نیز با صعود شدید قیمت ها به این تصمیم واکنش نشان داندند، بطوریکه قیمت هر گرم طلای چند عیاز در همین چند هفته از 400 هزار تومان به 440 هزار تومان رسیده و نرخ دلار هم حدودا هزار تومان افزایش قیمت داشته است. قیمت خودرو هم که با جهشی ناگهانی مواجه شده است.

به گزارش اعتدال؛ البته افزایش قیمت ها تنها در حوزه بازارهای مالی از قبیل خودرو، مسکن، طلا، سکه و ارز نبوده و قیمت کالاهای اساسی به تدریج در حال افزایش است. به هر حال حوزه حمل و نقل به عنوان یکی از عوامل تولید تاثیر مستقیم خود را روی سایر کالا ها خواهد گذاشت و در این مورد نیز استثنا قائل نشده است. حال روی سخن با آقایانی نیست که پس از افزایش قیمت بنزین مدام و بدون وقف در حال وعده دادن برای عدم گرانی کالاها بودند و از نظارات شدید بر بازار برای مهار گرانی سخن می راندند. از رییس جمهور گرفته تا، رییس سارمان برنامه و بودجه، سخنگوی دولت، رییس بانک مرکزی، وزیر کشور،  وزیر صمت و انبوه دیگری از مقامات دولتی که لحظه ای هم از وعده مهار تورم کوتاه نیامدند. این درحالی بود که اکثریت قریب به اتفاق کارشناسان اقتصادی و اقتصاددانان کشور به این موضوع تاکید داشتند خواه ناخواه افزایش قیمت بنزین بر قیمت سایر کالا ها تاثیر خواهد گذاشت و شوک تورمی به جود خواهد آورد. ضمن اینکه این موضوع جدا از انتظارات تورمی یا همان بار روانی ماجراست که جامعه را برای افزایش قیمت ها تحریک می کند. اما مسئولانی که خد را به خواب زده بودند، نخواستند توصیه های بدیهی اقتصادی را مورد توجه قرار دهند و اکنون شاهد این هستیم که قیمت کالاهای اساسی نیز در بازار حال افزایش است.

در روزهای ابتدایی گران‌شدن بنزین، مسئولان یکصدا می‌گفتند که نخواهیم گذاشت افزایش قیمت بنزین موجب گرانی کالاها در بازار شود، حالا نه تنها قیمت‌ کالاها و حمل و نقل افزایش پیدا کرده، بلکه مسئولان نیز می‌گویند که افزایش قیمت‌ها در بازار بخاطر گرانی بنزین کاملا طبیعی است. گویی این همان مسئولانی نبودند که شعار و وعده می‌دادند "نخواهیم گذاشت کالایی بخاطر بنزین گران شود".

در تازه‌ترین اظهارات مسئولان درباره گرانی بنزین و افزایش قیمت کالاها، وزیر کشور که به گفته رئیس‌جمهور مسئول اجرای طرح افزایش قیمت بنزین و به گفته وزیر ارتباطات مسئول قطع اینترنت نیز بوده است(به عنوان رئیس شورای امنیت کشور، می‌گوید: "طبیعی است که افزایش قیمت بنزین اثر خود را روی بقیه کالاها بگذارد."رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز که ابتدا می‌گفت قیمت کالاها بخاطر گرانی بنزین افزایش پیدا نخواهند کرد، بعد از چند روز با حضور در مجلس گفته بود که دولت "می‌‌دانسته افزایش قیمت بنزین روی قیمت بقیه کالاها تاثیر خواهد گذاشت. بالاخره واقعیت را بپذیریم که بنزین گران شده و در جامعه تاثیر خود را گذاشته و یک عده قلیل هم به دنبال سوءاستفاده از این فرصت بودند."

رحمانی در خصوص افزایش قیمت تاکسی نیز گفته بود که "می‌پذیریم افزایش قیمت بنزین بر روی این بخش تاثیرگذار است."

وزیر صمت هم چتین گفت: افزایش قیمت بنزین باعث افزایش قیمت در حوزه حمل و نقل شده که این افزایش قیمت نباید اتفاق بیفتد و تاثیر گرانی بنزین در این حد نیست که یک عده کرایه افزایش می‌دهند.

افزایش قیمت بنزین به طور ناگهانی از شب ۲۴ آبان شروع شد. یکی از نگرانی‌های اصلی مردم که موجب اعتراضات گسترده در سراسر کشور نیز شد، همین مسئله افزایش قیمت کالاها بخاطر گرانی بنزین بوده است. اعتراضاتی که خسارات‌های جانی و مالی زیادی نیز به کشور وارد کرد.

اکنون به روشنی مشخص می شود که نگرانی خیل بسیاری از مردم از افزایش قیمت بنزین بیراه نبوده و این مسئولین بودند که نخواستند واقعیت های اقتصادی را بپذیرند و تنها با دادن وعده سعی در مهار تورم داشتند، وعده ای که همچون بسیاری از وعده های انتخاباتی دولت دوازدهم توخالی از آب درامد. حال مردم مانده اند و بنزین 3000 تومانی، تورم تشدید شده، کاهش قدرت خرید خود و دولتی که به سادگی وعده های خود را به دست فراموشی می سپارد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری