کد خبر: ۲۳۰۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۹
حدود بیست روز است که اینترنت در استان سیستان و بلوچستان قطع است و کاربران در این استان با مشکلات جدی روبرو شده اند. فعالان اقتصادی، صاحبان کسب و کارهای اینترنتی، خبرنگاران، دانشجویان و محققان و بسیاری از اقشار دریگر جامعه، اکنون با فضای بین المللی هیچ گونه ارتباطی ندارند و آقای وزیر نیز مشغول به توئیت دادن و توضیح درباره محدوده اختیارات خود است و از اقدام عملی برای اتصال این استان خبری نیست.
افزایش ناگهانی قیمت بنزین در ایران در اواخر آبان ماه امسال، بسیاری از استان‌های کشور را درگیر اعتراضات مردمی کرد و شورای امنیت کشور در اقدامی بحث برانگیز، دستور قطع اینترنت را در همان روز‌ها صادر کرد.

به گزارش اعتدال، اتصال ایران به شبکه جهانی اینترنت از شنبه شب (۲۵ آبان) به مدت پنج روز کاملا قطع بود؛ تا جایی که از روز پنج‌شنبه (۳۰ آبان) اتصال اینترنت در بخش ثابت و خانگی، دانشگاه‌های بزرگ کشور و برخی شرکت‌های فعال و نیازمند به ارتباطات اینترنتی آغاز شد. به تدریج و استان به استان، اتصال اینترنت ثابت در دستور کار قرار گرفت. پس از یک هفته نیز تقریبا اینترنت همراه مشترکان به تدریج برقرار گردید.

اگرچه در این میان سیستان و بلوچستان یکی از آرام‌ترین استان‌های کشور بود که هیچ اتفاقی در آن رخ نداد و اسم آن در هیچ رسانه‌ای به عنوان استان معترض قید نشد، اما تا کنون اینترنت خانگی و تلفن همراه مشترکان این استان هنوز وصل نشد‌ه است.

پس از دو هفته قطعی اینترنت با اینکه اغلب استان‌ها این ارتباط‌شان برقرار شده است، اما اینترنت تلفن‌های همراه و برخی خطوط ثابت استان سیستان و بلوچستان همچنان قطع است و همانند بسیاری از موارد هیچ مسئول و یا نهادی نیز پاسخگو نیست.

اما در واکنش به قطعی سراسری اینترنت در کشور، محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، با انتشار عکسی و اعلام شماره موبایلش در حساب توییتری و اینستاگرام خود نوشت:

«‌ده روز اندازه‌ی ده سال برایم گذشت. خیلی تلاش کردم برای رضایت شما،درسته امنیت مهم است ولی در کنار آزادی.

می دونید که برای من نظر مردم⁩ از همه مهم‌تر است. برای جلوگیری از این اتفاقات، لطفا نظرات و پیشنهاداتتون رو کامنت یا پیامک بفرمایید. یک دست صدا ندارد باید ‎همه‌با‌هم⁩ باشیم»

قطعی اینترنت، وزیر جوان و شوآف های پوپولیستی!

ظاهرا وزیر جوان هم بیشتر در شوآف های خود در فضای مجازی است و هر گاه پای عمل به میدان بیاید، طبق معمول این چند ساله، تصمیم گیری در آزاد بودن اینترنت را خارج از حیطه وظایف و اختیارات خود می داند. نمونه های آن هم در سال های اخیر کم نبوده اند و در بزنگاه ایجاد محدودیت برای فضای مجازی، کاربران با این ادعای تکراری وزیر ارتباطات مواجه شده اند، " دست من نیست." فیلترینگ تلگرام، عدم رفع محدودیت از توئیتر، فیلتر کردن سایت های دانلود فیلم و البته قطعی و اتصال اینترنت و حتی زمان وصل شدن اینترنت!

حال حدود بیست روز است که اینترنت در استان سیستان و بلوچستان قطع است و کاربران در این استان با مشکلات جدی روبرو شده اند. فعالان اقتصادی، صاحبان کسب و کارهای اینترنتی، خبرنگاران، دانشجویان و محققان و بسیاری از اقشار دریگر جامعه، اکنون با فضای بین المللی هیچ گونه ارتباطی ندارند و آقای وزیر نیز مشغول به توئیت دادن و توضیح درباره محدوده اختیارات خود است و از اقدام عملی برای اتصال این استان خبری نیست.

اپراتورها از زمان اتصال مجدد اینترنت در استان سیستان و بلوچستان ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند و مردم این استان در شرایط برقراری اینترنت در کل کشور، همچنان در خاموشی اینترنتی به سر می‌برند.

بهتر نیست آقای وزیر به جای اقدامات پوپولیستی که در فضای مجازی مرسوم نشده و نمایش همراهی با مردم، واقعا در توسعه ارتباطات در کشور اقدامی جدی از خود نشان دهند و البته در حیطه اختیارات همیشه محدود خود! کمی هم از حقوق شهروندی مردم و کاربران اینترنتی دفاع کنند.

آقای وزیر حقیقت این است که این کارهای نمادین واقعا در برابر عجز شما در برابر قطع شدن اینترنت و محدودسازی آن توجیهی ندارد. شنیدن گلایه ها و درد دل های مردم، حتی اگر واقعی باشد، وقتی اقدامی برای رفع مشکلات آن ها صورت نگیرد، هیچ دردی از مردم دوا نمی کند و یاداور اقدامات عوامفریبانه برخی مقامات سابق است که متاسفانه در حال حاضر در بین برخی مقامات کشور بنیادین شده و البته در دولت جدید نیز کم شاهد چنین رفتارهایی نبوده ایم.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری