کد خبر: ۲۳۰۸۹۵
تاریخ انتشار: ۱۱ آذر ۱۳۹۸ - ۱۹:۲۰
رئیس فراکسیون امید اعتراض مسالمت‌آمیز را طبق قانون اساسی حق طبیعی شهروندان دانست و گفت: از نهادهای مسئول تقاضا دارم درباره اعتراضات اخیر و کشته شدن تعدادی از هموطنان با شفافیت اطلاع‌رسانی کنند.
رئیس فراکسیون امید اعتراض مسالمت‌آمیز را طبق قانون اساسی حق طبیعی شهروندان دانست و گفت: از نهادهای مسئول تقاضا دارم درباره اعتراضات اخیر و کشته شدن تعدادی از هموطنان با شفافیت اطلاع‌رسانی کنند.

به گزارش اعتدال؛ «محمدرضا عارف» رئیس شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح‌طلبان در دیدار با اعضای شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و انجمن اسلامی جامعه پزشکی به سوالات آن‌ها پاسخ داد. عملکرد فراکسیون امید مجلس و شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح طلبان، عملکرد دولت و نیز تحولات اخیر کشور در پی تغییر نرخ بنزین محور پرسش‌های اعضای شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان و انجمن اسلامی جامعه پزشکی ایران بود.

عارف در نشست اعضای شورای مرکزی و دفتر سیاسی حزب ندای ایرانیان، با اشاره به محور فعالیت‌های حزب ندا که بر عهده جوانان است، یادآور شد: در شرایطی که حزب ندا فعالیت خود را آغاز کرد و بعضا مورد برخی هجمه‌ها قرار گرفت شخصا به دلیل رویکرد جوانگرایی این حزب از شما حمایت کردم و در دو کنگره حزب ندا بر لزوم تداوم رویکرد جوانگرایی تاکید کردم.

وی اصلاحات را یک فرایند تدریجی و مستمر دانست و تصریح کرد: اصلاحات تعطیل بردار نیست و راه حل مشکلات کشور را حاکمیت گفتمان اصلاح طلبی می‌دانم به همین دلیل معتقدم  هیچکس حق ندارد به نمایندگی از گفتمان اصلاح‌طلبی از یاس و ناامیدی در داخل این جریان صحبت کند.

درباره موضوعات مهم ملی «یک‌صدا» از احزاب شنیده شود

عارف با بیان اینکه حزب ندا در مسیر رعایت اصول گفتمان اصلاح طلبی تاکنون فعالیت کرده است، خاطرنشان کرد: اگر در یک حزب سیاسی مواضع متفاوت و متناقض از سوی اعضای حزب درباره موضوعات مختلف گرفته شود نشان از عدم انسجام تشکیلاتی است و احزاب ما به‌خصوص احزاب اصلاح‌طلب باید دقت کنند یک‌صدا از حزب درباره موضوعات مهم ملی شنیده شود.

شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ساز و کار مناسبی برای اجماع نبود

عارف درباره پیشینه شورای عالی سیاست گذاری جبهه اصلاح طلبان نیز گفت: در جبهه اصلاحات اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در سال ۹۳-۹۲  به این نتیجه رسیده بودند که باید ساز و کاری برای اجماع در داخل خانواده اصلاحات تعبیه شود و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ساز و کار مناسبی برای اجماع نبود برای همین پیشنهاد تشکیل شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان از سوی اعضای شورای هماهنگی مطرح شد.

وی مبنای فعالیت شورای عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح‌طلبان را خرد جمعی دانست و گفت: تجربه فعالیت ۲ دوره شورای عالی اصلاح طلبان که اکنون در دوره سوم آن قرار داریم نشان داد از این ساز و کار جواب گرفتیم. البته نافی برخی مشکلات نیستیم به عنوان مثال اعضای حقوقی شورای عالی اصلاح طلبان عموما در جلسات به نمایندگی از حزب خود صحبت نمی‌کنند و بعضا نظرات شخصی خود را بیان می‌کنند.

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح طلبان در همین زمینه ادامه داد: اگر برخی نخبگان اصلاح طلب به جای موضع‌گیری در فضای رسانه‌ای در کارگروه‌های تخصصی شورای عالی اصلاح طلبان وقت بیشتری می‌گذاشتند مطمئنا برخی مشکلات راحت‌تر حل می‌شد.

وحدت و انسجام اصلاح‌طلبان حیاتی است


عارف انسجام و وحدت را برای اصلاح طلبان بسیار حیاتی برشمرد و تصریح کرد: بعد از موفقیت هایی که شورای عالی اصلاح‌طلبان در انتخابات های گذشته داشت، وحدت و انسجام ما از داخل خانواده اصلاحات هدف گیری شده است.

می خواستند از مردم به دلیل رای به لیست امید انتقام بگیرند

وی با یادآوری انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در خرداد ۹۶، گفت: بعد از پیروزی لیست امید در انتخابات شوراها در کلان شهرها چه توهین‌هایی که به منتخبین مردم از سوی افراد مدعی صورت نگرفت به جای قدردانی از مردم به‌واسطه اعتماد به لیست امید همان افراد مدعی می‌خواستند از مردم به دلیل رای به لیست امید به نوعی انتقام بگیرند.

باید در صحنه بمانیم و تاثیرگذار باشیم

عارف با اشاره به اظهارنظرهایی که درباره انتخابات مجلس در فضای رسانه‌ای کشور صورت می‌گیرد، گفت: قرار نیست انتخابات مجلس یازدهم آخرین انتخابات باشد باید در صحنه بمانیم و تاثیرگذار باشیم.

دولت تمایلی به تشکیل کمیته مشترک با فراکسیون امید نداشت

رئیس شورای عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان با اشاره به فعالیت‌های فراکسیون امید نیز گفت: در دیداری که ۲ سال گذشته فراکسیون امید با رئیس‌جمهوری داشت مقرر شده بود کمیته مشترک بین فراکسیون و دولت تشکیل شود به رغم پیگیری‌هایی که از سوی فراکسیون امید صورت گرفته تاکنون این کمیته تشکیل نشده است هدف از تشکیل این کمیته کمک به دولت بود که متاسفانه دولت تمایلی به تشکیل این کمیته ندارد.

اشتباه انتخابات مجلس دهم را تکرار نخواهیم کرد

عارف با بیان اینکه فراکسیون امید بخشی از جریان اصلاحات است، ائتلاف صورت گرفته در جریان انتخابات مجلس دهم را ناکارآمد قلمداد کرد و گفت: در انتخابات مجلس دهم جریان اصلاحات در عمل تنها با یک حزب وارد ائتلاف شد که اشتباه بزرگی بود که مطمئنا در آینده تکرار نخواهد شد. اگرچه گفتمان اصلاحات همواره اهل تعامل و گفت وگو و وفاق بوده و خواهد بود.

وی با اشاره به حضور نمایندگان عضو فراکسیون امید در هیات نظارت بر انتخابات شوراها و تایید صلاحیت نامزدهای نظارت بر مطبوعات و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب دستاوردهای ارزشمندی برای جریان اصلاحات داشت که جای تعجب است برخی مدیران مطبوعات و احزاب اصلاح طلب که نقش آفرینی نمایندگان فراکسیون امید در این دو هیات و هیات نظارت بر انتخابات شوراها را می‌دانند و نظاره‌گر آن بودند سکوت می‌کنند و بعضا فراکسیون امید را مورد حمله قرار می‌دهند.

رئیس شورای‌عالی سیاست‌گذاری جبهه اصلاح طلبان با اشاره به طرح کاهش اعدام در مجازات قاچاقچیان مواد مخدر، گفت: این طرح باعث تغییر رویکرد مجامع بین المللی نسبت به مسائل حقوق بشری ایران شد.

پیگیری مسائل حقوق شهروندی را بدون بهره‌برداری رسانه ای از آن ادامه می‌دهیم

عارف همچنین از ارائه طرح نصف شدن مجازات حبس که از سوی نمایندگان فراکسیون امید پیگیری می‌شود خبر داد و گفت: درخصوص مسائل حقوق شهروندی شخصا به عنوان رئیس فراکسیون وقت زیادی برای پیگیری مسائل و وضعیت بازداشت شدگان از جمله فعالان محیط زیست، فعالان رسانه ای و سیاسی و دانشجویان گذاشتم و در آینده نیز این رویکرد را بدون بهره برداری رسانه ای از آن ادامه خواهم داد.

رئیس فراکسیون امید در همین زمینه ادامه داد: در دیداری که با رئیس قوه قضاییه داشتم مسائل این چنینی را پیگیری کرده‌ام و توسط رابط فراکسیون امید با قوه قضاییه که از قضات برجسته دستگاه قضا بودند مرتبا مسائل حقوق شهروندی پیگیری می‌شود و امیدوارم با رویکرد جدیدی که در قوه قضاییه حاکم شد، احقاق حقوق شهروندی در صدر فعالیت‌های این قوه باشد.

پیام به روحانی درباره تغیر نرخ بنزین

عارف همچنین  با اشاره به تغییر نرخ بنزین و اعتراضات مردمی به این تصمیم، گفت: ۲ روز قبل از اعلام تغییر نرخ بنزین براساس اخبار جسته و گریخته ای که به گوش ما رسید در جلسه ماهیانه وزرای دولت اصلاحات از طریق یکی از اعضای کابینه  به آقای روحانی پیغام دادم و بر لزوم هم اندیشی با مجلس و تاخیر در اجرای این طرح نکاتی را مطرح کردم بعد از اعلام رسمی تغییر نرخ بنزین هم در نامه ای به رئیس مجلس خواسته‌هایی را مطرح کردم، از جمله لغو تعطیلی مجلس در هفته بعد از حوادث، دعوت از سران قوا در مجلس و نیز دعوت از مقامات امنیتی و اقتصادی برای حضور در مجلس.

ابهاماتی درباره اعتراضات اخیر و کشته شدن هموطنان وجود دارد

عارف با بیان اینکه اعتراض مسالمت‌آمیز  طبق قانون اساسی حق طبیعی شهروندان است بر ضرورت تامین امنیت شهروندان معترض از سوی نهادهای ذی‌ربط تاکید کرد و گفت: حفظ جان و مال شهروندان برای ما بسیار مهم و حیاتی است از نهادهای مسئول تقاضا دارم درباره اعتراض‌های اخیر و کشته شدن تعدادی از هموطنانمان با شفافیت اطلاع رسانی کنند و ابهاماتی که در این خصوص وجود دارد برای مردم که باید آنها را محرم بدانیم روشن شود و در مجلس نیز از طریق کمیسیون اصل ۹۰ و نیز کمیته ای که درهمین باره در فراکسیون امید تشکیل شده است به وظیفه نظارتی خود عمل خواهیم کرد و به مردم گزارش خواهیم داد.

رئیس فراکسیون امید همچنین در نشست شورای مرکزی انجمن اسلامی جامعه پزشکی ارتباط  بی واسطه با مردم را ویژگی اعضای این انجمن برشمرد و از بهره برداری ۸۵۰۰ تخت و  بیمارستان جدید در استان تهران در سال آینده با پیگیری های مجمع نمایندگان تهران خبر داد.

شاهد کاهش اعتماد مردم هستیم

وی همچنین با بیان اینکه باید به مردم اعتماد کرد و پاسخ این اعتماد را با خدمت رسانی مطلوب به آنها داد، گفت: مردم در شرایط فعلی در تنگنای اقتصادی هستند. شایسته نیست مردمی که در تمامی عرصه ها پشتیبان انقلاب بودند برای تامین حداقلهای مورد نیاز خود در مضیقه باشند. اعتماد مردم به حاکمیت رمز موفقیت نظام است متاسفانه به دلایل مختلف شاهد کاهش اعتماد هستیم و باید برای ارتقاء آن چاره اندیشی کرد.

طرح جایگزینی در کنار طرح سرا خواهیم داشت

عارف همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص  طرح "سرا” (سامانه رای‌سنجی اصلاح‌طلبان) نیز گفت: کلیات این طرح در جلسه شورای عالی با رای بالای اعضا به تصویب رسید و در چندین جلسه قبل از تصویب آن اعضای شورای عالی اصلاح‌طلبان بحث‌های مفصلی درباره نقاط قوت و ضعف آن مطرح کردند و اکنون نیز اصلاحات نسبتا زیادی در طرح اولیه صورت گرفته است و جزییات آن نیز مورد بررسی قرار گرفت. البته مطمئنا طرح جایگزینی در کنار طرح سرا خواهیم داشت که اگر به هر دلیلی موفق به اجرای طرح سرا نشدیم مکانیزمی برای تهیه لیست انتخاباتی داشته باشیم.

ناکارآمدن کردن مجلس از دوره هفتم آغاز شد

وی با بیان اینکه ناکارآمدن کردن مجلس شورای اسلامی از مجلس هفتم آغاز شد، بر لزوم حضور نخبگان و افراد باتجربه و با انگیزه در مجلس برای ارتقا کارمدی مجلس تاکید کرد و ابراز امیدواری کرد که مجلس یازدهم مجلس کارآمدی باشد.

منبع: امیدنامه
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری