کد خبر: ۲۳۰۷۱۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۱
درآمد ایرانیان حلقه مفقوده تصمیمات اقتصادی؛
اگر واقعا مبنای مسئولان برای تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های اقتصادی قیمت های فوب خلیج فارس است، مبنای درآمدی مردم و درامد سرانه مردم به عنوان شاخص اصلی آن باید برای رسیدن به کشورهای منطقه باید حداقل سه تا 4 برابر افزایش پیدا کند. حال مسئولان پاسخ دهند چه راهکاری برای افزایش درآمد مردم دارند؟ آیا اصلا به آن اندیشیده اند؟ آیا رفاه مردم و درآمد سرانه ایرانیان جایگاهی در سیاست های اقتصادی تصمیم گیران دارد؟
یکی از بهانه های دولت ها و مسئولان در سال های اخیر برای افزایش قیمت بنزین، قیمت پایین این فرآورده نفتی در ایران نسبت به کشورهای دیگر بوده است.

به گزارش اعتدال، اما این تنها یک سوی ماجرا بوده است و در پاسخ مردم و کارشناسان اقتصادی همواره تاکید داشته اند درآمد و حقوق ایرانیان نیز نسبت به کارکنان سایر کشورها بسیار پایینتر است. اگر دولت به دنبال یکسان سازی قیمت بنزین بر اساس فوب خلیج فارس است، چرا درآمد سرانه مردم را مورد توجه قرار نمی دهد؟ چگونه می توان تنها یک روی سکه اقتصاد را دید و برای توجه به تمامی وجوه آن خود را به غفلت زد؟

مسلما مسئولان و همه دولت ها به خوبی می دانند نتیجه مقایسه درآمد سرانه ایرانیان با سایر کشورهای جهان و حتی منطقه، نتیجه ای جز یک طنز تلخ اقتصادی به همراه نخواهد داشت، از همین روست که هنگامی که چنین بحثی مطرح می شود، از پاسخ دادن به آن طفره رفته و شروع به فرافکنی می کنند.

در یک مقایسه ساده در جدول زیر قدرت خرید بنزین در کشورهای مختلف(درامد سرانه مردم به قیمت بنزین) نشان داده شده است. در حالی که هر ایرانی به درآمد سالانه خود خرید  16.53 هزار لیتر بنزین را دارد. شهروندان برخی کشورهای منطقه قدرت خرید 123.3، 91.18 ،62.86، 50.05، 41.4 هزار لیتر در سال را دارند. البته این جدول تنها محدود به بنزین، به عنوان یک کالای لوکس در سایر کسورها، است و اگر سایر کالاها هم چون خودرو، خدمات آموزشی و پزشکی و ...  در آن گنجانده شود، شکاف درآمدی ایرانیان با سایر کشورها بیشتر خود را نمایان می کند.

سطخ زندگی مردم هم همانند بنزین با فوب خلیج فارس بسنجید!

از این روست که مردم همواره کیفیت زندگی خود را با سایر کشورها مقایسه می کنند و البته توجیهات یک سویه مسئولان نیز هیچ گاه نتوانسته افکار عمومی و کارشناسی را قانع کند.

اگر واقعا مبنای مسئولان برای تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های اقتصادی قیمت های فوب خلیج فارس است، مبنای درآمدی مردم و درامد سرانه مردم به عنوان شاخص اصلی آن باید برای رسیدن به کشورهای منطقه باید حداقل سه تا 4 برابر افزایش پیدا کند. حال مسئولان پاسخ دهند چه راهکاری برای افزایش درآمد مردم دارند؟ آیا اصلا به آن اندیشیده اند؟ آیا رفاه مردم و درامد سرانه ایرانیان جایگاهی در سیاست های اقتصادی تصمیم گیران دارد؟ این ها سوالاتی که بالاخص این روزها از میان مردم بسیار شنیده می شود و متاسفانه هم پاسخ به آن ها و هم سیگنال هایی که از سوی مسئولان فرستاده می شود، بسیار مایوس کننده است.

اقتصاد همچون پازلی است که برای تکمیل آن باید همه قطعات در جای درست خود قرار گیرند، نمی توان یک سیاست اقتصادی را اجرا کرد و جایگاه سایر عوامل را نادیده گرفت. چگونه مسئولان انتظار دارند مردم هزینه های زندگی در کشورهای اروپایی را پرداخت کنند، اما کیفیت زندگی آن ها همچون کشورهای جهان سوم باشد؟

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
Mosi
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
0
0
در میان همه تمجید و تعریفهایی که از افزایش قیمت بنزین و اینکه این تصمیم دولت بجا و به موقع بوده موضع این سایت اعتدال در برابر این قضیه و بقیه مسائل سیاسی تا حدودی جای امیدواری هست باعث میشه آدم حس کنه هنوووز روزنه ی امیدی به تغییر هست. واینکه هستن صداهایی در میان اینهمه تک صدایی و تمامیت خواهی...با تشکر از سایتتون...
یاس
|
Turkey
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۹
0
0
عالی بود حرف دل ملت وزدین همین روزنه های امیدم دلگرمی میده یه ادم
حالا که شما صدای مرم ومیشنوین اینترنت خوزستان و سیستان رو هم پیگیری کنید اخه یعنی چی چرا هنوز نت ندارن مگه این استانا جزو ایران نیستن؟! چه گناهی کردن چرا با تمام محرومیتهای تحمیل شده باید یه بار مضاعفیم رو دوششون گذاشته بشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری