کد خبر: ۲۳۰۶۴۶
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴
حقوقدان و وکیل دادگستری با بیان اینکه موانع اجرایی شدن حقوق ملت در کشور، ساختاری، حزبی و فکری است، گفت: حدود ۱۰۹ سال پیش یعنی در زمان مشروطه، پدران ما فریاد زدند و گفتند که ما مجلس یا عدالتخانه می خواهیم، مجلسی تشکیل شود و قانونی بنویسید و فعل و ترک فعل مجرمانه تعریف شود تا هر حاکمی به ظن و برداشت خود علیه مردم اقدامی نکند بلکه میثاقی مانند قانون بین دو طرف باشد. ما فرزندان آن پدران امروز می گوییم شما که مجلس را تشکیل دادید و قانون را نوشتید، اکنون آن را اجرا کنید. بزرگترین معضل ما در عدم اجرای قانون یا در تفاسیری است که مجریان نسبت به قانون دارند.

    حقوق ملت در قانون اساسی جایگاهی ویژه دارد

دکتر نعمت احمدی در گفت وگو با شفقنا درباره وجوه حقوق ملت در قانون اساسی، اظهار کرد: قانون اساسی در فصل سوم اصول ۱۹ الی ۴۲ را به حقوق ملت اختصاص داده است. در هیچ بخشی از قانون اساسی، هیچ مجموعه ای از نهادها، سازمان ها، ارگان ها و… به اندازه «ملت» در قانون اساسی جایگاه ندارند. در این فصل قانون اساسی همه آزادی ها ذکر شده و به آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها، شرکت در احزاب، آزادی زبان، کرامت و ارزش انسانی، حق تعیین سرنوشت، حق اعتراض و مسئولیت تأکید شده است.

    فصل سوم قانون اساسی جامع است، اما اجرا نمی شود

این حقوقدان ادامه داد: قانون اساسی ویترین دولت هاست؛ در ویترین بهترین اجناس را می چینید، اما آنها را عرضه نمی کنید. دولت و نظامی موفق است که قانون اساسی را رعایت و اجرا کند. فصل سوم قانون اساسی ایران مربوط به حقوق ملت و جامع و کامل است، اما اجرا نمی شود.

    هر مسئولی تعبیر متفاوتی از حقوق ملت دارد

    کارنامه بسیاری از مسئولان نمادی از رسمیت نشناختن حقوق ملت است

وی گفت: با توجه به کارنامه و سیره مسئولان امر در سنوات مختلف و همچنین با توجه به عمل مسئولان در زمینه های مختلف، قابل استناد و اثبات است که جه بسیار حقوق ملت تاکنون به رسمیت شناخته نشده است. مسئولان از حقوق ملت بسیار سخن می گویند، اما در عمل تقریباً هر کسی از ظن خود یار ملت می شود، حقوق ملت را هر کسی به تعبیری می گوید؛ اگر حقوق مردم را مطابق قانون اساسی رعایت می کردند بسیاری از اتفاقات در کشور رخ نمی داد.

    در تحقق حقوق شهروندان موفق نبودیم


احمدی تأکید کرد که در تحقق حقوق شهروندان چنان که در اسلام و قانون اساسی سفارش شده است موفق نبودیم.

    بزرگترین معضل ما در تفاسیری است که مجریان نسبت به قانون دارند


وی درباره موانع اصلی تاریخی، فکری، سیاسی، اجتماعی، ساختاری، حزبی و فردی تحقق یافتن حقوق ملت، گفت: حدود ۱۰۹ سال پیش یعنی در زمان مشروطه پدران ما فریاد زدند و گفتند که ما مجلس یا عدالتخانه می خواهیم، مجلسی تشکیل شود و قانونی بنویسید و فعل و ترک فعل مجرمانه تعریف شود تا هر حاکمی به ظن و برداشت خود علیه مردم اقدامی نکند بلکه میثاقی مانند قانون بین دو طرف باشد. ما فرزندان آن پدران امروز می گوییم شما که مجلس را تشکیل دادید و قانون را نوشتید، اکنون آن را اجرا کنید. بزرگترین معضل ما در عدم اجرای قانون یا در تفاسیری است که مجریان نسبت به قانون دارند.

    مظلوم ترین کلمه در تمام جوامع «آزادی» است


این حقوقدان ادامه داد: موانع رسیدن ملت به حقوق خود را هم ساختاری و حزبی و هم فکری می دانم. از لحاظ ساختاری جامعه ما هنوز به آن مرحله نرسیده که دموکراسی درون آن نهادینه شود و از لحاظ فکری هر کسی فکر می کند که عملکرد خود درست است. هیچ دیکتاتوری را نمی توانید پیدا کنید که بگوید من دیکتاتور و ظالم هستم، در هیچ قانون اساسی نیامده شکنجه و مجازات، هیچ قانون اساسی نمی گوید شرکت در مجامع و احزاب ممنوع است حتی در قانون اساسی هیتلر هم چنین ممنوعیت هایی را نمی بینید، همه می گویند «آزادی»، اما مظلوم ترین کلمه در تمام جوامع، کلمه «آزادی» است؛ هر کسی از ظن خود یار آن(آزادی) می شود.

    در حال حاضر هزار نفر را گرفتند، آیا وکیل دارند؟ آیا خانواده ها اطلاع دارند؟

احمدی برای اجرای فصل حقوق ملت در قانون اساسی راهکاری ارایه داد و گفت: تنها راهکار در کشورمان اجرای تمام و کمال قانون به دور از حزبی گری و سیاسی بازی است. مثالی می زنم؛ در حوادثی که چند روز اخیر به وقوع پیوست، یکسری افراد را بازداشت کردند، راجع به آنان قانون آیین دادرسی کیفری را اجرا کنند. در قانون آیین دادرسی کیفری و قانون حفظ حقوق شهروندی آمده؛ به محض اینکه کسی را بازداشت کردید سریعاً باید به خانواده او اطلاع دهید. باز در همین قانون آمده است هر کسی که بازداشت کردید باید وکیل داشته باشد و اگر بدون حضور وکیل، تحقیقی صورت گیرد، قاضی که تحقیق را انجام داده به زندان و مجازات محکوم می شود. در حال حاضر هزار نفر را گرفتند، آیا وکیل دارند؟ آیا خانواده ها از محل حضور آنها اطلاعی دارند؟

وی با تأکید بر اینکه اگر در کشور قانون رعایت شود، بسیاری از مسایل و مشکلات برطرف می گردد، گفت: چرچیل در خاطرات خود می نویسد که در جنگ جهانی دوم، لندن زیر بمباران بود، آتش نشانی و آمبولانس مدام در شهر تردد می کردند، شهر آتش گرفته بود و حالتی عادی نداشت؛ در چنین شرایطی یک جلسه مهم و محرمانه داشتیم و باید در عرض ۵ دقیقه به این جلسه می رسیدم، خیابانی ورود ممنوع بین ما و محل جلسه بود، اگر می خواستیم از خیابان اصلی برویم، یک ربع طول می کشید، ولی اگر از خیابان ورود ممنوع می رفتیم، دو دقیقه ای به محل جلسه می رسیدیم. به راننده خود گفتم از مسیر ورود ممنوع برود، پلیس جلوی ماشین را گرفت، راننده گفت: ایشان نخست وزیر است و جلسه محرمانه دارند، پلیس گفت: این مسایل به من مربوط نمی شود، کار من این است که قانون را اجرا کنم بنابر قانون باید جریمه شوید. پلیس ماشین نخست وزیر را جریمه کرد، پس از آن می خواستیم مسیر ورود ممنوع را ادامه دهیم که باز پلیس اجازه نداد، گفتیم ما را جریمه کردید، اجازه دهید مسیر را برویم و به جلسه برسیم، پلیس گفت: جریمه به دلیل ورود به مسیر ممنوعه بود، نمی توانم اجازه دهم خلاف قانون عمل کنید. چرچیل خوشحالی بسیار می کند و می گوید: «در جنگ پیروز شدیم» راننده خطاب به چرچیل می گوید: تحقیر شدیم، به جلسه نرسیدیم، شهر آشوب است، چطور جنگ را بردیم!  چرچیل می گوید: در اوج جنگ، بی نظمی حاکم بر شهر، بمباران، آتش سوزی و حرکت آمبولانس ها و آتش نشان ها قانون در لندن حاکم است و وقتی قانون حاکم است، جنگ را پیروز می شویم.

احمدی اظهار کرد: یا در خاطرات شارل دو گل (رئیس‌جمهور پیشین فرانسه) وقتی نهضت مقاومت ملی در اواخر جنگ، تکلیف اشغال فرانسه را روشن کرده بود، دو گل سران نهضت را جمع می کند و می پرسد اوضاع چطور است؟ می گویند وضعیت خوب نیست، فساد، فحشا، دو نرخی و جاسوسی بیداد می کند، می پرسد، دادگستری در چه وضعیتی است؟ می گویند: وضعیت دادگستری خوب است، دوگل می گوید: پروایی نیست و هیچ اتفاقی نمی افتد. بنابراین در جایی که قانون حاکم و اجرا شود، آن جامعه رو به پیشرفت است و در جایی که قانون اجرا نشود، هرج و مرج روز به روز افزایش می یابد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری