کد خبر: ۲۳۰۶۰۰
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۲
وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه ایران را به کلید زدن ساز و کاری که می‌تواند به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر شود تهدید کرد.
وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه ایران را به کلید زدن ساز و کاری که می‌تواند به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر شود تهدید کرد.

به گزارش اعتدال، «ژان ایو لودریان»، وزیر خارجه فرانسه امروز چهارشنبه درباره ایران را به آغاز ساز و کار موسوم به مکانیسم ماشه تهدید کرد.

به نوشته رویترز، لودریان گفته این کشور به طور جدی کلید زدن «مکانیسم ماشه» را که به از سر گیری تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران منجر خواهد شد، در دست بررسی دارد.  

وزیر خارجه فرانسه گفته در تلاش است واشنگتن را مجاب کند فشارها علیه ایران را کاهش دهد.

«مکانیسم ماشه» در واقع همان «ساز و کار حل اختلافات» است که در بندهای ۳۶ و ۳۷ در توافق هسته‌ای برجام گنجانده شده است در این دو بند چگونگی حل و فصل اختلافات میان طرف‌های بر جام آمده است. این دو بند از آنجا که به کار گیری آنها می‌تواند به بازگشت خودکار تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر شود به مکانیسم ماشه معروف شده است.

انگلیس، فرانسه و آلمان به عنوان کشورهای طرف برجام، بعد از خروج آمریکا از این توافق هسته‌ای وعده دادند ایران را از مزایای وعده‌داده‌شده در این توافق برخوردار کنند.

انتظاری که از تروئیکای اروپا در پیاده سازی برجام و پر کردن خلأ حاصل از خروج آمریکا و فشارهای کاخ سفید وجود داشت، هنوز برآورده نشده است. به باور ناظران اگر اروپا سازوکارهایی که برای خنثی‌سازی تحریم‌های آمریکا مشخص ساخته، اجرایی می‌کرد، بی‌تردید فضای تحرک و بازیگری از ترامپ گرفته می‌شد. اما اروپایی به جای عمل به تعهدات یازده‌گانه خود برای تضمین بهره‌مندی‌های اقتصادی ایران از برجام، اقدمات ناامیدکننده‌تری انجام دادند.  در چنین شرایطی ایران یک سال بعد از خروج آمریکا از برجام گام‌هایی را برای کاستن از تعهدات خود در توافق آغاز کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود چند هفته پیش تأیید کرد که ایران غنی‌سازی اورانیوم را در تأسیسات فردو آغاز کرده است.

در واکنش، کشورهای اروپایی در بخشی از بیانیه مشترک خود روز دوشنبه برای اولین بار تهدید کرده‌اند که آماده‌اند همه مکانیسم‌ها از جمله آغاز «ساز و کار حل و فصل مناقشات» (یا مکانیسم ماشه) را برای وادار کردن ایران به قطع گام‌های برجامی خود مورد بررسی قرار دهند.

طبق مفاد برجام، در صورتی که هر کدام از طرف‌ها معتقد باشد طرف دیگر به تعهداتش متعهد نیست می‌تواند مسئله را به کمیسیونی مشترک شامل نمایندگان ایران، روسیه، چین، سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا ارجاع دهند.

چنانچه طرف شاکی نتواند اختلاف را در سطح کمیسیون مشترک فیصله دهد باید شورای امنیت سازمان ملل متحد را از این مسئله مطلع کند. این شورا هم باید ظرف ۳۰ روز مسئله «ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران» را به رأی‌ بگذارد.

اگر قطعنامه «ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران» به تصویب نرسد، تحریم‌های سازمان ملل متحد که قبل از برجام علیه ایران وضع شده بودند مجدداً احیا می‌شوند. از این مکانیسم به عنوان «مکانیسم ماشه» یاد می‌شود.
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
ببین! شما که در این چند سال هرکاری که خواستید کردید یک آب هم روش. هر غلطی می خواهی بکن، باش تا صبح دولتت بدمد.
لو لو خور خوره
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
هر وقت مطالب روزنامه اعتدال میخونم یادشخصیت منفی کارتن گالیور میفتم گالیور ما بدبخت میشیم . تا چند مدت جلوتر همش حرف جنگ میزدین . حالا حرف تحریم بیشتر میزنین حقیقتش دیگه چیزی نمونده که بخوان تحریم کنن ببخشید جسارتا فقط شبای جمعه مونده که تحریممون کنن . اینم ناراحت نباشین ما ایرانیا بلدیم چطور دورش بزنیم. فکر کنم سردبیر روزنامه اعتدال شبا از ترس لو لو خور خوره دستشویی نمیره .مرد حسابی مگه تو ایرانی نیستی که بتونی لو لو خور خوره رو دور بزنی یه خورده ارق ایرانی داشته باش .حالا ازین شوخی ها که بگذریم بابا این دولت که از خودتونه چرا اینقدر منفی گرا هستین یه خورده به مردم امیدواری بدین .مگه مسلمون نیستین خود خدا فرموده انسان نا امید کافر هست.کلک نکنکه کلید عبور از رو حانی زدین.فقط حواستون باشه این عبوره مثل عبور از چراغ قرمز نباشه یه تریلی بیاد لت پارتون کنه. و من الله التوفیق
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
جان من تعارف نکن ببین اگر چیزی مونده تحریم کنید. آخر زور شما همین هست دیگه .
فریدالله دیب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
از تربیت و شعور این آقایی که دنبال لولو هستند به خوبی معلوم است که حماقت نزد چه طیفی موج می زند هنوز فرق خبر و خبرگزاری با محفل های فراموشخانه ای خود را نمی داند. باز هم ممنون اعتدال تو این چند روز اخیر با اطلاع رسانی ات دلخوش بودم
ناشناس
|
-
|
۰۹:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
ببخشید یه قلم مانده آن را هم من یادتان میندازم که تحریم نکردید وسایل آرایشی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
اخ اخ ترسیدم به خداااااا
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری