کد خبر: ۲۳۰۵۹۳
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۴
دولت دوازدهم و اذنابش رقم زدند:
حالا که مسلما 60 میلیون نفر تحت پوشش این سیرک اقتصادی نخواهند رفت، دولت طبق مصوبه سران قوا، موظف است منابع دریافتی اقشار تحت پوشش را افزایش دهد. سخنان اخیر نوبخت و سخنان موخر دژپسند و نهاوندیان، و تاکیدات قبلی زنگنه به وضوح نشان می دهد که دولت در یک رفتار فریبکارانه هم می خواهد کسری بودجه ای خود را از جیب ملت جبران کند و هم مدعی شود که آن را به مردم داده است و تازه توقع دارد در این منجلابی که درست کرده است قیمت ها افزایش پیدا نکند.
دولت دوازدهم رقم زد؛ بزرگترین کلاهبرداری تاریخروز گذشته، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر حاجی دلیگانی در صحن علنی مجلس گفت: براساس مصوبه باید تمامی درآمد حاصل از افزایش قیمت بنزین برای مردم هزینه شوند.

به گزارش اعتدال، اظهارات لاریجانی که در نشست سران قوا درباره افزایش قیمت بنزین به عنوان رییس قوه مقننه حضور داشته بر این نکته تاکید می کند که اجرای سهمیه بندی بنزین به شرط بازگرداندن درآمد حاصل از ان به مردم بوده است.امری که حسن روحانی، رییس جمهور و سایر اعضای دولت از جمله نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه و ربیعی، سخنگوی دولت نیز آن را تایید کرده و ادعا کرده اند دولت از اجرای این طرح منفعتی نخواهد برد!

اما تذکر حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده شاهین شهر در مجلس این بود که "براساس برآوردهای انجام شده درآمد دولت از افزایش قیمت بنزین سالانه حدود 70 هزار میلیارد تومان است که مبالغ پرداختی به مردم حدود 30 هزار میلیارد تومان از این درآمدها را شامل می شود."

اکنون این سوال مطرح می شود مابه التفاوت این مبالغ که سالانه بیش از 40 هزار میلیارد تومان استُُ صرف چه هزینه هایی خواهد شد؟ مگر قرار نبود همه منافع حاصل از این طرح به مردم بازگردانده شود، چرا دولت 40 هزار میلیارد تومان از ان را برای خود برداشته و متاسفانه به شخص و نهادی هم پاسخگو نیست؟  این رویه همان رویه ای است که از دولت احمدی نژاد در کشور باب شده است، بدون کارشناسی اجرای تصمیمی ناگهانی، افزایش تورم، بازی با امار و در نهایت عدم پاسخگویی و فرافکنی!؟

اما نکته جالب ماجرا این جاست که مبالغ پرداختی به مردم به شرطی به 30 هزار میلیارد تومان نزدیک می گردد که دولت به تمامی 60 میلیون نفر ادعایی خود این یارانه را پرداخت کند. اما شواهد و گزارش های میدانی نشان می دهد که بسیاری از مردم از دریافت این بسته معیشتی جدید به هر دلیل یا عنوانی محروم شده و با این حساب بعید به نظر می رسد تعداد افراد یارانه بگیر جدید به 60 میلیون نفر نزدیک هم شده باشد. عجیب اینکه هنوز آمار کامل و گزارش دقیقی از تعداد برخورداران از یارانه جدید به مردم ارائه نشده و حتی آمار اعلامی توسط مقامات دولتی با هم تناقضی فاحش دارد. شریعتمداری از 15 میلیون خانوار سخن می راند، در حالیکه میدری، معاون وی و نوبخت بر 17.7 میلیون خانوار اصرار دارند. حال اینکه در صحت رسیدن همین 30 هزار میلیارد تومان مطرح شده در صحن علنی به دست مردم هم، در هاله ای از ابهام قرار دارد.

از این روست که باید در ادعای مقامات دولتی مبنی بر اینکه دولت از اجرای طرح سهمیه بندی بنزین منفعتی نخواهد برد، شک کرد. حال این سوال مطرح می شود دولت برای جبران کسری بودجه خود و فرار از شرایط بحران اقتصادی بار دیگر دست در جیب مردم کرده و به بهانه افزایش قیمت بنزین و پرداخت یارانه ای که آمار دقیقی هم از آن در دست نیست، مبالغ هنگفتی را به جیب خود واریز کرده است؟

آقایان مسئول وزرات رفاه بالاخره خودروی 500 میلیونی یا 250میلیونی!؟

میدری، معاون وزیر رفاه می گوید: کسانی که خودروی بالاتر از ۲۵۰ میلیون تومان داشته باشند و یا ملکی با ارزش بالاتر از یک میلیارد و دویست میلیون تومان در تهران یا ۹۰۰ میلیون تومان در شهرستان ها داشته باشند،مشمول این بسته نیستند .

این درحالی است که شریعتمداری، وزیر رفاه گفت: کسانی که خودروی بیش از ۵۰۰ میلیون تومان دارند، جزو افراد با تمکن مالی به شمار رفته و مشمول دریافت بسته معیشتی نشده‌اند.

ظاهرا تناقض گویی های مسئولان اجرای طرح معیشتی پایانی ندارد و یک خودروی ۵۰۰ میلیونی را دلیلی بر حذف از لیست یارانه ای می داند و دیگری خودروی 250 میلیونی را.

واقعیت این است که دولت اگر واقعا قصد دستبرد به جیب مردم را نداشت و می خواست منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین را به مردم برگرداند، دلیلی نداشت در اوضاع نه چندان مناسب منطقه ای و بین المللی چنین اقدام عجیب را انجام دهد. اضطرار دولت برای تامین منابع مالی مورد و جلوگیری از استقراض از بانک مرکزی و صندوقهای بازنشستگی، تصمیم گرفت قیمت بنزین را به یکباره و به روشی نابخردانه افزایش دهد. اما وقتی دید حجم اعتراض ها گسترده است، در یک عقب نشینی مضحک مدعی شد که منابع حاصله را به مردم و آن هم 60 میلیون نفر بازخواهد گرداند.

اما حالا که مسلما 60 میلیون نفر تحت پوشش این سیرک اقتصادی نخواهند رفت، دولت طبق مصوبه سران قوا که تنها مشروعیت اش برگرفته از اصل 110 قانون اساسی است، موظف است منابع دریافتی اقشار تحت پوشش را افزایش دهد. سخنان اخیر نوبخت و سخنان موخر دژپسند و نهاوندیان، و تاکیدات قبلی زنگنه به وضوح نشان می دهد که دولت در یک رفتار فریبکارانه هم می خواهد کسری بودجه ای خود را از جیب ملت جبران کند و هم مدعی شود که آن را به مردم داده است و تازه توقع دارد در این منجلابی که درست کرده است قیمت ها افزایش پیدا نکند.

از همین رو دو قیچی ضد اقتصادی کشور یعنی بانک مرکزی به ریاست همتی و وزارت اقتصاد به فرماندهی دژپسند، در یک فرآیند ضمن فشار شدید بر طرف تقاضا در بازارهای پولی و ارزی و همچنین گسیل خیل بازرسان توهم این را دارند که با رفتار پلیسی و امنیتی می توان اقتصاد را افسار زد و جالب این است قدرت تحلیل اقتصادی این دو استاد مدعی دانش اقتصاد، یکی در دانشگاه تهران و دیگری در دانشگاه شهید بهشتی، از یک پیشکسوت فوتبال پایین تر است و مخاطب در عجب می ماند که تبعیت کور کورانه از عوامل پشت صحنه دولت دوازدهم چه فکاهی از این دو اقتصاددان ساخته است.
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
سلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
جای این نوشته اینجاس بنظرم (:


کاردار سفارت نروژ در تهران به خاطر آتش زدن قرآن توسط رهبر گروه افراطی سیان، به وزارت خارجه احضار شد.

تا حالا نشنیدیم سفیر چین به دلیل بدرفتاری دولت این کشور با مسلمانان (اویغورها) به جایی احضار شود.

بالاخره اولویت منافع ملی است؟ یا دغدغه دینی؟!
(:


یه دوس داشتم خدا رحمتش کنه!
بم میگف ایقد زور نزن برا تحلیل حوادث روزمره،
جنگ جنگ پوله!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
شما باور می کنین به 60 میلیون نفر این پول رو داده باشن؟
نهایتا اگه خیلی باشه 30 میلیون نفر بوده
بعدشم دولتی که کلا با پرداخت یارانه موافق نبوده و در حال حذف افراد بود و مصوبه هم از مجلس گرفته به نظرتون میاد دوباره با دست خودش همین سیستم رو تشدید کنه؟

مرحله بعدی به این صورت هست که همزمان یارانه و حمایت معیشتی همه افراد به صورت مرحله ای غیر از کمیته و بهزیستی حذف میشه (تا پایان دولت)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
من خودم یکی از کسانی بودم که تعداد زیادی از افراد رو مجاب کردم به این فریبکار رای دهند هر چند ده بار دیگر هم بین اون همه افتضاح مجبور به انتخاب باشم روحانی تنها گزینه باقی خواهد ماند اما باید بگویم رای دهندگان به روحانی سرسپرده وی نیستند و از همان روزی که با دست فرمان واعظی را کج را در پیش گرفت خیلی از حامیانش از او روی برگرداندند روحانی متاسفانه هم خودش و آخرین امیدهای مردم را به قهقرا برو و خسارت او به جامعه ایرانی بسیار بیشتر از احمدی نژاد و خیره سری های او بود
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری