کد خبر: ۲۳۰۵۸۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۰
علائم بیماری آنفولانزا مانند سرماخوردگی است و علائم بیشتر حالت ناخوشی، درد عضلانی، درد مفاصل ، سردرد، آفت فشار خون، درد قفسه سینه، سرفه، تهوع، استفراغ و اسهال است بنابر این اگر فرد این علائم را دید به پزشک مراجعه و از خود درمانی جلوگیری کند/ ثابت شده است که هر سال در ایالت متحده آمریکا که حدود سیسصد میلیون نفر جمعیت دارد،واکسن آنفولانزا از مرگ بیش از دویست وپنجاه نفر انسان در معرض خطر جلوگیری می‌کند/ با توجه به مطالعاتی که در کشورهای آفریقایی شده ،نشان داده شده است که تأثیر پذیری واکسن آنفولانزا در کودکان زیر 6سال در کاهش مرگ ومیر بسیار بالا بوده است.
در حالی برخی منابع خبری از فوت 37 ایرانی بر اثر ابتلا به ویروس آنفولانزا خبر می دهند،اطلاع رسانی و اعلام هشدارهای رسمی دربارههشدار: آنفلوآنزا 37 قربانی در کشور گرفته است نحوه پیشگیری و شناسایی علائم این نوع ویروس کشنده از سوی رسانه هایی که از پول بیت المال ارتزاق می کنند رضایت بخش نیست.


به گزارش خبرنگار اعتدال، علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درباره آمار افرادی که به دلیل ابتلا به آنفلوآنزا در ایران جان خود را از دست داده اند، گفت از ابتدای امسال 37 نفر جان خود را در اثر ابتلا به ویروس آنفلوآنزا از دست داده اند .

به گفته این مقام مسئول سرعت شیوع آنفلوآنزا امسال بیشتر از سال 97 بوده است و بیشتر افرادی که دچار بیماری زمینه ای همچون بیماری های مزمن تنفسی و قلبی بوده اند آمار متوفیان را تشکیل می دهند.

برخی از علائم سرماخوردگی و آنفلوآنزا مشابه یکدیگر هستند و به همین دلیل اغلب افراد ممکن است نتوانند این دو بیماری را به درستی از یکدیگر تشخیص دهند. سرفه، سردرد و احساس خستگی از علائم مشترک بین سرماخوردگی و آنفلوآنزا هستند اما نحوه تشخیص تفاوت سرماخوردگی و آنفلوآنزا و تفاوت‌های اساسی بین آن‌ها شامل موارد زیر است:

شروع بیماری 

در مواقع ابتلا به سرماخوردگی شروع علائم به تدریج اتفاق می‌افتد. علائمی همچون آبریزش بینی یا سرفه چند روز طول می‌کشد تا پیشرفت کند و برای مدت یک هفته ادامه پیدا خواهد کرد. در حالی که علائم آنفلوآنزا نسبتا ناگهانی آغاز می‌شود و شدیدتر است.

تب 

دمای بدن می‌تواند به تمیز دادن این دو بیماری از یکدیگر کمک کند. معمولا سرماخوردگی با تب همراه نیست و اگر به تب منجر شود خیلی خفیف است. هرچند، درصورتیکه تب ناگهانی ظاهر شود و حدود ۳۷ تا ۳۸ درجه سانتی‌گراد باشد احتمال ابتلا به آنفلوآنزا بیشتر است.

فصل 

اگرچه احتمال ابتلا به سرماخوردگی در فصل زمستان بیشتر است اما امکان ابتلا به آن در سه فصل دیگر نیز وجود دارد. این در حالی است که آنفلوآنزا یک بیماری فصلی به حساب می‌آید. به طور معمول دوره این بیماری از اواسط پاییز تا اواخر زمستان است. علائم این بیماری در این بازه زمانی از سرماخوردگی شدیدتر است.

درد و ضعف 

درد ناشی از سرماخوردگی کاملا قابل تحمل است اما در مبتلایان به آنفلوآنزا درد شدیدتر بوده و بیمار در ناحیه قفسه سینه احساس درد و ناراحتی دارد. همچنین در آنفلوآنزا بیمار درد شدیدی را در تمامی عضلات بدن احساس می‌کند.


فوت ۳ نفر در آذربایجان غربی براثر بیماری آنفولانزا

رسول انتظار مهدی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با بیان اینکه بیماری آنفلوانزا سالیانه موجب ابتلای ۱۵ تا ۲۰ درصد جمعیت عمومی استان و کشور می‌شود، افزود: در منطقه مدیترانه شرقی از جمله کشور ما این بیماری ۴ تا ۶ هفته زودتر شروع شده و افزایش یافته است و متاسفانه در استان تاکنون ۳ نفر بدین علت فوت شده اند.
 
وی عنوان کرد: علایم بیماری آنفلوانزا با سرماخوردگی شباهت داشته، ولی تفاوت‌هایی دارد از جمله اینکه آنفلوانزا بصورت حاد شروع می‌شود، ولی سرماخوردگی تدریجی است. در آنفلوانزا سرفه، درد عضلانی و خستگی مفرط بسیار بیشتر از سرماخوردگی است.
 
 انتظار مهدی افزود: لازم است فرد خودمراقبتی انجام دهد یعنی هم مایعات بیشتری مصرف کند و هم استراحت کند. البته خودمراقبتی با خوددرمانی متفاوت است و از خوددرمانی باید اجتناب کرده و به پزشک مراجعه کنند و در صورتیکه پزشک نیاز به بستری شدن برای بیمار را دانست بیمار باید تمکین کند.
 
او در ادامه گفت: با رعایت برخی اصول ساده بهداشتی مانند رعایت بهداشت فردی، شست و شوی مرتب دستها، خودداری از دست دادن و روبوسی کردن و دفع بهداشتی دستمال‌های استفاده شده می‌توان از این بیماری پیشگیری کرد.

 فوت دو سیرجانی بر اثر بیماری آنفلوآنزا


محمد موقری‌پور اظهار داشت: تاکنون بیش از ۳۰۰ نفر به علت بیماری آنفلوآنزا در سامانه بیماری مذکور ثبت شده‌اند، ۹ نفر در آی‌سی‌یو و تعداد دیگری هم در بخش‌های مربوطه در بیمارستان‌های سیرجان بستری شده‌اند.
 
معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی سیرجان افزود: یک نفر در سیرجان بر اثر بیماری آنفلوآنزا H1N1 فوت کرده است که سن بالا داشته و دارای بیماری ریوی بوده است، یک سیرجانی دیگر که با رضایت خانواده به یزد عزیمت کرده بود، در بیمارستان یزد فوت کرده است.
 
وی با اشاره بر اینکه بیماری آنفلوانزا همه ساله و در همه فصول وجود داشته اما امسال و در این فصل زودتر بروز پیدا کرده است، ادامه داد: این نوع از آنفلوآنزا برای افراد پرخطر نظیر افراد مسن، افراد دارای بیماری‌های ریوی، قلبی، دیابت و...، مادران باردار و افرادی که به علت بیماری دچار نقص ایمنی بدن هستند، خطرناک است و باید تحت نظر باشند.

موقری‌پور با تاکید بر رعایت بیشتر اصول بهداشتی در این فصل اظهار کرد: داروهای آنفلوآنزا به طور کامل در بیمارستان‌های سیرجان صرفا برای بیماران بستری توزیع شده و هیچگونه کمبودی وجود ندارد.در این مطالب عنوان می‌شود،تزریق این واکسن در کودکان خطرازکارافتادگی اندام حرکتی و در نهایت فلج اندامها را به دنبال خواهد داشت و به افراد توصیه می‌کند به دلایل عوارض جبران ناپذیر این واکسن بر سلامت کودکان ، از تزریق آن اجتناب کنند. با توجه به این مسأله که این واکسن با تأییده رسمی وزارت بهداشت،درمان و آموزش عالی در دسترس افراد قرار گرفته است،قطعا این موضوع جنبه علمی ومنطقی نداشته و همانند سایر مطالب کذب در فضاهای مجازی توسط یک عده از افراد با نیات خاص منتشر شده است،لیکن برای رفع نگرانی‌های پیرامون آن ،پاسخ مسئولین و متخصصان خالی از فایده نیست.

کاهش مرگ ومیر ناشی از آنفولانزا

دکتر مسعود مردانی، فوق تخصص بیماریهای عفونی در این خصوص گفت:واکسن آنفولانزا همانند تمامی واکسن‌ها، علاوه بر فوائدی که دارد عوارضی به همراه دارد.لیکن عقل سلیم ایجاب می‌کند که در برخورد با موضوعاتی که با سلامت انسان و جامعه در ارتباط است،منافع و مضرات را بایکدیگر در نظر بگیریم. ثابت شده است که هر سال در ایالت متحده آمریکا که حدود سیسصد میلیون نفر جمعیت دارد،واکسن آنفولانزا از مرگ بیش از دویست وپنجاه نفر انسان در معرض خطر جلوگیری می‌کند.

وی افزود:بر همین اساس با توجه به مطالعاتی که در کشورهای آفریقایی شده ،نشان داده شده است که تأثیر پذیری واکسن آنفولانزا در کودکان زیر 6سال در کاهش مرگ ومیر بسیار بالا بوده است. بطوریکه با تزریق این واکسن به کودکان از بستری شدن آنها در بیمارستان و بروز عفونتهای مختلف در میان آنها جلوگیری کرده و باعث صرفه جویی اقتصادی در این کشورها شده است.تأثیرگذاری این واکسن چه بر روی انسان و چه حیوان بیش از سی سال است که به ثبوت رسیده است و نمی‌توان فوائد آن را بر روی افراد در معرض خطر انکار نمود.

 واکسن آنفولانزا ،فلج حرکتی!


 استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران ضمن بیان این نکته که این واکسن عوارضی هم به همراه دارد گفت: درد در ناحیه تزریق و تب از عوارض اولیه این واکسن بوده و در مواردی ممکن است علائمی شبیه به آنفولانزا در فرد ایجاد بکند.لازم به ذکر است که این واکسن قادر به ایجادعوارض نادری نظیر ورم مغز هم بوده است و یا سندروم«گیلن باره » یا فلج هر دو پا را ایجاد کند. لیکن میزان بروز این عارضه بر اثر تزریق این واکسن ،بر اساس گزارشات بین یک در صدهزار و یک در یک میلیون است.یعنی ممکن است یک نفر در یک میلیون آدمی که این واکسن را تزریق می‌کنند دچار این عارضه شوند.

وی در ادامه گفت: در کشور ما مجموع واکسن وارد شده است دومیلیون است و وقتی ما این واکسن را به افراد تزریق کنیم، از بسیاری از مرگ ومیرها  ناشی از آنفولانزاجلوگیری می‌کنیم وممکن است از این تعداد دو نفرهم مبتلا به این عارضه بشوند.کما اینکه نمونه آن در چهارسال گذشته در دومورد واکسن تزریق شده به حجاج  گزارش شد خوشبختانه  این دو نفر بعد از 4هفته بهبود یافتند. گفتنی است مطالبی که پیرامون عوارض خطرناک این واکسن در فضاهای مجازی مطرح می‌شود،به هیچ عنوان قادر به انکار وزیرسوال بردن کارایی فوق العاده این واکسن نه تنها در ایران بلکه در هیچ کجای دنیا نمی‌باشد.

گروههای نیازمند به واکسن


دکتر مردانی ضمن اشاره به این نکته که تزریق واکسن آنفولانزا در برخی اقشار ارجحیت دارد افزود:به دلیل اینکه این واکسن وارداتی است و در کشور قادر به تولید آن نیستیم ،ما در کمیته کشوری آنفولانزا اقدام به انتشار راهنمای تجویز واکسن کرده‌ و آن را به تمامی مراکز درمانی،بهداشتی در سطح کشور ابلاغ کرده ایم.بر این اساس اولویت تزریق برای افراد در سنین بالای 65 سال ،بیماران سرطانی،قلبی ریوی،دیابتی‌ها ،نارساییهای کلیوی وافرادیکه از پیوند استفاده کرده ویا کورتون با دوز بالا استفاده می‌کنند و در نهایت کودکان بالای سنین 6ماه تا 6سال است.

وی در ادامه گفت: در کشور آمریکا این واکسن بدون اعمال محدودیت در مورد تمامی افراد تجویز می‌شود. با توجه به این موضوع مشخص می‌شود که استفاده از این واکسن نه تنها منعی ندارد بلکه در صورت دسترسی بالا برای همگان بهتر است تجویز شود.توصیه ما بر این است که افراد با استناد به مطالب علمی وسایتهای مورد اعتماد نسبت به صحت و سقم مطالب اطمینان حاصل کنند.


انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
الهام یک پزشک ساروی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
0
1
ممنون از اطلاع رسانی خوبتون کسی انگار قرار نیست به مردم بگوید چه خبر است همه دست روی دست گذاشته اند و رسالت رسانه ای خود را فقط در بنزین و اینترنت می بینند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
0
1
خیلی ممنون ولی سوالم اینه که آنفولانزای خوکی اومده یا مرغی؟ من بی اطلاع هستم
مرتضی
|
-
|
۱۳:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
0
0
واقعا چرا اینقدر اطلاع رسانی ضعیف است چرا وزرات بهداشت امار مربط به این بیماری را مخفی می کند
حداقل هشدار بدهند مردم اگاه باشند
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری