کد خبر: ۲۳۰۵۳۲
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۱
اعلام‌های صورت گرفته در رابطه با کمک‌های حمایتی، اکنون با اختلاف حدود 2.7 میلیون خانوار مواجه است که اگر متوسط اعضای خانوار را سه نفر در نظر بگیریم بیش از هشت میلیون اختلاف وجود دارد که دلیل آن نیز مشخص نیست. چگونه می شود در واریز یک مرحله از بسته حمایتی حدود 8 میلیون نفر اختلاف اماری وجود داشته باشد.
محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در حاشیه مراسم اختتامیه هفته جهانی کارآفرینی در وزارت کار، در پاسخ به سؤالی در مورد ملاک‌های پرداخت کمک هزینه معیشتی به خانوارها و گلایه برخی از مردم گفت: دولت برای حمایت از طبقات متوسط و کم درآمد جامعه در گام اول 15 میلیون خانوار شامل 60 میلیون نفر را مشمول سبد کمک هزینه معیشتی دانست و در سه نوبت به این خانوارها از 55 هزار تومان برای خانوار یک نفره تا 205 هزار تومان برای خانوارهای 5 نفره و بیشتر پرداخت شد.

به گزارش اعتدال، اما احمد میدری معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در یک گفتگوی تلویزیونی با بیان اینکه 17 میلیون و 700 هزار خانوار طی سه مرحله یارانه معیشتی دریافت کرده‌اند، افزود: سازمان هدفمندی یارانه‌ها حدود 2 هزار و 420 میلیارد تومان یارانه معیشتی پرداخت کرده است و حدود 20 درصد جمعیت کشور یارانه معیشتی دریافت نکرده‌اند.

میدری با اعلام اینکه 78 میلیون نفر در کشور یارانه‌بگیر هستند گفت: 18 میلیون نفر یارانه می‌گیرند، اما بسته معیشتی نمی‌گیرند.

روز گذشته محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه، نیز اعلام کرد که 17.7 میلیون خانوار در این دور کمک حمایتی گرفتند که در مجموع بیش از 2420 میلیارد تومان بابت این پرداختی به حساب سرپرستان خانوار واریز شده است.


وضعیت نامشخص ۲.۷ میلیون خانوار در دریافت کمک حمایتی!

اکنون این سوال مطرح می شود که بالاخره چند خانوار مشمول بسته حمایتی بوده و کمک حمایتی به حساب ان ها واریز شده است. وزیر رفاه آمار 15 میلیون خانوار را ذکر می کند، در حالی که معاون وی، میدری و رئیس سازمان برنامه و بودجه، نوبخت بر آمار 17 میلیون و 700 هزار خانوار تاکید دارند.

اعلام‌های صورت گرفته در رابطه با کمک‌های حمایتی، اکنون با اختلاف حدود 2.7 میلیون خانوار مواجه است که اگر متوسط اعضای خانوار را سه نفر در نظر بگیریم بیش از هشت میلیون اختلاف وجود دارد که دلیل آن نیز مشخص نیست. چگونه می شود در واریز یک مرحله از بسته حمایتی حدود 8 میلیون نفر اختلاف اماری وجود داشته باشد. نکته مهم اینکه اگر حداقل واریزی به ازای هر نفر را 40 هزار تومان در نظر بگیریم، اختلاف کل مبالغ واریزی بین آمارهای مقامات مسوول بیش از 320 میلیارد تومان خواهد شد.

اکنون این سوال مطرح می شود این اختلاف اماری از کجا نشات می گیرد و آیا در واریزهای بعدی نیز تکرار خواهد شد؟ با این گونه اظهارات و ارائه امارهای متناقض این شائبه در بین مردم و به خصوص کسانی از این بسته حمایتی محروم شده اند، این شائبه تقویت می شود، دولت در حال شانه خالی کردن از پرداخت کمک حمایت به بخشی از مردم است، حال اینکه بسیاری از کارمندان، بازنشستگان، کارگران و نیازمندان از لیست مشمولان این بسته حذف شده اند. چگونه می توان پذیرفت دولت که حتی قادر به ارائه آمار یکپارچه مشمولان این بسته نیست، چگونه توانسته مشمولان این طرح را به درستی شناسایی کند؟

نکته مهم دیگر که در ابتدا قرار بر این بود و رییس جمهور و سخنگوی دولت نیز اینگونه وعده داده بودند که بیش از 18 میلیون خانوار از محل افزایش قیمت بنزین مشمول دریافت کمک‌های حمایتی شوند، اما حتی اگر آمارهای نوبخت را نیز در نظر بگیریم، حدود 300 هزار خانوار کمتر از آمار اولیه مقامات دولت مشمول بسته حمایتی شده اند.

گرچه وزارت رفاه می گوید پس از بررسی درخواست‌های جاماندگان، این آمار افزایش پیدا می کند، اما مسلما این توجیه چندان نمی تواند قابل قبول باشد زیرا که نوبخت و میدیری عنوان کرده اند که تاکنون  17 میلیون و 700 هزار خانوار یارانه معیشتی دریافت کرده‌اند حال انکه شریعتمداری بر آمار 15 میلیون خانوار تاکید دارد. حال این هیچ کدام به جاماندگان احتمالی و آمار آن ها اشاره ای نکرده اند.

در هر صورت اکنون اختلاف بین آمار اعلام شده خود جای سوال دارد که این 2.7 میلیون خانوار چه وضعیتی دارند و از سویی اذهان عمومی را درگیر آمار متفاوتی می‌کند، آن‌هم در شرایطی که افراد معترض به عدم دریافت کمک‌های حمایتی در دور اول کم هم به نظر نمی‌رسند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری