کد خبر: ۲۳۰۴۶۸
تعداد نظرات: ۸ نظر
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۸
اعتراض خیل عظیم جاماندگان حمایت معیشتی خانوار؛
اشکالاتی که در واریز سبد حمایتی سال 97 وجود داشت در پرداخت بسته حمایتی سال جاری نیز در حال تکرار است و دولت تنها یک سامانه غیرفعال را برای پاسخگویی معرفی کرده و همچون سال گذشته پاسخ قانع کننده ای برای جاماندگان بسته حمایتی نداشته و تنها به ارائه آمار پرداخت به 60 میلیون نفر اکتفا می کند.
به دنبال اجرای طرح سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین، طرح حمایت معیشتی خانوارها برای پوشش آسیب ناشی از افزایش قیمت در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش اعتدال، طی ده روزی که از آغاز اجرای طرح سهمیه بندی بنزین می گذرد، مقامات دولت بارها اعلام کرده اند که منابع حاصل از اصلاح قیمت بنزین به حساب خانوارها واریز خواهد شد. بنابر  ادعای اعضای دولت، مقرر گردید به 60 میلیون نفر در قالب 18 میلیون خانوار بسته حمایتی دولت پرداخت گردد.

سخنگوی دولت نیز گفت که منابع حاصله در قالب یارانه کمک معیشتی طی سه مرحله واریز می‌شود که مرحله اول دوشنبه ۲۷ آبان، مرحله دوم پنجشنبه ۳۰ آبان و مرحله سوم شنبه دوم آذر پرداخت شد. این کمک معیشتی که فارغ از یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی طرح هدفمندی یارانه‌ است، ‌ هر ماه به حساب یارانه نقدی ماهانه خانوارها واریز می‌شود. در این طرح دولت برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر از پنج نفر  ۲۰۵ هزار تومان در نظر گرفته است.

علیرغم آنکه واریز کمک معیشتی در سه مرحله صورت گرفته و طبق اعلام سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی ۶۰ میلیون نفر از کمک معیشتی بهره‌مند شده‌اند ولی طبق اعلام فعالان و مقامات کارگری این یارانه به طور محدود و به تعداد کمی از کارگران حداقل‌بگیر و بازنشسته پرداخت شده است.

از گوشه و کنار کشور و توسط برخی از اقشار کم درآمد نیز خبر می رسد بسیاری از هموطنان واجد شرایط، از دریافت بسته حمایتی دولت محروم شده اند.

با پایان واریزها، مشخص شد بخش زیادی از کارگران و اقشار کم‌درآمد مشمول این طرح نشدند و کمک نقدی در طرح حمایت معیشتی از خانواده‌ها را  دریافت نکرده‌اند. انتقادها و اعتراضات بی‌شمار درباره علت پرداخت نشدن بسته حمایتی این احتمال را پیش می‌آورد که در طرح دولت باز هم کارگران اعم از رانندگان تاکسی، حداقل‌بگیران وزارت کار، کارگران ساختمانی و اقشار کم‌درآمد و بازنشستگان در طرح دولت جامانده باشند. ظاهرا اشکالاتی که در واریز سبد حمایتی سال 97 وجود داشت در پرداخت بسته حمایتی سال جاری نیز مشاهده می شود و دولت تنها یک سامانه غیرفعال را برای پاسخگویی معرفی کرده و همچون سال گذشته پاسخ قانع کننده ای برای جاماندگان بسته حمایتی نداشته است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که بسته حمایتی و معیشتی دولت برای همه افرادی هم که واریز شده است به‌درستی و دقیق نبوده است، به‌طور مثال در گزارش‌ها عده‌ای از افرادی که یارانه دریافت می‌کنند بیان کردند میزان یارانه معیشتی برای یک خانواده 4نفره به‌میزان 3نفر و برای یک خانواده 3نفره به‌میزان 2نفر واریز شده است.

بسیاری از کارگران گفته‌اند که از دریافت کمک معیشتی محروم مانده‌اند. طبق اظهارات مقامات کارگری این کمک معیشتی در برخی شهرها برای یک عده از کارگران و بازنشستگان به شکل محدود واریز شده و برخی دیگر از گروه‌های کارگری که هنوز کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند تلاش می‌کنند از طریق کد دستوری #۶۳۶۹* کد ملی خود را ثبت و از این کمک یارانه‌ای بهره مند شوند.

کارگران و اقشار کم‌درآمد که در تأمین مایحتاج زندگی خود با مشکل مواجه هستند و همواره عقب‌ماندگی مزدی بین حقوق و درآمدشان هست، بار دیگر فشار مضاعفی را در تأمین هزینه‌های خود خواهند داشت.

اما عجیب این که تنها راه اعتراض و پیگیری واریز بسته حمایتی دولت همانند بسیاری از سامانه های اعلام شده توسط وزارت رفاه و دولت دچار اختلال شده و پس از گذشت ساعت ها از پایان واریزها هم چنان ارتباط این کددستوری با مرکز برقرار نمی گردد. متقاضیان با شماره‌گیری کد دستوری #6369* با پیام "اشکال در اتصال یا کد MMI نامعتبر" مواجه می‌شوند.

واریز محدود کمک معیشتی کارگران

در همین راستا ناصر چمنی، رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران می‌گوید: در استان ما، تبریز برای یک عده از بازنشستگان و کارگران حداقل بگیر کمک معیشتی واریز شده است ولی درصدش زیاد نیست چون تعداد کسانی که به ما مراجعه و پرس و جو می کنند از تعداد کسانی که اعلام می‌کنند کمک معیشتی به حسابشان ورایز شده بیشتر است.

وی افزود: باوجود اینکه اعلام می‌شود ۶۰ میلیون نفر این کمک معیشتی را دریافت کردند ولی واریزها در برخی بخش‌ها به طور محدود بوده به نحوی که در مجموعه ما برای یک قسمت این مبلغ واریز شده و برای بخش دیگر واریزی انجام نشده و بیشتر افراد دنبال این هستند که به چه طریق می‌توانند اعتراض خود را ثبت کنند.

رئیس کانون عالی انجمن های صنفی کارگران خاطرنشان کرد: دولت باید در این طرح شفاف‌سازی کند و اگر برنامه ریزی دقیقی دارد و می‌خواهد پول حاصل از افزایش قیمت بنزین را به حسابها واریز کند به طور مشخص و دقیق ملاک شناسایی گروههای هدف و واریز کمک معیشتی را اعلام کند.

وی افزود: اینکه تنها به آمار بسنده کنیم و بگوییم در سه مرحله ۶۰ میلیون نفر از کمک معیشتی برخوردار شدند درست نیست چون موجب بی اعتمادی می شود.

چمنی درباره ثبت کد ملی از طریق کد دستوری #۶۳۶۹* نیز گفت: متاسفانه کد دستوری که اعلام شده همچنان اختلال دارد و فعلا جواب نمی‌دهد و کارگران به ما مراجعه می کنند که چطور باید ثبت نام کنند.

کمتر از ۱۰ تا ۱۵ درصد کارگران در البرز کمک معیشتی گرفته‌اند

علی اصلانی دبیر کانون شورای اسلامی کار البرز، از واریز کمک معیشتی به تعداد محدودی از کارگران در این استان خبر داد و گفت: طبق اعلام ستاد شناسایی مشمولان طرح کمک معیشتی دولت، بیش از ۶۰ درصد در استان البرز کمک معیشتی گرفتند که شامل عموم مردم، کارمندان و بازنشستگان بوده ولی در خصوص جامعه کارگری طبق بررسی‌هایی که صورت دادیم بخش اعظمی از جامعه کارگری از کمک معیشتی جامانده اند به نحوی که ۱۰ تا ۱۵ درصد هم این مبلغ را نگرفته‌اند.

وی گفت: قرار بود کمک معیشتی به کارگران و بازنشستگان هم پرداخت شود و سخنگوی دولت و وزارت کار هم اعلام کرده بودند ولی متاسفانه این اتفاق نیفتاده و طی تماسهایی که با برخی شوراهای اسلامی کار داشتیم این واریزی‌ها درصد بسیار کمی بوده است.

به گفته عضو کانون عالی شوراهای اسلامی کار وقتی اعلام می‌شود که از ۸۰ میلیون نفر ۶۰ میلیون نفر مشمول دریافت کمک معیشتی شده اند نشان می‌دهد که معیشت برخی خانوارها به سختی می‌گذرد و قدرت خرید به شدت تنزل کرده است.

کارگران از سبد حمایتی سال ۹۷ هم جا ماندند

اصلانی گفت: متاسفانه کارگران در سبد حمایتی سال ۹۷ هم که طی دو مرحله داده شد جایی نداشتند و از دریافت بسته حمایتی دولت محروم ماندند. درست است که ۱۳ میلیون نفر بیمه اجباری تامین اجتماعی هستند ولی کارگران بسیاری از صنوف و کارگاه‌های زیر ده نفر هستند که فاقد بیمه‌اند و شناسایی آنها سخت است در حالی که در اولویت دریافت کمک معیشتی هستند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کد دستوری #۶۳۶۹* همچنان دارای اختلال است یا خیر؟ گفت: از روز گذشته هرچه کد دستوری را وارد کردیم نتوانستیم ثبت کنیم و همچنان دارای اشکال و اختلال است.

برای خیلی از کارگران این مبلغ واریز نشده

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران نیز، درباره واریز کمک معیشتی به کارگران گفت: از دیروز با پیگیری‌ها و تماسهایی که صورت گرفته متوجه شدیم برای خیلی از کارگران این مبلغ واریز نشده و عده کمی از بازنشستگان حداقل بگیر و کارگران خدماتی شاغل در ادارات این مبلغ را دریافت کرده‌اند.

وی گفت: کارگران صنوف و کارگران ساختمانی هم کمک معیشتی را نگرفته‌اند و می‌توان به جرات گفت از جامعه آماری ۸۰ درصدی ما ۲۰ درصد اعلام کردند که به حسابشان ورایز نشده است.

ابوی ادامه داد: متاسفانه در بحث پرداخت کمک معیشتی به شهرها و استانها نیز مشاهده می‌شود که برخی استانها که از تمکن مالی کمی هم برخوردار نیستند درصد بالایی پرداخت شده در حالی که استانهای محروم که دارای کارگران حداقل بگیرند به ندرت واریز شده است.

این مقام مسئول کارگری درباره کد دستوری #۶۳۶۹* هم گفت: دیروز هرچه تلاش کردیم از طریق همراه اول نتوانستیم کد دستوری را وارد کنیم ولی با ایرانسل بسیاری از کارگران توانستند ثبت نام کنند.


انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
کورش زارع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
باسلام یارانه کمک معیشتی برای تعداد ثروتمندان جامعه پرداخت شده ولی برای قشرفقیر پرداخت نشده اگربراساس اطلاعات بانکی باشد کسی که کل سرمایه اش وام میباشد ودرقسط دادن مشکل دارد هم حساب کنین
علی
|
-
|
۰۸:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
سلام اطراف من هستند خانواده هایی که نیازمندند ولی برایشان این مبلغ واریز نشده ..دولت همه رو دور زد تا به کسری بودجه خودش برسه
ایرانی
|
-
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
با سلام
جمعیت ایران الان مگه چند نفره؟ خیلی از اطرافیان ما چیزی براشون واریز نشده درحالی که وضع مالی خوبی هم ندارند! تعجب میکنم که می گویند 60 میلیون واریزی داشته اند!!! بنظر بنده غیرممکنه! شاید هم خالی بندی باشه نمیدونم!!!
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
همش دروغ دروغ فریب نیرنگ
مهدی
|
Romania
|
۱۰:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
تنها توقع ما مردم این است که دولت دروغ نگوید. به خیلی ها مثل من ندادند. رفتم فرمانداری باجه دار در فرمانداری که کارمند فرمانداری است میگوید: اگر مردم ایران 700 هفتصد میلیون نفر باشند، به شصت 60 میلیون نفر یارانه معیشتی بنزین پرداخت شده این یعنی دولت دروغگو است و این کار بد است. دروغگو دشمن خداست.
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
بابا دیگه تابلو هست دیگه .. بازم دولت دروغی گفت که نتوسنت لاپوشانی بکنه و سریع صدای مردم و پیگیری رسانه ها این حربه رو لو داد ...... متاسفم که برای اعتراضات این صدا خفه شد
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
سلام من مسئول خرید شرکت آسانسور هستم که بیمه کارگری رو هم خودم واریزمیکنم،مبالغی به عنوان تنخواه به حسابم واریز میشود ومن خرید میکنم وبا دریافتی با اضافه کار۲۵۰۰ ،زن و بجه دار هستم،بسته به اینجانب بابت تراکنش حساب پرداخت نشده ،چرا امتیاز حساب ومانده حساب ،لحاظ نشده،در حالی که کارخانه داری این بسته را دریافت کرده ولی اینجانب شامل نشدم ،ب
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
همش دروغ بسه دیگه بخدا زشته مسولین خجالت بکشید لطفاً نگید مسلمانید اسم دین ومذهب ماراو حداقل خراب نکنید
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری