کد خبر: ۲۳۰۴۶۳
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۶
گویا بحران عقلانیت همچنان در بانک مرکزی بیداد می کند و با دقت در جزئیات دستورالعمل‌ها و مقررات این مرکز ضد تولیدی و صنعتی کشور، می توان دید که خواسته یا ناخواسته چوب لای چرخ تولید و اقتصاد کشور گذاشته می شود و روند رو به رشد بنگاه های تولیدی تعطیل شده در سال جاری به خوبی نشان می دهد راهی که همتی می رود جز نابودی اقتصاد کشور و افزایش مشکلات تولید کنندگان به جایی دیگر منتهی نخواهد شد!
بازی عجیب بانک مرکزی برای نابودی اقتصاد کشور!
در وضعیتی که یکی از مشکلات اصلی شرکت های تولیدی تامین مواد اولیه است بانک مرکزی در سیاستی قابل تامل اقدام به وضع قوانین «خود تحریمی» کرده است که عملا جز نابودی اقتصاد و تولید داخلی هیچ هدف دیگری نمی توان متصور شد.

به گزارش خبرنگار اعتدال، بعد از از سر گیری تحریم های جدید ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران، یکی از راهکارهایی که به ذهن مدیران دولت رسید این بود که حجم تقاضا برای ارز در بازار داخلی کم شود. از همین رو ابتدا وزارت صمت از ثبت سفارش واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند، ممانعت کرد. سپس کمربندها را محکم تر کرد و فقط کالاها و مواد اولیه ای را اجازه ثبت سفارش و واردات داد که یا مستقیما توسط  تولیدکنندگان وارد می شود یا اینکه برخی تجار صرفا برای ارائه به یک تولیدکننده خاص اقدام به واردات کرده اند.

این اقدام هر چند دست و پای بسیاری از تجار ایرانی را بست و عملا با توجه به اینکه شرکت های بزرگ داخلی عمدتا تحت تحریم آمریکا هستند، مشکلات بسیاری را برای تولید کشور به وجود آورد اما در سایه سکوت مسئولان و عملا به بهانه کنترل نرخ ارز صدایی برنخواست. این در حالی است که رویه سرخ کردن صورت با سیلی از سوی تولیدکنندگان متاسفانه به جای اینکه مسئولان امر را به فکر کمک به این قشر بیندازد، وقیح تر کرده و این جسارت را به آنان داد تا کمر بند تحریم علیه اقتصاد تولیدمحور داخل را تنگ و تنگ تر کنند.

بانک مرکزی در اقدامی عجیب در موازی کاری آشکار این بار محدودیت هایی را برای ثبت سفارش ها لحاظ کرده است. از جمله تامین وثیقه و سپرده گذاری به میزان 15 درصد از کل ارزش کالای وارداتی طبق پروفرمای ثبت شده در سامانه ثبت سفارش برای وارداتی که از محل ارز اشخاص یا متقاضی صورت می پذیرد و دوم عدم تایید فیش بانکی متقاضیانی که اقدام به واردات مواد اولیه برای تولیدکنندگان از محل ارز آزاد می کنند.

هر چند این دو قانون به ظاهر غیر فنی توجیهاتی بانکی توسط متصدیان امر داشته باشد، اما در باطن بسیاری از تولیدکنندگان معتقدند برنامه ای هدفمند برای نابودی صنعت داخلی به بهانه مهار جهش نرخ ارز است.

بانک مرکزی تنها متولی سامان دهی بر بازار پولی و بانکی است به گونه ای که مخل تولید و اشتغال و صنعت کشور نباشد. این امر که یک کالا اولویت واردات دارد یا خیر مسلما با دو وزارتخانه صمت و کشاورزی است اما عبدالناصر همتی که تنها به سیاست های طرف تقاضا تمرکز کرده است خواسته یا ناخواسته چوبی لای چرخ تولید می نهد که اثرات مخرب آن از ده ها سیستم تحریمی بیشتر است. فشار بر روی فنری که نهایتا تا زمان حضور وی در بانک مرکزی دوام خواهد داشت.

بازی عجیب بانک مرکزی برای نابودی اقتصاد کشور!

اشتباه وی پیمودن همان راهی است که سلف ناتوان وی ولی الله سیف رفت و جهش قیمتی نرخ ارز تا مرز هر دلار بیست هزار تومان در مدت کمتر از یک ماه تمام رشته هایی را که دولت روحانی بافته بود، پنبه کرد و سبب فروپاشی سیاسی اعتدالیون و آغاز هجمه های سیاسی و اقتصادی به دولت دوازدهم شد. حال با وجود چنین تجربه تلخی همتی پا در جای پای سیف می نهد.

سوال فنی این است که تولیدکننده ای که نیاز مبرم به مواد اولیه دارد، پس از دور زدن تحریم ها و خرید کالا از طریق سیستم غیر رسمی بانک و پذیرفتن ریسک های این روش غیرمتعارف تجاری، باید به بانک عامل خود که هیچ اقدامی را به عمل نیاورده است 15درصد سپرده نقدی بسپارد تا تضمین واردات کالا وی به گمرکات شود. این هوشمندی فریبکارانه در حالی است که وقتی باید این سپرده نزد بانک ارائه شود که سازمان کشتیرانی ورود کالا به بندر را اعلام کرده و عملیات تخلیه بار نیز به انتها رسیده است. پس سپردن این تعهد در این مرحله نقض قرض است. ثانیا اگر شرکتی نخواهد کالایی را که از محل ارز آزاد خریده است، وارد کند چرا باید ثبت سفارش کند؟

متاسفانه کارشناسان بانک مرکزی بعضا به دلیل مشغله و مشکلات سازمانی، فراموش می کنند که دلیل دریافت تضامین مالی از واردکنندگانی که با ارز نیمایی و ارز بانکی بر مبنای دلار 4200 تومانی، آن است که این واردکنندگان ممکن است ارز با نرخ پایین را از سیستم بانکی بگیرند اما در ازای آن کالایی وارد نکنند و به دنبال سودجویی از مابه تفاوت نرخ ارز بانکی و ارز بازار آزاد باشند. اما تولیدکننده و یا واردکننده ای که مشمول اولویت های تخصیص ارز بانکی و نیمایی نیست و مجبور است ارز مورد نیاز خود را با هزار زحمت از سیستم های  غیربانکی  تهیه کنند، چرا باید دوباره پولی را در بانک سپرده کنند؟ آنهم زمانی که کالا به مبادی ورودی کشور وارد شده است؟ گویا بحران عقلانیت همچنان در بانک مرکزی بیداد می کند و با دقت در جزئیات دستورالعمل‌ها و مقررات این مرکز ضد تولیدی و صنعتی کشور، می توان دید که خواسته یا ناخواسته چوب لای چرخ تولید و اقتصاد کشور گذاشته می شود و روند رو به رشد بنگاه های تولیدی تعطیل شده در سال جاری به خوبی نشان می دهد راهی که همتی می رود جز نابودی اقتصاد کشور و افزایش مشکلات تولید کنندگان به جایی دیگر منتهی نخواهد شد!

انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
یک تولید کننده بدبخت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
0
0
از وقتی این آقا آمده من نتوانسته ام یک یورو برای کارخانه ام واردات انجام دهم و در فکر هستم با پدرم صحبت کنم حداقل تا 1400 که این از خدا بی خبر ها هستند، کارخانه را تعطیل کنیم چون واقعا دیگر توان پرداخت حقوق 1200 نفر را از جیب نداریم و عملا با این رویه تا پایان سال دوام بیاوریم خیلی هست1
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
0
0
همتی فکر کرده با این خوش خدمتی و پایین نگه داشتن قسمت تقاضا دارد شاهکار می زند همانطور گه گفته شد بالاخره این فنر در می رود و خدا می داند اثرات بد اقتصادی خواهد گذاشت .
مرتضی بهمنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۴
0
0
تا حالا از این زاویه به قضیه نگاه نکرده بودم!! پس بگو چرا اینقدر قیمت ارز از وقتی این همتی آمد پایین آمده و هر دفعه شوک پیش می آید زود قیمت پایین می رود. عملا چون کسی دیگر غذا نمی خورد پس کمبودی هم وجود ندارد. خاک بر سرتان با این مدیرت کردنتان!! خاکککککککککککک
سولدوز
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
ایشون بنیانگذار پیامک پولی در نظام بانکداری کشور هستند. همچنین نظام جدید تخفیف بیمه شخص ثالث بیمه مرکزی را هم بنیانگذاری کردند و تخفیف سالیانه را کاهش دادند. تو بانک مرکزی هم نمیدانم چه بنیانی می خواهند بگذارند اما اینو میدانم که دور و بر روحانی پر از حیف نونه
حسنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۵
0
0
آقای همتی با گندی که توی سیستم بانکی زده ای تا عید انفجار دوباره قیمت ارز را خوایم داشت آنوقت سلامش را به تو خواهم داد
رسول رضایی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۶
0
0
یکی از عوامل بدبختی اقتصاد این کشور همین آقای شو من است فقط به فکر خوش رقصی ئ کندن پوست خلق الله است
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری