کد خبر: ۲۳۰۲۲۹
تعداد نظرات: ۱۴ نظر
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۱
اینترنت به زودی وصل خواهد شد اما ...
حق دسترسی به اینترنت همچون حق الناس است. خیلی از کسانی که کسب و کارشان در بستر اینترنت بوده کارشان مختل شده، کسانی که کارهای پژوهشی و دانشگاهی انجام می‌دادند هم کارشان با اختلال مواجه شده و حتی خیلی‌ها روال عادی زندگی‌شان دچار اشکال شده است. در برخی از نقاط کشور از ابتدا هم مشکل امنیتی وجود نداشته، قطعی اینترنت موجب نارضایتی و ضرر به فعالان اقتصادی و همچنین انتقال اضطراب به جامعه است.
بنزین سهمیه بندی شد، قیمت بنزین افزایش یافت، عده‌ای اعتراض کردند، در برخی مناطق اعتراضات به خشونت کشیده شد و اینترنت قطع شد. مردم می‌پرسند، آیا با گذشت چند روز از ناآرامی‌ها و دستگیری اغتشاش‌گران، تداوم قطعی اینترنت همچنان توجیه پذیر است؟

به گزارش اعتدال، علی‌رغم اینکه آرامش به بسیاری از شهرهای کشور که پس از اعلام اصلاح نرخ بنزین با تنش و تشنج مواجه شده بودند بازگشته، اما همچنان در کل کشور دسترسی به اینترنت و خصوصا اپلیکیشن‌های پرطرفداری مثل واتس‌اپ و اینستاگرام با محدودیت مواجه است و حتی فیلترشکن‌هایی که دسترسی کاربران توییتر و تلگرام را ممکن می‌کرد نیز با اختلال مواجه شده است و حتی یک جستجوی ساده در اینترنت نیز امکان‌پذیر نیست.

در این میان اگرچه برخی اپلیکیشن‌های اینترنتی مثل اسنپ و تپسی و سایت‌های خرید بلیط سینما، تئاتر و کنسرت و همچنین خبرگزاری‌های داخلی با امکان دسترسی کاربران ایرانی به کار خود ادامه می‌دهند، اما بسیاری از کسب‌وکارهای اینترنتی با مشکل مواجه شده و دانشجویان، مسافران خارج از کشور و آژانس‌های مسافرتی هم دچار مشکلات عدیده شده‌اند.

نمایندگان مجلس، عمدتا از رفع محدودیت‌ اینترنت حمایت کرده و خواستار برقراری هرچه سریعتر آن شدند. اما سوال این جاست آیا خواسته و یا حتی پیگیری نمایندگان در خانه ملت می تواند راهگشای اتصال اینترنت باشد یا خیر؟

ادامه قطع اینترنت ضرورتی ندارد

علی مطهری با اشاره به محدودیت‌های اعمال شده برای دسترسی به اینترنت در پی برخی ناآرامی‌های مربوط به افزایش قیمت بنزین گفت: به نظر من ادامه قطع اینترنت با توجه به بازگشت آرامش به کشور ضرورتی ندارد.

وی افزود: مسئولیت این امر با وزیر کشور به عنوان رئیس شورای امنیت کشور است، اگر وزیر کشور بخواهد بر ادامه قطع اینترنت اصرار بورزد، مجلس عکس العمل نشان خواهد داد.

مطهری با ضعیف خواندن عملکرد وزیر کشور در اجرای تصمیم مدیریت مصرف سوخت گفت: ممکن است او را استیضاح کنیم.

اینترنت برای جامعه مانند اکسیژن است

محمدرضا تابش با بیان اینکه امروز اینترنت برای جامعه مثل اکسیژن است، گفت: اینترنت در همه بخش‌های علمی، اقتصادی، سیاسی، تبادل اطلاعات، ارائه آمار و ارقام و تبادلات خانوادگی استفاده می‌‎شود لذا با توجه به اهمیت آن و تأثیر آن در زندگی مردم، حکومت‌ها در این حوزه باید سنجیده رفتار کنند تا نه تنها سوء استفاده‌ای در این مسیر صورت نگیرد بلکه موجب رشد و بالندگی جامعه هم شود.

نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ممکن است از اینترنت سوء استفاده‌هایی هم صورت گیرد که این مسئله در حوزه مقوله‌های امنیتی می‌گنجد، افزود: باید جلوی سوء استفاده افرادی که مخرب هستند و به مصالح جامعه و امنیت ملی فکر نمی‌کنند، گرفته شود.

وی ادامه داد: استفاده از اینترنت داخلی و ملی یکی از راه‌های جلوگیری از سوء استفاده ها است ولی برای این مهم بسترهای اینترنت داخلی باید در طول سال‌های گذشته فراهم می‌شد تا در شرایطی که اینترنت جهانی قطع شود، بتوانیم از اینترنت داخلی استفاده کنیم ولی در حال حاضر بسیاری از فعالیت‌های دانشگاهی و ... مختل شده است.

تابش اضافه کرد: از سوی دیگر وقتی در جامعه فضای مساعد برای تفریحات سالم از جمله فعالیت‌های موسیقیایی یا ورزشی فراهم نیست، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌تواند بسیاری از این خلأها را پر کردند لذا محرومیت از آن می‌تواند تبعات روحی، روانی و حتی امنیتی به دنبال داشته باشد.

عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مقرر شد در مجلس از وزیر ارتباطات و مسئولان شورای عالی امنیت ملی دعوت شود تا علت محدودیت دسترسی به اینترنت را جویا شویم؛ البته که وقتی اشرار از این فضا سوء استفاده می‌کنند از قطع موقت آن ناگزیر بوده‌ایم ولی استمرار قطعی اینترنت به هیچ عنوان مطلوب نیست چرا که آثار تبعات بدی به دنبال خواهد داشت.

اینترنت تا چند روز آینده وصل می‌شود

ابوالفضل حسن بیگی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی که معتقد است «اغتشاشگران از اینترنت برای پیشبرد کارهایشان استفاده می‌کردند»، می‌گوید که با توجه به این‌که مشکلات حل شده و تقریبا فروکش کرده و عناصر اصلی دستگیر شدند و همچنین مردم برای تامین امنیت‌شان به میدان آمدند ان‌شاءالله مجددا اینترنت تا چند روز آینده وصل خواهد شد.

او می‌افزاید: در تمام دنیا امنیت موضوع اصلی و مهم محسوب می‌شود و تامین آن وظیفه قطعی نظام است، لذا وقتی احساس شود ابزاری عامل اغتشاش و ناامنی است و امنیت را مخل می‌کند باید تا زمان تامین امنیت استفاده از آن ابزار را محدود کرد. تصمیم قطع اینترنت هم در شورای امنیت کشور گرفته شده که این شورا متشکل از مسئولان امنیتی، نظامی و انتظامی است.

حسن‌بیگی می‌افزاید: وقتی تعدادی از عناصر اغتشاشگر دستگیر شده‌اند از آنها پرسیده شده که چطور تمام نقاط تهران را بلد بودند یا این‌که وقتی از شهرستانی به کرج آمدند چطور از تمامی نقاط کرج اطلاع داشتند. پاسخ این بوده که آنها اطلاعاتشان را از اینترنت و نقشه‌های در دست‌شان برای رفت و آمد می‌گرفتند. براساس گزارش رسیده از وزارت اطلاعات، سپاه، نیروی انتظامی و امنیتی و قوه قضاییه این عناصر اقداماتشان را از طریق اینترنت پیش می‌بردند به همین دلیل تصمیم گرفته شد تا اینترنت قطع شود.

 تدابیر لازم برای دسترسی به اینترنت اندیشیده شود


قاسم میرزایی نیکو، عضو کمیسیون امو رداخلی کشور و شوراها نیز با بیان اینکه بخشی از جامعه برای کسب و کار خود به اینترنت و فضای مجازی نیاز دارند، می‌گوید: از نظر بنده باید قبل از قطع اینترنت تدابیر لازم اتخاذ می‌شد تا این بخش از جامعه با مشکل جدی روبه رو نشوند.

او می‌افزاید: حداقل باید مراکزی در نظر گرفته شود تا افراد بتوانند در این مراکز با دسترسی به اینترنت امور روزمره خود را انجام دهند. باید تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ شود. نباید اجازه داد تا برخی از مسائل که به راحتی قابل حل است بزرگ شود.

 نباید آزادی‌های مشروع مردم را نادیده گرفت


جلال میرزایی
رئیس کمیته سیاسی فراکسیون امید مجلس نیز می‌گوید: اکنون آرامش در اکثر نقاط کشور برقرار شده و به نظر می‌رسد  به تدریج در برخی از استان‌ها اینترنت مجددا برقرار شود. درصد پایینی از کسب و کارها در داخل کشور با فضای اینترنت در ارتباط است اما در شرایط تحریم همین درصد پایین نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که باید به آن توجه شود.

نماینده مردم ایلام در مجلس می‌افزاید: تدابیری که دولت برای بازگشت امنیت به کشور انجام داده، حساب شده بود. در زمانی که کشور ناامن است و جان و مال مردم در خطر قرار گرفته نباید با سیاسی بازی به دنبال کسب محبوبیت برای خود باشیم؛ بلکه باید از محبوبیت خود برای تامین امنیت مردم خرج کنیم. از سوی دیگر تامین امنیت مردم نباید به گونه‌ای باشد که حقوق و آزادی‌های مشروع مردم را نادیده بگیریم.

به زودی درباره زمان برقراری اینترنت تصمیم گیری خواهد شد


محمدجواد کولیوند
عضو شورای امنیت کشور نیز برقراری مجدد اینترنت را نیازمند تصمیم جمعی می‌داند و می‌گوید به زودی با توجه به گزارش های واصله از نقاط مختلف در شورای امنیت در این زمینه تصمیم گیری خواهد شد.

او با بیان اینکه «نباید اجازه داد تا هیچ چیزی مخل آرامش مردم در زندگی روزمره آنان شود» می‌افزاید: در جلسه شورای امنیت کشور تصمیم بر قطعی اینترنت گرفته شد. البته در این زمینه رتبه بندی انجام شده و شرکت ها و کسب و کار هایی که با اینترنت سر و کار دارند، برای دسترسی به اینترنت در اولویت هستند. زمانی اینترنت به طور سراسری برقرار می شود که آرامش به کشور بازگردد. شبکه ملی اطلاعات داخلی نیز اکنون برقرار است و بخشی از اپلیکیشن ها نظیر اسنپ با آن به کار خود ادامه می دهند.

مردم باید بتوانند از اینترنت برای کارهای اقتصادی، پژوهشی و آموزشی استفاده کنند

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هم در اظهاراتی درباره قطعی اینترنت می‌گوید: وقتی کشور با مقتضیات امنیت ملی مواجهه می‌شود طبیعتا باید اقداماتی صورت گیرد که یکی از آن قطعی اینترنت بود، اما لازم است در ادامه راه اجازه دسترسی به مردم برای انجام کارهایشان با اینترنت ملی داده شود؛ البته که یک سری دسترسی‌های داخلی داده شده است اما ضعف وجود دارد.

وی می‌افزاید: مردم باید بتوانند به صورت هوشمند از اینترنت استفاده کنند که این موضوع منوط به ایجاد شرایط و امکانات و ظرفیت‌های است که آنها کارهای اقتصادی مربوطه و مناسبات خاص با داخل و خارج انجام دهند. بعد از آشوب‌های یک سال و نیم پیش یک سری کارها صورت گرفت تا مدیریت در حوزه اینترنت صورت گیرد؛ با این اقدامات حداقل اثرگذاری منفی روی مولفه‌های امنیتی کشور ایجاد شود، ولی باز هم خلاءهایی وجود دارد که باید حل شود. مهمتر از همه دسترسی مردم به اینترنت با رعایت مقتضیات امنیتی است. مردم باید بتوانند دسترسی‌های خاص خود را داشته باشند.

فلاحت پیشه معتقد است که باید اجازه دسترسی هوشمند مردم به اینترنت داده شود و مردم باید بتوانند از اینترنت برای کارهای اقتصادی و پژوهشی و آموزشی استفاده کنند.

وی با بیان اینکه قطع کامل اینترنت رفتار بهینه مدیریتی نیست، می‌افزاید: باید ضمن دیدن محتویات امنیتی امکان دسترسی مردم به اینترنت را فراهم کرد. این موضوع در کشورهایی همچون چین و روسیه انجام می‌شود و در ایران هم قابل انجام است. مشخصا در کشور چین درباره اپلیکشین وی چت این اقدام را انجام دادند و آن قدر در شبکه ملی ارتباطات برای کاربران امکان کارهای اقتصادی و روزمره را فراهم کردند که دیگر  مردم خود را نیازمند به دسترسی بیگانه و خارجی ندانستند.

حق دسترسی به اینترنت حق‌الناس است


فاطمه سعیدی
سخنگوی فراکسیون امید مجلس هم با تاکید بر اینکه «حق دسترسی به اینترنت همچون حق الناس است»، می‌افزاید: شواهد و گزارش‌های امنیتی نشان می‌دهد از نقطه اوج این اتفاقات فاصله گرفته‌ایم و شرایط به سمت عادی شدن می‌رود به همین دلیل باید با برقراری دوباره دسترسی‌های مختلف به ویژه اینترنت، اختلال بزرگی که در زندگی میلیون‌ها نفر پدید آمده رفع شود.

او می‌افزاید: با توجه به اینکه رییس جمهور بارها ایجاد اشتغال در فضای مجازی را ثمره سیاست‌های دولت اعلام کرده است، باید برای صیانت از این دستاوردها و زندگی چند میلیون نفری که مستقیم و غیر مستقیم از این طریق امرار معاش می‌کنند، هرچه سریعتر رفع محدودیت‌های ایجاد شده را در دستور قرار دهند.

رفع محدودیت اینترنت در کنار حفظ امنیت مورد توجه قرار گیرد

حمیده زرآبادی
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز  ضمن درخواست از شورای عالی امنیت ملی و وزارت کشور برای توجه به رفع محدودیت اینترنت ضمن حفظ آرامش و امنیت، می‌افزاید: اگر حتی قطعی اینترنت برای برقراری امنیت در یک بازه زمانی کوتاه اتفاق افتاده، اینکه بخواهیم با قطعی اینترنت امنیت را برقرار کنیم به صورت مستمر شدنی نیست و به هر حال باید محدودیت‌های اعمال شده را برداریم.

او می‌افزاید: در چند روز گذشته خیلی از کسانی که کسب و کارشان در بستر اینترنت بوده کارشان مختل شده، کسانی که کارهای پژوهشی و دانشگاهی انجام می‌دادند هم کارشان با اختلال مواجه شده و حتی خیلی‌ها روال عادی زندگی‌شان دچار اشکال شده است.  کارکنان خیلی از ادارات در این چند روز در محل کار خود حضور می‌یابند اما بخشی از کارشان انجام نمی شود، همچنین مشکل قطعی اینترنت در حوزه خبرگزاری‌ها بیشتر خودش را نشان می‌دهد و با توجه به عدم دسترسی آنها به برخی منابع اشکالاتی در این زمینه نیز به وجود آمده است.

زرآبادی با بیان اینکه در برخی از نقاط کشور از ابتدا هم مشکل امنیتی وجود نداشته، قطعی اینترنت را موجب نارضایتی و ضرر به فعالان اقتصادی و همچنین انتقال اضطراب به جامعه می‌داند.

اینترنت را در شهرهایی که شرایط عادی است وصل کنند


طیبه سیاوشی نماینده مردم تهران در مجلس معتقد است: شاک (شورای امنیت کشور) دستوری را ابلاغ کرده بود مبنی بر این‌که به دلیل مسائل امنیتی کشور تا ۲۴ ساعت اینترنت قطع باشد، اما اکنون فکر می‌کنم از آن ۲۴ ساعت ۷۲ ساعت هم گذشته است، اما هنوز اینترنت برقرار نشده است.

او می‌افزاید: حداقل اینترنت را در شهرهایی که آرامش به آنها بازگشته است برقرار کنند. من با فرماندار تهران صحبت کردم و وی در این باره گفت که شرایط تهران عادی است. پس باید در این شهر اینترنت را برقرار کنند. در واقع باید اینترنت را در این شهرهایی که شرایط عادی است وصل کنند تا این احساس در میان مردم ایجاد شود که شرایط کاملا عادی است. این قطع ارتباط یک ذهنیتی را برای مردم ایجاد می‌کند که اکنون چه وضعیت هولناکی در کشور برقرار است، اما وضعیت به این وحشتناکی نیست که اینگونه با قطع اینترنت برای مردم تصویرسازی می‌شود.

 تصمیم ایجاد محدودیت در شبکه اینترنت عاقلانه بود


یحیی کمالی‌پور
نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز معتقد است: ممکن است که محدودیت دسترسی به اینترنت ضررهایی را برای کشور داشته باشد، اما استحضار داشته باشید اگر قرار بود تمام این اتفاقات اخیر مخابره شود و معاندان می‌توانستند از طریق اینترنت با هم ارتباط داشته باشند مطمئنا فضای کشور بدتر می‌شد.

او می‌افزاید:‌ اکنون ما شاهد آرامش کامل نیستیم، ما شاهد برخی تخریب‌ها بوده‌ایم. در حوزه انتخابیه من نیز مردم تجمعاتی داشتند که ما ضمن حضور در منطقه با مردم صحبت کردیم و موضوع به پایان رسید و خدا را شکر در آنجا شاهد تخریب و کشته‌ای نبودیم ولی در مناطق دیگر شاهد کشته شدن افراد و برخی تخریب‌ها بوده‌ایم که مخابره این مسائل خود می‌توانست به اتفاقات دامن بزند.


اینترنت وصل می‌شود اما احتمالا نه به شکل قبل

پروانه مافی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس پیگیر ترمیم خرابی‌ پمپ‌های بنزین و دیگر خسارات وارده هستند، اظهار داشت: بدیهی است که وقتی جایی خسارت می‌بیند همه دستگاه‌های مربوطه اقدام به بازسازی کنند، اما تا این ترمیم‌ها انجام بگیرد چند روزی زمان خواهد برد؛ ممکن نیست که پمپ بنزینی که سه روز پیش آسیب دیده به این زودی سرپا شود.

وی درباره قطعی اینترنت و اخلال در زندگی روزمره مردم، بیان‌کرد: به شخصه پیگیر این موضوع بوده‌ام و در جلسه‌ای هم که به همراه دستگاه دیپلماسی خدمت آقای رئیسی رسیدیم، به عنوان یکی از اعضای جلسه سران آنجا مطرح کردم که بسیاری از کسب و کارهای مردم به اینترنت مربوط می‌شود و مشکلات نداشتن اینترنت گرفتاری‌های زیادی را برای مردم می‌آورد؛ سعی کردیم صدای مردم را برسانیم.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس افزود: علاوه بر این پیگیری‌هایی هم داشته‌ایم و به ما گفته‌اند آخر هفته این مشکل تا اندازه‌ای رفع می‌شود منتها باید قبول کنید که وقتی این ماجراها اتفاق می‌افتد و عده‌ای معاند به ‌دنبال فضاسازی هستند، کنترل اینترنت تا اندازه‌ای می‌تواند تنش را مهار کند و اجازه ندهد افراد سودجود از این فضا سوءاستفاده کنند.

عضو فراکسیون امید، تاکید کرد: همین موضوع باعث قطعی اینترنت شده است اما برای اواخر هفته یا اوایل هفته آینده اینترنت مجدد رفع محدودیت خواهد شد.

مافی در واکنش به شایعاتی مبنی بر قطع دائمی اینترنت و استفاده از اینترنت داخلی، تصریح کرد: این‌ها حرف‌های بیخودی است که مطرح می‌شود، امکان دارد که ارتباطاتی که کشور با مراکز اقتصادی دنیا دارد به طور کامل قطع شود؟! قطعا اینگونه نخواهد بود اما احتمالا مدیریت‌هایی بر بخش‌هایی از اینترنت(فضای مجازی) اعمال خواهد شد.

اینترنت ملی پاسخ‌گوی نیازهای مردم نیست

بهروز بنیادی دیگر نماینده مجلس نیز درباره قطعی اینترنت در کشور با بیان این‌که اتفاقی در کشور رخ داد که مردم شوکه شدند و اعتراض کردند، گفت: متاسفانه عده‌ای از فضای اعتراضی مردم سوءاستفاده کردند و حوادثی اتفاق افتاد.

نماینده کاشمر ادامه داد: شاهد بودیم تعدادی از هموطنان ما بواسطه همین سوءاستفاده‌ها کشته شدند. امنیت و حفظ آن باید سرلوحه کار حکومت‌ها باشد و حفظ جان شهروندان در اولویت‌شان باشد. در همین راستا بود که شورای عالی امنیت ملی تصمیم گرفت که اینترنت برای مدتی قطع شود.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: مسئله اینجاست که بسیاری از کسب و کارهای ما از جمله حمل و نقل، امور بانکی و بیمارستانی و غیره وابسته به این فضا هستند.

وی با بیان این که درخصوص فضای اینترنت ملی کارهایی صورت گرفته است که البته پاسخ‌دهنده نیازهای مردم نیست، گفت: امیدوارم این مسئله ختم به خیر شود و مجددا آرامش به جامعه برگردد و اینترنت هم به عنوان یک وسیله کار و اطلاعاتی در اختیار مردم قرار گیرد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره این که گفته می‌شود با قطع اینترنت مردم خط خبری خودشان را از رسانه‌های خارجی دریافت می‌کنند، گفت: قطعا این امر چیز تازه‌ای نیست و مردم سال‌های سال است که با آن مواجه هستند.

وی با اشاره به اینکه این یک انتخاب است که مردم اطلاعات‌شان را از کجا دریافت کنند، اظهار کرد: مردم هستند که انتخاب می‌کنند از رسانه‌های دیداری و شنیداری داخل کشور استفاده کنند یا اینکه رسانه‌های خارجی را رصد کنند، اینکه بگویم اینترنت را وصل کنیم تا از رسانه‌های داخلی استفاده شود محلی از اعراب ندارد. بیشترین موردی که مردم روی آن در مورد قطعی اینترنت اعتراض دارند بحث کسب و کار و ارتباطاتی است که با یکدیگر در آن فضا داشتند، زیرا این فضا محلی بود که افراد دور از هم، کنار هم باشند.

وی خاطرنشان کرد: فضای علمی کشور ما به اینترنت وابسته است دانشجویان ما از این فضا برای کسب علم استفاده می‌کنند که امروز به مشکل برخورده‌اند. قطعی اینترنت یک امر موقتی است و به زودی وصل خواهد شد.


قطعی اینترنت موقتی بوده و بزودی وصل می‌شود

حسن نوروزی، سخنگوی کمسیون قضایی مجلس با بیان اینکه فضای موجود شرایطی را برای گسترش اینترنت داخلی ایجاد کرده است تاکید کرد که قطعی اینترنت موقتی است و بزودی وصل می‌شود.

حسن نوروزی سخنگوی کمیسون حقوقی و قضایی مجلس با بیان اینکه قطعی اینترنت مقطعی و موقت است، گفت: اگر هم حل نشود بهترین موقعیت است که به اینترنت داخلی بپیوندیم.

وی افزود: وزیر ارتباطات باید تلاش کند که اینترنت داخلی را فعال کند و از اینترنت داخلی استفاده و زیر ساخت‌های آن را برای استفاده از اینترنت داخلی فراهم کند و دولت باید زودتر بتواند اینترنت داخلی و سرورهای آن را وصل کند.

سخنگوی کمیسون حقوقی و قضایی مجلس درباره اینکه وضعیت فعلی باعث شده است که برخی شرکت‌ها و سازمان‌های اقتصادی ابراز نگرانی کنند و این در حالی است که اینترنت داخلی وصل است، گفت: به امید خدا این مساله به بزودی حل و اینترنت وصل می‌شود.
انتشار یافته: ۱۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
0
قطعی اینترنت همچین کمتر از به آتش کشیدن اماکن دولتی ضرر نرسانده
مالی هنگیدن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
0
من یه جوون ایرانیم ک به دید شما نون به نرخ روز خورا اگه اعتراض کنم منافقم و اگه مثل گوسفند سرمو بندازم پایین و چیزی نگم آدم خوبیم!
خب نکته جالب اینجاس اگه همینا ک میگن معیشت مردم براشون مهمه واقعا کاره ای بودن میتونستن تصمیم درست بگیرن!
نماینده مجلس شهر من شوت تشریف داره کاملا
باقی عناصریم ک مقامی دارن از ترس از دست دادن مقامشون حرفی از اینترنت و حق مسلم مردم نمیزنن
از اون سمتم هر اعتراضی کار آمریکا و اسرائیله مگه اینکه تعریف و تمجید باشه ک بگن کار مقاماته
نون و گوجه و خیلی از اقلام مصرفی مردم گرون شده
سازمان تعزیرات خونه عمه شون نشستن ک میخواستن بیان رسیدگی کنن؟؟؟
مردمی ک اعتراض میکنن اگه چهره خودشونو نپوشنن ک با دوربین میرید دم درشون میگید آمریکایی یا انگلیسی هستید!
پس هر کسی پهرش پوشونده بود جاسوس یا دست نشانده نیست!
بهتره جای اراجیف یاد بگیریم راست بگیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
0
نمیدونم چرا همه فقط از کسب و کار هایی که مستقیما با اینترنت مربوط هست صحبت میکنن
بابا بالاخره اونی هم که کسب کار اینترنتی داره با در آمدش میره از کسب و کار های دیگه خرید میکنه و وقتی درآمدی نداشته باشه پس مجبور میشه از هزینه هاش کم کنه و این به بقیه کسب و کار ها هم آسیب میزنه
مثلا یکی که ادمین تلگرام بوده وقتی درامدش قطع شده خب قطعا از سوپری محل شون هم کمتر خرید میکنه و اون صاحب سوپری هم خریدش از لباس فروشی کم میشه و همین طور تا آخر
و خود این قضیه بحران امنیتی و اقتصادی بزرگتری ایجاد میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
0
اینکه تو دنیای آزاد کسی موافق محدودیت اینترنت باشه عجیب نیست . عجیب مائیم که تو این وضعیت تا حالا دووم آوردیم و هنوز داریم به زندگی ادامه میدیم .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
0
0
خاک تو سر روحانی. خدا لعنتش کنه
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۷ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
0
0
ادامه بدون توجیه قطعی اینترنت به خودی خود میتونه موج جدید و فراگیر تری از اعتراضات مردمی رو در پی داشته باشه
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
0
0
تمام حرفهایی که زده میشه که اینترنت باید ملی بشه و محدود و از این حرفهای صد من یه غاز فقط به خاطر اینه که ما رو بترسونن الان شبکه های اجتماعی حتی تویتر بهترین جایی شده که ملت ایران رو سرگرم کنن که بیرون اعتراض نکنن و تمام اعتراضات رو به همون به اصطلاح هشتگ زدن محدود کردن یا بازیهای آنلاین اینا بهترین چیزهایی هست که میتونه حواس مردم رو از دزدی و فساد تو مملک پرت کنه مطمئنا یه همچین ابزاری رو که هم باعث حواسپرتیه و هم درآمد از دست نمیدن اینم که نمیخوان وصل بشه الان به خاطر اینه که مردمو بترسونن و زهر چشم بگیرن و بفهمونن اگه یه بار دیگه اعتراض کنید دوباره همین بلا رو سرتون میاریم مطمئنا تا چند روز آینده اینترنتو با منت زیاد وصل میکنن نگران نباشید
pouya
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
0
0
مرگ تدریجی برای مردم ایران در راه است.
رضا
|
Italy
|
۲۲:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
0
0
جز رانت و فساد و دروغ و تبعیضم هیچ عملکردی نداشتین الانم با هزار بدبختی میخایم کسب و کارمون رو راه بندازیم اینترنت رو قطع کردین و ماحصل دوسال کار ما داره به هدر میره ولی لازمه بترسید از این حجم نارضایتی
pouya
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
0
0
امروز جمعه 1 آذر آمل گوجه کیلویی 15.000
شروع شد...
جوان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
0
0
نمايندگان كأخ نشين عزيز كه اينترنتاشون وصله چون اينا أشخاص حقققوققي ( يا اصلش اينه تافته جدا بافته) هستن و از اينترنت بين المللي ميتونن استفاده كنن! بعد مردم عادي بايد سايت هاي مزخرف و چرند داخلي و استفاده كنن!!
زهي خيال باطل. اين تو بميري ديگه اون تو بميري ها نيست. چون اين موضوع تو هيچ كشوري از جهان حتي كره شمالي اجرا نشده و نخواهد شد چون اونها نهايت فيلتر ميكنن نه اينكه دسترسي مردمو به اينترنت بين المللي قطع كنن. بعد خبرنگار بياد تلوزيون بگه:
ماااا در اين روزهاي قطعي اينترنت بازديد وبسايت هاي داخليمون ررركووردد زده!! وقتي كل اينترنت و قطع كرديد و همه مجبور شدن بيان ديگه ركورد چي زدين دكترا!!
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۲
0
0
درصد پایینی از کسب و کارها در داخل کشور با فضای اینترنت در ارتباط است !!!!! پس بقیه ملت رو گوسفند حساب کردن که زندگیشون به اینترنت جهانی وصله!!!!!! اگر هم حل نشود بهترین موقعیت است که به اینترنت داخلی بپیوندیم.!!!!!!!!!!!!!!! با گروگان گیری و زور هدایت شدیم سمت اینترنت ملی ......یا ملت رو گوسفند فرض کردن یا اینا یه جیزی میزنن
امیر
|
Australia
|
۱۷:۱۸ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
0
0
سلام نمایندگان مجلس لطفا اینترنت در استان سیتان وبلوچستان وصل کنید از یه هفته بیشتر هست اینترنت وصل نیست من هم گیمر هستم واولایت زندگی من اینترنت هست تا با دوستان خارج ارتباط برقرار کنم لطفا در منطقه محروم اینترنتو وصل کنید دیگه حوصله صبر کردن ندارم خدای زودتر وصل کنید تا حق مردم ومن ضایعه نشه
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۳
0
0
بیچاره گیمرها چندروزه خمارن وصل نکنین تا اعتیادشون ترک بشه
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری