کد خبر: ۲۳۰۱۰۸
تعداد نظرات: ۱۵ نظر
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۰
برای بسیاری از ما که به واسطه شبکه‌های اجتماعی در جریان اخبار و احوال مردم قرار می‌گرفتیم، بازخوردها را می‌دیدیم، سوژه پیدا می‌کردیم، می‌نوشتیم، نیش و نوش نصیب‌مان می‌شد و ... روزهای آسانی نیست.
احسان محمدی در عصرایران نوشت: اینترنت قطع نیست اما قطع است. عملاً دسترسی به سایت‌های خارج از ایران محدود شده، حتی گوگل هم باز نمی‌شود. شبکه‌های پیام‌رسان هم زمستان نیامده به خواب زمستانی رفته‌اند. این یک تصمیم امنیتی در روزهایی است که بیش از صد شهر ایران را رشته‌ای از اعتراضات در بر گرفته است.

بعد از انتخابات 88 این نخستین‌بار است که چند روز اینترنت نداریم. در آن روزها البته مدتی حتی امکان ارسال پیامک هم مقدور نبود که البته الان میسر است. در حال حاضر سایت‌های داخلی در دسترس هستند، بانک‌ها و ادارات خدمات ارائه می‌دهند و اینترنت قطع نیست اما قطع است. ما در یک اینترنت ملی شناوریم. تجربه‌ای تازه.

برای بسیاری از ما که به واسطه شبکه‌های اجتماعی در جریان اخبار و احوال مردم قرار می‌گرفتیم، بازخوردها را می‌دیدیم، سوژه پیدا می‌کردیم، می‌نوشتیم، نیش و نوش نصیب‌مان می‌شد و ... روزهای آسانی نیست. گوشی‌های همراه انگار از رونق افتاده‌اند. گاه گاهی نگاهی می‌کنیم به پیامک‌ها اما خبری نیست. جز لیست خریدی یا پیامک خُردی که خوبی؟ سلامتی؟ در امنیت و آرامشی؟

این یک تصمیم امنیتی است و امنیت گرچه آسان از دست می‌رود اما نمی‌توان آن را آسان برگرداند. احساس امنیت از خود امنیت مهمتر است. این روزها می‌گویند تعداد معترضان در کل کشور کمتر از صد هزار نفر بوده‌اند، پس جای نگرانی نیست. به ویژه اینکه تعدادی از آنها اوباش هستند و مردم از آنها کناره می‌گیرند و ماموران امنیتی هم قاطعانه به وظایف‌شان عمل می‌کنند و این شهرآشوبی‌ها هم به پایان می‌رسد. پایان کسانی که خیابان‌ها را پر سنگ و دود، تن‌ها را مجروح و دل‌ها را افسرده و خشمگین می‌خواهند.

در اینکه پس از این پایان، مردمی که به حق گله دارند و معترض هستند هم متقاعد می‌شوند اما تردید دارم و امید که زمان نشان بدهد اشتباه می‌کردم. اشتباه می کردم که «بهانه» این اعتراضات اگرچه «بنزین» است اما ریشه‌اش  مشکلات انباشته و احساس تبعیض است و البته فقدان نهادهای مدنی و تشکل هایی که اگر باشند و اگر به رسمیت شناخته شوند پیش تر کاری می کنند تا «کف خیابان» بلاموضوع شود.

اما دنیای بدون اینترنت چطور است؟

وقتی تلگرام را فیلتر کردند گزارشی از تلویزیون منتشر شد که کسانی می‌گفتند خیلی حالشان بهتر است و فرصت کرده‌اند به دید و بازدید بروند و اصلاً پوست‌شان هم بهتر شده! در این چند روز من که بخش بزرگی از زندگی‌ام وابسته به اینترنت بود، با کمک اینترنت کار رسانه‌ای می‌کردم، در دانشگاه بدون اینترنت عملاً فلج بودم، روی شبکه‌های اجتماعی کار مطالعاتی و پژوهشی می‌کردم و ... حالا فرصت کرده‌ام بیشتر دخترم را ببینم، به همسرم در تهیه شور کمک می‌کنم، کدو پوست کندم و حتی یاد گرفتم چطور می‌شود فیله‌مرغ را با روغن کمتری پخت و چکار باید کرد که ادویه به خورد گوشت برود ... بهرحال در پس هر مصیبتی، گشایشی هم هست!

قطع اینترنت یک تصمیم امنیتی است و فراتر از اراده ما به عنوان اهل رسانه. اما در چنین فضایی تلویزیون‌های ماهواره‌ای کار خودشان را می‌کنند، بدون هیچ مسئولیتی گاهی تحلیل‌های فضایی ارائه می‌دهند و شایعات دهان به دهان با اغراق می‌چرخند و دست ما برای بررسی فضا کوتاه است. برای شناخت اتفاقات پیرامون چاره‌ای نداریم جز اینکه به خیابان برویم اما ریسک‌اش بالاست. اگر گرفتار شویم، ثابت کردن اینکه روزنامه‌نگاری در خدمت بیگانگان نبوده‌ایم و هدف‌مان این نبوده که به اوباش کمک کنیم سخت است. خیلی سخت.

چاره‌ای نیست جز اینکه به شنیده‌ها اکتفا کنیم یا لابه‌لای اخبار منتشر شده از سوی نهادهای رسمی در خبرگزاری‌های رسمی دنبال نشانه‌ای بگردیم یا گزارش‌های تلویزیون را ببینیم. کار روزنامه‌نگار و تحلیلگر تکرار چیزی نیست که دیگران می‌گویند، این کار روابط عمومی‌هاست. ما لازم است همه ابعاد ماجرا را ببینیم و اینترنت و شبکه‌های اجتماعی آینه بازتاب‌دهنده جامعه بودند. تریبون مردم بی‌رسانه.

در چنین فضایی نمی‌شود تحلیل نوشت، نمی‌شود زوایای تازه‌ای پیدا کرد. مردم گله‌مندند و اطلاعات می‌خواهند، اما چطور؟ از کجا؟ دست ما کوتاه است. ارتباطمان محدود شده و فعلاً دل سپرده‌ایم به موج. اینکه به کدام سو می‌رویم. ما روی عرشه نیستیم، دورتر را نمی‌بینیم. کنار شما هستیم. همانقدر می‌بینیم و می‌دانیم که شما می‌بینید و می‌دانید و تنها کاری از دست مان بر می‌آید این است که دعا کنیم خدا این سرزمین را از شر تفرقه، آشوب و برادرکشی در امان بدارد.

در این فضا البته شنیدن این سخنان از وزیر ارتباطات قابل توجه است: «داخلی شدن اینترنت، صحت ندارد. اینترنت داخلی معنی ندارد. بلکه یک عبارت کاریکاتور شده و بسیار غلط است. ما موضوعی به نام اینترنت ملی نداریم.»

پس، می توانیم امیدوار باشیم به موقت بودن این قطعی. ما محکوم به امیدواری هستیم...
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
Mehrdad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
0
من نمی دونم این که ناآرامی ها خوابیده را باور کنمی یا اینکه اینترنت سرورهای غیر ایرانی قطع است را کور شویم و نبینیم !!! می دانی با همین قطع فله ای اینترنت چقدر به شاغلین کسب و کارهای اینترنتی ضرر وارد کرده اید!!
نان بردین رسم نامردان و ناکسان است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
0
خوب بود که زاویه ی نظر شما رو هم دونستیم ، ولی برای شما فعالیت کاریت محدود شده ، به مسدود ... نشان به همین نشان که الان شما در حوزه ی کاری ات توانستی یک مقاله ی 748 کلمه ای آپ کنی و به طبع درآمدش هم خواهی داشت ... اما کسی مثل بنده که کارش ترجمه و نویسندگی ست قطعی اینترنت یعنی بی درآمدی ... سفارش کارهای جدید در ایمیل است که دسترسی ندارم ، کارهای تکمیل شده رو راهی برای فرستادن ندارم ( برای داخلی ها با پست هم بفرستم به کارشون نمی آد در حال حاضر ) ، و پروژه های نیمه کاره ام هم لنگ سورس های اینترنتی ست که دسترسی ندارم ... باز از اعتدال از روز گذشته یکم راضی ترم که داره پرداخت می کنه بیش از دیگران ولی بازم حتی نزدیک کافی نیست ... وجدان خبرنگاری ( به عنوان کسی که سابقا نوک انگشتی به آتش زده ) حکم می کنه که تمامی سایت هایی که در اختیار مردم قرار داره ، از انبوه شکواییه ها در مورد قطعی اینترنت پر باشه ... همونطور که برای قطع هر نیاز اولیه ( که نت در 5سال اخیر صد درصد واردشون شده ) انجام می شد ... بازم ممنون ... و پیگیر باش هموطن
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
0
اخه اینترنت ملی و بومی و داخلی اصلا یعنی چی؟!!! دقیقا مثل این که شما بگی عجب شیرینی شوری!!! اینترنت اساسا برای برقراری ارتباطات جهانی درست شده حالا این وسط اینترنت داخلی اصلا چه معنی میده ؟! اینترنت بوجود آمده که شما محدود به داخل نباشی و با همه جای جهان در تعامل باشی دیگه اینترنت بومی یعنی جوک یعنی مسخرگی و . . .
مهدیار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
0
شما که وجود ندارید نظر من رو پخش کنید
خیلی هم قبلا نظر دادم ولی تایید نکردید.
ولی می نویستم که بفهمید
اولا همین هایی که از قطعی اینترنت ناراضی هستند چون به کارشون ارتباط داره باید بگم که اگر امنیت نباشه اینترنت که هیچ اگر خودتون سرور باشید هم نمی تونید کار بکنید
دوما آقایی که نوشته اینترنت ملی یعنی چه اگر معنیش رو نمی دونه بره یکم در مورد چین و روسیه که شبکه ملی دارن مطالعه کنه
اینترنت ملی این نیست که شما ارتباط نداشته باشید ... معنی اینترنت ملی این هستش که سرورها داخل کشور باشه و ارتباط با سایت های خارجی هم برقرار خواهد بود
این زمانی که کشوری بخواد تو امور کشور ما مداخله کنه از قبیل حمله سایبری ، قطع سرورها و .... به راحتی قابل جلوگیری هستش
در ضمن اگر سرورهای داخلی زودتر راه اندازی می شدند و تو شرایط عادی بهره برداری می شدن الان شما هم تو کارتون مشکل نداشتید
واقعا برای این سایت و خبرنگار و گردانندگانشون متاسفم
چون از نحوه خبر کار کردنشون معلوم هست فکرهایی در سر دارند ....
# خبیث
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
0
در جواب به همه قطع کنندگان نت و این ی...ی : مردک . مردم به اخبار درست و نت دسترسی داشته باشن بهتره یا به شایعات چهل کلاغ؟ و یا به شبکه های معاند ماهواره ای؟ بله امنیت مهمه . بله باید اینترنت و حتی تماس موبایل شهرهایی که دارای اغتشاش هستن قطع شه . بله اینترنت ملی خوبه به هزار دلیل . ولی شهری که ۱ نفر اغتشاش گر هم نیست و هیچ خبری نیست چرا باید اینترنت قطع بشه؟ چرا ۵۰ تومن دادن دارن به زندگی و کار ما ده ها برابر ضرر میزنن؟ کی جواب اینهمه ضرر رو میده؟ قطع نت این مناطق فقط بدبینی و دشمنی بین دولت و مردم ایجاد میکنه . نصفشم تغصیر اون وزیر بی سواد که فقط از نت سلفی گرفتن و حاشیه سازی و غرب زدگی بلده
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
0
اونی .... که گفت چون امنیت مهمه اینترنت رو قطع کردن، اول باید گفت بجای کلمه امنیت بگید جنگ تو کشور نیست، امینت نداریم فقط وارد جنگ نشدیم. چهار روزه از کار بیکار شدم اونوقت میگی امنیت داریم؟ امنیت؟ سر اینکه تو خیابون با تیر منو نزنن دارین منت میذارین؟ وظیفه‌ شرعی دولت و حکومت هست امنیت. اینقدر حکومت ترس دارن که تا یچی میشه سر مردم هجوم میارن، پول چهار روز غذا و معیشت منم توی بسیجی میخوای بدی؟ خبیث و بی همه چیز تویی و دارو دستت، تو ذره‌ای غیرت برای هموطنت نداری. می دونم جرات تایید این نظر رو ندارین، چون از همین نظر هم میترسید، بزدل ها
بنده خدا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
0
آقاي خبيث واقعا هيچي حاليت نيست
اولا كه اون سرور هايي كه داري ازشون حرف ميزني همش توليد و طراحي آمريكاست! پس اگه بخواد كاري بكنه از توي همون سرور ها هم ميتونه بكنه
دوما چين و روسيه كه مثال ميزني دوتا كشور كمونيستي هستن كه براي مردمشون پشيزي ارزش قائل نيستن!
سوما بازم فرقي نميكنه! تا قيامت هم كه سرور تو ايران راه بندازن وقتي دسترسي به سايت هاي خارجي قطع شد اون بنده خدا چطوري مقاله خارجيش رو پيدا كنه!؟
يا مني كه توي شركت بازرگاني كار ميكنم چطوري به طرف هاي خارجي ايميل بزنم؟
يا اون كسي كه كار ترجمه ميكنه چطوري به ديكشنري هاي تخصصي دسترسي داشته باشه؟
آخه خداييش تو چي ميفهمي؟؟
محمد اسدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
0
این قطع شدن اینترنت و سرعت استفاده از اینترنت داخلی که مثل زمان قبل از تاریخ هست، فقط و فقط به نفع اپراتور ها هست.
چون همه مردم ایران برای استفاده از اینترنت، بسته های اینترنتی خریداری کردن، چون محتوای شبکه های داخلی خالی و تهی است، کمتر کسی از اینترنت استفاده می‌کنه.
اگه واقعا مسئولین به فکر مردم هستند، باید هزینه اینترنت یا حجم ابسته های اینترنتی که استفاده نمیشه و به جیب اپراتور ها می‌ره رو به مردم برگردونن.
همیشه در این مواقع حساس امنیتی، اپراتور ها جیبشون پر از پول میشه و از آب گل آلود، ماهی میگیرن
این دولت و تمام کسانی که تصمیم به قطع اینترنت گرفته اند، فقط به فکر خودشون و بقای جایگاهشون توی این کشور هستند و جیبشون رو پر از پول میکنن.
اصلا مردم برای اونا ذره ای ارزش ندارن.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۸
0
0
درهمین حال موسسه نت بلاکز که مسئولیت وضعیت و آمار اینترنت جهان را برعهده دارد میزان خسارت قطعی اینترنت برای کشور را اعلام کرده است. براین اساس هزینه هر روز قطعی اینترنت سراسری در ایران بر اساس محاسبات این موسسه بیش از ۳۶۹ میلیون دلار در روز خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
0
0
فکر کنم روزی ضرب المثل بشه که مادر به بچه اش بگه بگیر بخوان والا می گم روحانی یک تریلی قشون تو کوچه خالی میکنه!!!
ایران
|
-
|
۰۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
0
0
مسئولین ما اینترنت ملی یعنی چی؟ اصلا معنی اینترنت رو نیدونین.به این میگن شبکه لوکال یا به زبان صاده تر فارسی همون چاپار زمان هخامنشیان
محمد
|
United States
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
0
0
اون ناشناس ک هر چیزیو با دید منفی نگاه میکنه یکی نیست بهش بگه چین یا روسیه هرکدوم واسه خودشون از هرچیزی ک داخل مجازی میشه پیدا کرد صد مدلشو دارن ولی کشور عزیز من ب لطف وجود تو و امثال تو هنوز پیشرفت چندانی نداشته ولی بازم دستشون دردنکنه تا این حدپیشرفت کردن.تویی ک اتهام میزنی ب دیگران ک خیال شوم دارن تو خودت باعث نفاق و درگیری هستی.ی خبر خوندم ک نوشته بود داخل ی خیابون ۳مکان واسه ۳دین مختلف وجود داره سالهای درازی مردم کنار هم دارن از اون مکانها استفاده میکنن.معنیش اینه هرکس تنها میره داخل گور و گناه یا ثوابش واسه خودشه.....بقیشم برو فکر کن شاید فهمت برسه
نابود گر
|
Russian Federation
|
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
0
0
یه هفته مردمو بیکار کردید . وصل کنید دیگه اینترنتو. یه زمون گفتید آمریکا میخاد اینترنتو قطع کنه ولی شما قطع کردید . دشمن مردم شمایید نه آمریکا
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
0
0
بهتر که قطعه. اینترنت ملی راه بیفته. از این اینترنت پر ضرر خلاص بشیم.
جوونا و نخبه های ما میتونن
یه نفر
|
United States
|
۰۰:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۱
0
0
قشنگ بلدید مردم رو سرکار بزارید اینترنت رو قطع کردید نه به خاطر مصالح امنیتی و اینکه مردم فیلم نفرستن. بلکه دیدید همه به ابنترنت وابسته اند اگه چند روز قطع کنیم ذهنشون از بنزینی که سه برابر کردیم منحرف میشه. راحت به اهدافمون میرسیم مردم هم مثل گوسفند از اصل کاری که بنزین باشه به طرف اینترنت فکرشون منحرف میشه از ترسشون هم دیگه اعتراض نمیکنن که بلکه ابنترنت وصل بشه. درست مثل یه رفتار با یه معتاد به مواد مخدر. خدا لعنتتون کنه
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری