کد خبر: ۲۳۰۰۳۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۰
استاد دانشگاه تهران گفت: همه می‌دانستند فقیر و غنی نباید 45500 بگیرند، همه می‌دانستند تصمیم غلطی است و یارانه نباید فله‌ای داده شود، هیچکس حاضر نبود مسئولیت را بعهده گیرد تا مبادا از محبوبیتش کاسته شود، این سبک کم سابقه‌ترین سبک مملکت‌داری در طول تاریخ بوده است.
استاد دانشگاه تهران گفت: همه می‌دانستند فقیر و غنی نباید 45500 بگیرند، همه می‌دانستند تصمیم غلطی است و یارانه نباید فله‌ای داده شود، هیچکس حاضر نبود مسئولیت را بعهده گیرد تا مبادا از محبوبیتش کاسته شود، این سبک کم سابقه‌ترین سبک مملکت‌داری در طول تاریخ بوده است.

صادق زیباکلام در گفت‌وگو با ایلنا، در مقایسه واکنش‌ها به افزایش قیمت بنزین در زمان احمدی‌نژاد و اکنون اظهار داشت: معتقدم افزایش قیمت بنزین و سایر حامل‌های انرژی باید ظرف 10 سال گذشته و حتی قبل از آن اعمال می‌شد، اسم این طرح هدفمندسازی یارانه‌ها بود. یارانه‌ای که نظام برای آب، برق، گاز، بنزین و گازوئیل می‌دهد همه بهره بردند، یعنی کسی که یک میلیون تومان حقوق می‌گیرد همان قدر از یارانه‌ها استفاده می‌کند که فردی که 10 میلیون تومان حقوق دارد، در حالی که اساسا طرح اولیه این بود که یارانه هدفمندسازی شود، یعنی به اقشار و لایه‌های کم درآمد کمک و یارانه نقدی پرداخت شود و در مقابل به طبقه متوسط و بالای جامعه پرداختی صورت نگیرد و در عین حال قیمت آب، برق، گاز و بنزین واقعی شود.

مسئولین اسیر پوپولیسم هستند

 وی افزود: علیرغم هدف واقعی هدفمندسازی یارانه‌ها مبنی بر واقعی شدن قیمت‌ها و پرداخت یارانه به اقشار کم درآمد متاسفانه بیشتر مسئولین اسیر بیماری پوپولیسم بوده و می‌خواهند مشکلات را به گردن دیگری بیندازند و خودشان را منزه، پاک، سفید و طرفدار مردم نشان دهند. هیچ کس سوال نکرد که طرح هدفمندی یارانه‌ها چرا به معنای واقعی کلمه اجرا نشد؟ چرا همه 45500 تومان را می‌گیرند؟ چرا برای حامل‌های انرژی به همه یارانه داده می‌شود؟

آیا بنزین 500 تومان فروخته شود مشکل حل می‌شود؟


استاد دانشگاه تهران گفت:  من کاری به درست و یا غلط بودن داستان امروز بنزین ندارم، اما وقتی اعتراضات مردمی راه افتاده اصولگرایان یکی یکی جا خالی می‌دهند و تقصیرها را گردن دیگری می‌اندازند و می‌گویند ما نگفتیم قیمت بنزین بالا برود. ما در این تصمیم گیری نبودیم و همه انگشت اتهام را به سمت روحانی می‌گیرند. سوال از مجلس گرفته تا مجمع تشخیص نظام، علما و مراجع که می‌گویند افزایش قیمت بنزین تصمیم درستی نیست، این است که بنزین را 1000 تومان بفروشیم، می‌شود بگویید راه حل چیست؟ آیا اینکه بنزین 500 تومان فروخته شود آیا همه چیز حل می‌شود؟

وی یادآور شد: جالب است که اصلاح‌طلبان هم سکوت کرده‌اند، سوال از آنها هم این است که آیا فروش بنزین 500 و 1000 تومان بنزین درست است؟ در حالی که می‌دانند وقتی بنزین 1000 تومان فروخته می‌شود اقشار و لایه‌های محروم جامعه یک سو و اقشار مرفه جامعه سوی دیگر قرار می‌گیرند، اقشار مرفه 20 برابر اقشار کم‌درآمد از یارانه بنزین 1000 تومانی استفاده می‌کنند، سوال از اصلاح‌طلبان این است که آیا این عدالت اجتماعی است که ثروتمندان 20 برابر کم درآمدها یارانه بنزین دریافت کنند؟  

موج سواری بر افکار عمومی


زیباکلام خاطرنشان کرد: متاسفانه اساس و بنیان نگاه سیاسی بسیاری از نهادها، چهره‌ها، شخصیت‌ها و جریانات سیاسی موج سواری بر افکار عمومی است.

وی گفت: اکنون هم که مردم اعتراض و تظاهرات می‌کنند، جناح‌های صرفا روی ملاحظات پوپولیستی به سمت مردم می‌روند و در حقیقت فکر 10 سال دیگر آینده نظام، اینکه چه تصمیمی درست و چیزی غلط است را نمی‌کنند.

 این استاد دانشگاه بیان کرد: ممکن است مجلس بخواهد طرح سه فوریتی بگذراند و بگوید حق نداریم بنزین را گران کنیم، در حالی که تصمیم درست این است که اعلام شود قیمت بنزین بصورت پلکانی سالی 10 تا 20 درصد و بر پایه نرخ تورم بالا برود.

موضع گیری پوپولیستی فقط برای خوشایند مردم/ هیچ کس حاضر نیست پای تصمیمات دشوار بایستد

وی یادآور شد: چه دولت و مجلس و چه مجمع تشخیص مصلحت نظام و قوه قضائیه هیچ یک به فکر آینده نیستند، فقط به فکر این هستند که یک موضع‌گیری کنند تا مردم بگویند چقدر رادیکال و چقدر مردمی هستند، با این وضعیت هیچ وقت کشور اصلاح نمی‌شود. یونان، ایرلند، اسپانیا، ایتالیا و بسیاری کشورهای دیگر هم دچار بحران مالی می‌شوند ولی تصمیمات سخت می‌گیرند، اما در ایران هیچ کس حاضر نیست پای تصمیمات دشوار بایستد، همه سعی می‌کنند تصمیمات سخت را خودشان نگیرند.

کم سابقه‌ترین سبک مملکت‌داری با یارانه فله‌ای


زیاکلام ادامه داد: وقتی احمدی‌نژاد پرداخت یارانه را شروع کرد، در ابتدا قرار بود بررسی و دسته بندی شود که به کدام قشر پرداخت شود اما وقتی دید کار سختی است و سر و صدای عده‌ای که یارانه نمی‌گیرند درمی‌آید یک نطق انقلابی کرد و گفت این پول حق مردم است و همه باید بگیرند، در نتیجه به 75 میلیون نفر ماهانه 45500 پرداخت شد، با اینکه همه می‌دانستند فقیر و غنی نباید 45500 بگیرند، ولی هیچ کس حاضر نبود مسئولیت را به عهده بگیرد، مجلس گردن دولت و دولت گردن مجلس یا هر دو گردن مجمع تشخیص و دانشگاه و شهرداری می‌انداختند، با اینکه همه می‌دانستند تصمیم غلطی است و یارانه نباید فله‌ای داده شود، هیچکس حاضر نبود مسئولیت را بعهده گیرد تا مبادا از محبوبیتش کاسته شود، این سبک کم سابقه‌ترین سبک مملکت‌داری در طول تاریخ بوده است.

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
آشنا
|
-
|
۱۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
0
0
آقای زیبا کلام 80 درصد مردم زیر خط فقر زندگی می کنند ایران را با کشورهای ایتالیا و غیره مقایسه مکن مردم نام شب ندارند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
0
0
کل حجم مصرف بنزین کشور مشخص است که چند لیتر است. این مقدار بر جمعیت کشور به مساوات تقسیم شود. به هرنفر مقدار (لیتر) مشخصی تعلق می گیرد. هر سرپرست خانواری که خواست، سهم بنزینش را در سایت بفروشد و هرکسی که خواست سهمش را مصرف کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری