کد خبر: ۲۲۹۶۰۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۷
رسانه های ما امروزه نیازمند یاری دولت هستند تا بمانند. خب یکی از راه های زنده ماندنشان همین بحث «معافیت های مالیاتی» است. از طرفی رسانه ها مانند وکلا، پزشکان و صنوف صنعت و معدن درآمدهای هنگفتی ندارند تا بتوانند نیاز دولت به درآمد را تامین کنند.
مدتی پیش معاونت پژوهش، برنامه‌ریزی و امور بین‌الملل سازمان امور مالیاتی، متن پیش‌نویس اصلاح قانون مالیاتی را منتشر کرد. بنابر اعلام رسانه ها این پیش‌نویس در اختیار معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد گذاشته و متن آن هم در (اینجا) منتشر شده است. بعد از انتشار متن این پیش‌نویس اهالی رسانه نسبت به حذف بند معافیت مالیاتی فعالیت‌های مطبوعاتی واکنش نشان دادند تا اینکه مجید نیک عهد، دبیر کمیته حقوقی خانه مطبوعات کشور از انصراف دولت نسبت به پیگیری لغو معافیت مالیات مطبوعات و رسانه ها خبر داد. با این حال محمد جواد بربریان معتقد است که انصراف از پیگیری این بند از پیش نویس نباید در قالب یک خبر صرف بماند. اگرچه نیازی به پیش نویس دوم نیست ولی وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان متولی این لایحه باید رسما اعلام کند که معافیت مالیاتی رسانه ها همچنان پابرجاست.

محمد جواد بربریان، مدیر مسئول سایت «اعتدال» درباره حذف بند معافیت مالیاتی مطبوعات به شفقنا می گوید: معتقدم اگر تمام مناسبات اقتصادی درست شوند، رسانه ها هم باید مانند سایر بنگاه ها مالیات پرداخت کنند.

او ادامه می دهد: در فضای امروزی بسیاری از فعالیت های فرهنگی جامعه همچون عرصه نشر و کتاب، آموزش و پرورش و…  بدون حمایت مستقیم دولت، زمین خواهند خورد چون هنوز مناسبات اقتصادی آن ها فراهم نشده است. خب رسانه هم همین وضعیت را دارد. رسانه در جامعه ایران همانند نهال نحیفی است که در همین ابتدا دچار طوفان شده. به عبارتی چون نهال رسانه را به درستی هرس نکردیم، استقلال و اقتصادش را به درستی ندیدیم، همیشه با نگاه تهدید به آن نگریستیم و… رشد نکرد.

بربریان تاکید می کند: الان اگر بخواهیم این نیم بند «معافیت های مالیاتی» را که راه تنفسی برای رسانه ها شده، از رسانه بگیریم با مرگ زودرس شان مواجه خواهیم شد. بنابراین فعلا نیاز است در رسانه ها دمید و به آن ها اکسیژن رساند تا زنده بمانند. بعد از ان باید آرام آرام به اصلاحات اساسی در قانون روی بیاوریم. رسانه های ما امروزه نیازمند یاری دولت هستند تا بمانند. خب یکی از راه های زنده ماندنشان همین بحث «معافیت های مالیاتی» است. از طرفی رسانه ها مانند وکلا، پزشکان و صنوف صنعت و معدن درآمدهای هنگفتی ندارند تا بتوانند نیاز دولت به درآمد را تامین کنند.

مدیر مسئول سایت اعتدال توضیح می دهد: در همین چند ماه گذشته چند شرکت صنعتی با مشکلات جدی مواجه شدند؟ خب دولت به دلیل مشکلات کارگرانشان به آن ها کمک کرد. حتی با تزریق چندین میلیارد تومان، حقوق و دستمزد معوقه کارگران را پرداخت کرد تا مشکلات اجتماعی و اقتصادی در کشور ایجاد نشود. رسانه ها هم اینگونه هستند. همه می دانند درآمد رسانه ها آنچنان درآمدی نیست که بخواهند بابت آن چند درصد هم مالیات پرداخت کنند. معتقدم با ملزم کردن رسانه ها به پرداخت مالیات، اقتصادشان نحیف خواهد شد و قطعاً با ورشکستگی و بسته شدن تعداد زیادی از آن ها مواجه خواهیم شد. بنابراین بهتر است قبل از وارد کردن این آسیب به رسانه ها، اجازه دهیم فعلا معافیت رسانه ها از مالیات برداشته نشود و دولت این نگرانی و دغدغه را از رسانه ها دور کند. از طرفی خود رسانه ها باید از مسئولین سازمان امور مالیاتی کشور، معاون حقوقی پارلمانی وزارت اقتصاد، نمایندگان فرهنگی مجلس تمدید این معافیت را پیگیری کنند.

او ادامه می دهد: اصلی ترین کار معاونت مطبوعاتی و وزارت ارشاد اسلامی به عنوان متولی رسانه ها در کشور پیگیری حمایت های قانونی و معنوی از رسانه ها است تا رسانه ها بتوانند در فضای نامساعد امروز جامعه تنفس کنند و ادامه حیات داشته باشند.

او با اشاره به خبر دبیر کمیته حقوقی خانه مطبوعات کشور مبنی بر انصراف دولت نسبت به پیگیری لغو معافیت مالیات مطبوعات و رسانه ها می گوید: به عقیده من نباید در قالب یک خبر صرف بماند. اگرچه نیازی به پیش نویس دوم نیست ولی وزارت اقتصاد و دارایی به عنوان متولی این لایحه باید رسما اعلام کند که معافیت مالیاتی رسانه ها همچنان پابرجاست. خب وقتی این لایحه تحویل مجلس داده می شود، صداقتشان مشخص می شود. فکر نمی کنم وزیری دوست داشته باشد به عدم صداقت معروف شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری