کد خبر: ۲۲۹۵۱۹
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۰
وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با شروع گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، اتهام‌زنی به برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.
وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با شروع گام چهارم کاهش تعهدات برجامی ایران، اتهام‌زنی به برنامه هسته‌ای ایران را تکرار کرد.

به گزارش اعتدال، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در پیامی توییتری گفت که آمریکا از بابت آن‌چه ادعا می‌کرد که آژانس انرژی اتمی مواد هسته‌ای بالقوه اعلام نشده‌ای را در ایران پیدا کرده و حکومت [ایران] یک بازرس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بازداشت کرد نگران است و این اقدام[ایران] ، اقدامی از سر تهدید بوده است. ایران باید کاملا با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند.

وی آن چه آن را تداوم اقدامات اخاذی هسته‌ای می‌خواند را باعث  انزوای بیشتر دانست.

به گزارش ایسنا، این ادعای پمپئو درباره یافت شدن مواد هسته‌ای از ایران در حالی است که سخنگوی آژانس همزمان با آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران و گازدهی به زنجیره سانتریفیوژها در فردو اعلام کرد که بازرسان این نهاد بین‌المللی این فرایند را راستی‌آزمایی کرده و در محل حضور داشته‌اند.

علاوه بر این،  کاظم غریب آبادی، نماینده دائم ایران در آژانس درباره بازداشت یک نماینده آژانس توضیح داده بود: دستگاه‌های آشکارساز در سایت نطنز وجود «مواد خطرناک» همراه یک بازرس آژانس را در موقعیت‌های مختلف هشدار داده است.

غریب‌آبادی همچنین با اشاره به جلسه ویژه شورای حکام درباره ایران اظهار کرد: این نشست به درخواست مدیرکل موقت آژانس درباره دو موضوع "حادثه‌ای که در مورد یک بازرس آژانس هفته گذشته اتفاق افتاده" و یک موضوع "پادمانی" که در حال کار بین ایران و آژانس است، برگزار شد.

او ادامه داد: مدیرکل از تشکیل این نشست قصد داشت گزارشی را به شورا ارائه دهد تا اعضا اگر نظراتی دارند بیان کنند. متعاقبا بنده به عنوان نماینده ایران گزارش جامعی را در نشست ارائه کردم.

نماینده ایران در آژانس درباره ممانعت ایران از ورود یک بازرس به سایت نظنز گفت: در این نشست گاه‌شمار اتفاقاتی که از ورود بازرس مورد نظر به نطنز تا خروجش از کشور اتفاق افتاده بود را ارائه کردم. در این گزارش تاکید کردم ایران دغدغه امنیتی در این مورد داشته است و بحث نقض حقوق و قوانین بازرسان نیست و ما حقوق آنها را نقض نکردیم.

او توضیح داد: در این گزارش اعلام شد که وقتی بازرس در نظنز بوده است دستگاه‌های آشکارساز کشف و شناسایی کردند که این بازرس می‌تواند مواد خطرناکی همراه خود داشته باشد. تنها یک بار هم نه، بلکه در محیط‌های مختلف از این وسایل استفاده شد. حتی از کیف دستی این فرد آزمایش شد که آنجا هم هشدار داد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری