علی جباری نیکو در جمهوریت نوشت: ژوزه مورینیوی پرتغالی، سرمربی سابق تیم‌های اینترمیلان، رئال مادرید و منچستر یونایتد، پس از آنکه سال گذشته از هدایت منچستری‌ها کنار گذاشته شد، تاکنون هدایت هیچ تیم دیگری را قبول نکرده است. او که این روزها با شبکه اسکای اسپورتس در زمینه کارشناسی و تفسیر مسابقات فوتبال همکاری می‌کند، گویا در نوعی حالت انتظار برای قبول سرمربی‌گری یک تیم بزرگ بسر می‌برد.
در طول این مدت، هر از چند گاهی نام مورینیو برای هدایت یک تیم بزرگ مطرح شده و اخبار مربوطه حاکی از وجود مشتری‌های بالقوه برای این مرد پرتغالی است. شاید بتوان گفت که دست به نقد ترین تیم خواهان او رئال مادرید اسپانیا است که مدتی است با هدایت زین‌الدین ‌زیدان فرانسوی از یک روند حرکتی با ثبات برخوردار نبوده و در لالیگای اسپانیا و لیگ قهرمانان اروپا پر نوسان و پر افت و خیز ظاهر شده است. ضمن اینکه باخت یک بر صفر مقابل مایورکا در هفته نهم رقابت‌های لالیگا و تساوی مقابل بتیس در هفته دوازدهم این رقابت‌ها، شرایط را برای مربی فرانسوی مادریدی‌ها دشوارتر و پیچیده‌تر نیز کرده است. گفته می‌شود که فلورنتینو پرز رئیس باشگاه رئال مادرید این روزها در حال مذاکره با مورینیو بوده و در صورتی که مدیران رئال تصمیم به برکناری مربی فرانسوی خود بگیرند، ژوزه مورینیوی پرتغالی شانس بسیار زیادی برای هدایت کهکشانی‌ها خواهد داشت. در این بین اما بازیکنان رئال مخالف حضور مورینیو بوده و در این مقطع از فصل به ایجاد چنین تغییری اعتقاد ندارند؛ که البته گمان می‌رود این مخالفت در مقابل خواست سران باشگاه راه به جایی نخواهد برد و اراده مدیران رئال می‌تواند مرد پرتغالی را به نیمکت هدایت این تیم برساند.

اما علاوه بر رئال مادرید که شاید محتمل‌ترین تیم ژوزه مورینیو در آینده باشد، نام این مربی پرتغالی حوالی تیم‌های بزرگ دیگری همچون تاتنهام و آرسنال از لیگ برتر انگلیس و بروسیا دورتموند و بایرن مونیخ از بوندسلیگای آلمان نیز شنیده شده است. همانطور که عنوان شد، یکی از این تیم‌ها تاتنهام انگلیس است که این روزها با مائوریسیو پوچتینوی آرژانتینی نتایج قابل قبولی بدست نیاورده و در میانه‌های جدول لیگ جزیره جا خوش کرده است. برخی از نشریات انگلیسی در این یک ماه اخیر به این موضوع اشاره کرده‌اند و اخباری که گاه و بیگاه از احتمال جدایی پوچتینو از تاتنهام به گوش می‌رسد نیز به چنین موضوعی دامن زده است.
عملکرد ضعیف لوسین فاوره در تیم بروسیا دورتموند آلمان در فصل جاری بوندسلیگا نیز باعث شد تا مسئولان این تیم آلمانی به فکر ایجاد تغییر در کادر فنی تیمشان افتاده و تمایل خود را برای به خدمت گرفتن ژوزه مورینیو نشان دهند. اما این ابراز علاقه صرفاً در حد حرف باقی ماند و هیچ‌گاه صحبتی از جدی شدن این مسأله به میان نیامد. فاوره نیز در مصاحبه‌ای عنوان کرد که خبر نزدیک شدن مورینیو به نیمکت هدایت دورتموند شایعاتی است که از سوی رسانه‌ها ایجاد شده و فقط تمرکز تیم تحت هدایتش را بر هم می‌ریزد.
هفته گذشته اما بحث جدیدی پیرامون در دست گرفتن هدایت آرسنال انگلیس توسط مورینیو به میان آمد. علاقه این مربی پرتغالی به کار در لیگ برتر انگلیس، احتمال نشستن او را بر روی نیمکت هدایت آرسنال افزایش داده و مورینیو را به مهم‌ترین گزینه سرمربی‌گری این تیم بدل کرده است. باید عنوان کرد که عملکرد بحث برانگیز توپچی‌های لندن با هدایت اونای امری، شرایط سختی را برای ادامه کار این مربی اسپانیایی در آرسنال رقم زده و باعث شده تا در روزهای اخیر، شایعاتی پیرامون کنار رفتن او مطرح گردد.

چندی پیش اما علاوه بر رئال مادرید، تاتنهام، دورتموند و آرسنال، نام ژوزه مورینیو حوالی تیم بایرن مونیخ آلمان نیز شنیده شد. مونیخی‌ها با هدایت نیکو کوواچ در فصل جاری بوندسلیگا عملکرد چندان مناسبی نداشته و با کسب ۱۸ امتیاز از ۱۰ بازی در جایگاه چهارم جدول بوندسلیگای آلمان قرار دارند. آنها در هفته دهم، مقابل فرانکفورت با نتیجه پنج بر یک مغلوب شده و تن به شکست سنگینی دادند. مدیران این تیم بزرگ آلمانی پس از این شکست تحقیرآمیز عذر مربی کروات خود را خواستند و او را کنار گذاشتند. یکی از مربیانی که در این چند روز اخیر نامش برای هدایت مونیخی‌ها مطرح شد مورینیوی پرتغالی است که عنوان کرده بود مایل است در کشور آلمان به حرفه مربی‌گری خود ادامه دهد. اما خیلی زود این ادعا از سوی اولی هوینس یکی از اعضای هیئت مدیره بایرن مونیخ رد شد و احتمال حضور این مربی پرتغالی روی نیمکت هدایت این تیم آلمانی رنگ باخت.
در این میان حتی در مقطعی کوتاه و در پی ادعای یک رسانه فرانسوی صحبت از رد پیشنهاد تیم لیون فرانسه نیز از سوی مورینیوی پرتغالی شنیده شد. ضمن اینکه او چیزی در حدود یک ماه پیش و در پی سفری که به کشور عربستان سعودی برای حضور در یک سمینار سرمربی‌گری داشت، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که اگر پیشنهاد مناسب و جذابی به او ارائه شود، به آسیا و خاورمیانه خواهد آمد. اما باید گفت که از میان تمامی نام‌ها و احتمالات مطرح شده، آرسنال و رئال مادرید جدی‌ترین گزینه‌های آینده کاری مورینیو بوده و حتی می‌توان عنوان کرد که او به نیمکت هدایت تیم مادریدی نزدیک‌تر است. امتیازات و نقاط قوتی چون علاقه هواداران به مرد پرتغالی و محبوبیت او نزد آنها، علاقه مدیران باشگاه و همچنین سابقه حضور مورینیو در رئال او را به بخت نخست جانشینی زیدان فرانسوی تبدیل کرده است. اما با این حال این احتمال نیز می‌رود که تمایل مربی پرتغالی به کار در لیگ برتر، بار دیگر او را راهی کشور انگلیس کند و از بین آرسنال و رئال مادرید، هدایت توپچی‌های لندن را بر عهده بگیرد.