کد خبر: ۲۲۹۳۷۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۶
رییس‌جمهور گفت: افتخار دولت یازدهم و دوازدهم این است که در زمینه نوآوری گام‌های خوبی برداشته است./ درک شرایط جدید برای سنت‌گراها سخت است
رییس‌جمهور گفت: افتخار دولت یازدهم و دوازدهم این است که در زمینه نوآوری گام‌های خوبی برداشته است.

به گزارش اعتدال، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز در مراسم افتتاح رسمی کارخانه نوآوری آزادی با بیان اینکه افتخاری برای من است که در فعالیت صنعتی و خدماتی از حالت سنتی خارج می شویم،  اظهار کرد: ما معمولا کارخانه فولاد، مس، نساجی، پتروشیمی افتتاح می کنیم اما کارخانه امروز با سایر کارخانه ها متفاوت بوده و کارخانه نوآوری است.

وی ادامه داد: این تحول بزرگ نیاز به همکاری و فرهنگ مخصوص خود دارد. ما معمولا در صنعت و فناوری دنباله رو هستیم اما در اینجا می توانیم نوآوری داشته باشیم که دیگری انجام نداده باشد. ما می توانیم پیشتاز باشیم و ایده های خود را به محصول قابل عرضه به بازار داخلی و خارجی برسانیم. افتخار دولت یازدهم و دوازدهم این است که در این راستا گام های خوبی برداشته است. امکاناتی که امروز در کارخانه بازدید کردم متکی بود به پیشرفت ای سی تی و پهنای باند. خیلی فشارها دیدیم تا پهنای باند را در اختیار قرار دهیم هنوز هم در فشار هستیم. کار بزرگی در این زمینه انجام گرفته است ولی شاید در حد انتظارات نبوده است اما گام های خوبی برداشته شده است.

روحانی با اشاره به اینکه در شرایط تحریمی کشور اهمیت شرکت‌های دانش بنیان بیشتر است، گفت: مقاومت در سایه کار و تلاش و علم و البته مذاکره به دست می‌آید و این‌ها با هم منافات ندارد. مقاومت برای مذاکره زمینه‌سازی می‌کند و مذاکره هم می‌تواند از مقاومت بهره‌برداری کند. ما هشت سال در دوران دفاع مقدس مقاومت کردیم و اکنون ۳۱ سال است در حال مذاکره هستیم. من در سفر اخیر خود به عراق با مقامات این کشور درباره یکی از آثار جنگی که ۳۱ سال پیش تمام شده است یعنی لایروبی اروند مذاکره کردم. ما همچنین برای آزادسازی اسرا مذاکره کردیم. ما باور نمی‌کردیم صدام به ما نامه بنویسد و حتی به امضای او شک داشتیم اما پاسخ‌های مرحوم هاشمی به نامه‌های صدام به آزادسازی اسرا منجر شد و شرایطی فراهم کرد که سازمان ملل، عراق را به عنوان تجاوزگر معرفی کرد.

روحانی با بیان اینکه نباید فقط دنبال یک راه حل باشیم، خاطرنشان کرد: ما در شرایط تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی قرار داریم. در گذشته وقتی ما می‌گفتیم تحریم‌ها ظالمانه است کسی با ما همراه نبود اما اکنون جز چند کشور، سایر کشورها هم می‌گویند تحریم‌ها ظالمانه است و حتی اروپا هم آمریکا را محکوم می‌کند و امتیاز ما اکنون این است که دنیا با ما هم آوا است.

رئیس جمهور در ادامه تصریح کرد: ما تسلیم تحریم‌ها نشدیم. ما وادار به تسلیم نشده و نمی‌شویم. ما سخت ترین شرایط را در سال ۹۷ و ۹۸ داشتیم اما مشکلات را مهار کرده و ذره‌ای از آن کم کردیم. امسال شرایط ما کمی بهتر است. وضع ما در تورم، رشد اقتصادی، سرمایه‌گذاری و اشتغال بهتر است که این به معنای پیروزی ما و شکست آمریکا است. پذیرش حقارت و تسلیم بد است و مقاومت افتخار ما است. اما مقاومت چه زمانی به نتیجه می‌رسد؟

روحانی ادامه داد: ملت ما ایستادگی کرد و دنیا حرف ما را قبول دارد. ما راه مذاکره را باز گذاشته و نبسته‌ایم. در سفر به سازمان ملل اتاق محل اقامت رئیس جمهور ایران به مرکز توجه و گفت‌وگوها تبدیل شد. همه روسای جمهور به نوبت با رئیس جمهور ایران ملاقات کرده و حرف می‌زدند. البته رئیس جمهور ایران چون نماینده ملت ایران است مهم بود و چون ملت ایران ملت با عظمتی است رهبران سایر کشورها به رئیس جمهور ایران توجه می‌کردند. رسانه‌ها به جای مجمع عمومی سازمان ملل به دنبال این بودند که چه خبری از اتاق رئیس جمهور ایران می‌آید. البته این قدم‌ها در نیویورک به ثمر نرسید ولی ما مأیوس نیستیم و قدم‌ها را ادامه می‌دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه ما در نیویورک به دنبال این بودیم که بگوییم آمریکا راست نمی‌گوید، اظهار کرد: همه کشورها به ما می‌گفتند کلید دست خودتان است و با آمریکا مذاکره کنید ولی ما آن‌ها را قانع کردیم که ترس و مشکلی از مذاکره نداریم و بلدیم مذاکره کنیم. ما گفتیم آمریکا تحریم‌ها را کنار بگذارد سپس مذاکره می‌کنیم. این روند ادامه دارد و ما مذاکرات خود را با کشورهای مختلف ادامه می‌دهیم.

روحانی با بیان اینکه در جریان سفر به سازمان ملل می‌خواستند بگویند که ایران به عربستان حمله کرده است، گفت: ما مطرح کردیم که این جنگ به ایران ربطی ندارد و گفتیم حتی اگر مدرکی دارید آن را اعلام کنید. ما حتی پیشتاز طرح صلح شدیم و من به همه روسای کشورهای منطقه نامه نوشته و از آن‌ها دعوت کردم که به این طرح بپیوندند.

وی خاطر نشان کرد: در کنار مذاکرات ما اقدام عملی خود را نیز آغاز کردیم و گفتیم هر گاه طرف مقابل برجام را کامل اجرا کرد ما هم آن را کامل اجرا می‌کنیم و در این زمینه سه قدم برای کاهش تعهدات خود برداشتیم.
رییس‌جمهور با اشاره به اقدامات ایران برای کاهش تعهدات برجامی خود اظهار کرد: من امروز به سازمان انرژی اتمی می‌گویم که از فردا گام چهارم کاهش تعهدات برجامی را بردارند. البته پیشاپیش به ۱+۴ اعلام می‌کنم که فعالیت ما با نظارت آژانس انرژی اتمی خواهد بود. گام چهارم ما مانند سه گام دیگر قابل بازگشت است و اگر آن‌ها به تعهدات خود در اول ژانویه ۲۰۱۷ بازگردند ما هم به این تاریخ برمی‌گردیم.

وی ادامه داد: طبق برجام ۱۰۴۴ سانتریفیوژ در فردو داریم که قرار بود آن‌ها بچرخند اما به آن‌ها گاز تزریق نکنیم اما از فردا گازدهی را در فردو آغاز می‌کنیم. ما حساسیت‌های طرف مقابل را می‌دانیم و همچنین می‌دانیم که ممکن است آن‌ها سروصدا کنند اما هر وقت آن‌ها به تعهدات خود عمل کردند این گام ما قابل بازگشت خواهد بود.

روحانی با بیان اینکه ما در عین حال به تمام مذاکرات پشت پرده متعهد هستیم، خاطر نشان کرد: ما مذاکرات را ادامه می‌دهیم. البته چون در هفته‌های اخیر به توافق نرسیدیم گام چهارم را برمی‌داریم اما در دو ماه آینده به مذاکرات ادامه می‌دهیم و اگر همه تحریم‌ها برداشته شد و ما توانستیم نفت را بفروشیم و از سود بانک‌های خود استفاده کنیم ما هم به شرایط گذشته بازمی‌گردیم. من معتقدم ما راه درستی انتخاب کردیم و دنیا باید بداند که ملت ایران هم مقاوم است و هم اهل مذاکره.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بازدید از کارخانه نوآوری آزادی تشریح کرد:‌ امروز گله‌هایی مطرح شد که برخی وزارتخانه‌ها با تحولات جدید همراه نشدند که من معتقدم باید این شرایط جدید شناخته شود. دنیای آینده با امروز کاملا متفاوت است. در اوایل دهه ۷۰ که تازه موبایل آمده بود، دوستی می‌گفت مگر چند نفر در ایران از موبایل استفاده خواهند کرد؟ او فکر می‌کرد آن‌هایی که بیسیم دارند از موبایل استفاده خواهند کرد و تصور نمی‌کرد همه چیز به موبایل متکی شده و موبایل دوست و همراه همه شود.

وی ادامه داد: دکتر ستاری معاون علمی ریاست جمهوری با وزرا برای همکاری با شرکت‌های دانش بنیان بحث می‌کند و دولت هم آماده یاری است و اگر دستگاهی کند عمل می‌کند، نباید ناامید شد. همه وزرا باید از این کارخانه بازدید کنند.

روحانی با اشاره به اینکه دنیای فناوری نو دنیای وسیعی است، تصریح کرد:‌ در گذشته عده‌ای هم با تریبون مخالف بودند و می‌گفتند صحبت باید بر روی منبر باشد. برای سنت‌گراها سخت است که شرایط جدید را درک کنند. البته زمانه، شرایط خود را تحمیل می‌کند. این رودخانه راه خود را می‌رود. البته من هم موافقم که ما هم می‌توانیم مسیر رودخانه را هدایت کنیم.

رئیس جمهور گفت: بیش از چهار هزار و ۵۰۰ شرکت دانش بنیان درآمد ۹۰ هزار میلیارد تومانی دارند و ۳۰۰ هزار شغل در شرکت‌های دانش بنیان ایجاد شده است. بنابراین بسیار مهم است این راه را برای افزایش قدرت خود ادامه دهیم. بسیاری از علوم به خاطر مسائل نظامی ایجاد شده‌اند و به خاطر قدرت، علم پیشرفت کرده است. برای ما مهم است که علم به کل جامعه نفع برساند.
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
0
واقعا، همین یه کارو ادعاتون میشد بلدید که اونم... خخخخ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴
0
0
این باز چرت گفت!!! بابا یکم زبون به دهن بگیر کار کن. برای سلامتیت هم خوبه یه تکون به خودت بدی.
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری