کد خبر: ۲۲۹۳۱۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
اعراضات عراق و حمله به کنسولگری ایران در کربلا؛
برخی افراد از مطبوعات گرفته تا برخی روحانیون و شخصیت‌های ایرانی که به راحتی تظاهرکنندگان عراقی را دست‌نشاندگان و عوامل وابسته به استکبار معرفی نمودند، یا با سخنان نسنجیده مانند امام جمعه محترم مشهد، جریانات مختلفی را در عراق وابستگان ایران معرفی نمودند، قطعا در تحریک احساسات عراقی‌ها علیه ایران به شدت مؤثر بوده‌اند.
ویدئویی از سخنان احمد علم‌الهدی با زیر نویس عربی منتشر شده است در آن امام جمعه مشهد بی پرده از نفوذ ایران در عراق و لبنان سخن می‌گوید. این ویدئو در شرایطی منتشر شده که عراق و لبنان اوضاع آشفته‌ای دارند و روز‌های متوالی است که معترضان در کف خیابان‌ها به فساد و نابرابری در کشور معترضند. ویدئو منتشر شده از علم الهدی به عنوان سندی از نفوذ و دخالت ایران به ویژه در عراق مورد توجه قرار گرفته و بازتاب منفی زیادی داشته است.

به گزارش اعتدال، در این سخنرانی علم‌الهدی می‌گوید: «امروز حشد شعبی عراق، ایران است. حزب‌الله لبنان، ایران است. انصارالله یمن، ایران است. جبهه وطنی سوریه، ایران است. جهاد اسلامی فلسطین، ایران است. حماس، ایران است. اصلا شما نگاه می‌کنید ایران کجاست امروز؟ مگر جنوب لبنان، ایران نیست؟ مگر حزب الله، ایران نیست؟ مگر این پهپاد‌هایی که یمنی‌ها فرستادند و سعودی‌ها را به خاک سیاه کشاندند ایران نبود؟ میگویند این پهپاد‌ها از شمال امده. هم جنوبتان ایران است. هم شمالتان ایران است.»

ویدئو این سخنان علم الهدی در شبکه‌های اجتماعی کشور‌های عربی منطقه به ویژه در عراق بازتاب وسیعی داشته و احساسات ملی گرایانه را در این کشور تحریک کرده است. در تازه ترین مورد نیز شب گذشته، برخی معترضان عراقی به کنسولگری ایران در شهر کربلا حمله کردند و به گفته شاهدان با بالا رفتن از دیوار کنسولگری یک پرچم ایران را پایین کشیدند و به جای آن پرچم عراق را بالا بردند.

نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان که اقدام به پرتاب سنگ می‌کردند و لاستیک خودروهای اطراف ساختمان را به آتش کشیده بودند، تیر هوایی شلیک کردند. هنوز درباره تلفات و خسارت‌های این حادثه گزارشی منتشر نشده است. این دومین بار است که در اعتراض‌های یک ماه اخیرعراق، کنسولگری جمهوری اسلامی هدف حمله قرار می‌گیرد.

میرمسعود حسینیان، سرکنسول ایران در کربلا صبح روز دوشنبه ۱۳ آبان تاکید کرد که اوضاع در اطراف مقر کنسلوگری جمهوری اسلامی به حالت عادی بازگشته است.

از سوی دیگر شبکه تلویزیونی العالم وابسته به صدا و سیمای ایران اعلام کرد که نیروهای ضد اغتشاش پلیس عراق، گروه ناشناسی را که کنسولگری ایران در کربلای را محاصره کرده بود، متفرق کردند.به نوشته العالم، مهاجمان به کنسولگری ایران، نماینده معترضان عراقی نیستند و به زودی هویت واقعی آنان منتشر خواهد شد.

این مسئله باعث شده که برخی ناظران و فعالان رسانه‌ای و سیاسی ایرانی نسبت به سخنان اینچنینی هشدار دهند.

محمدرضا زائری روزنامه نگاری و فعال رسانه‌ای شناخته شده اصولگرا در این رابطه به تندی از آیت الله علم الهدی انتقاد کرده است. او در توئیتی با اشاره به تبعات سخنان علم الهدی، این اظهارات را "مثل کبریتی در انبار باروت"، دانست و نوشت: «شورای امنیت ملی باید به خطیبان و چهره‌های رسمی کشور درباره اظهارات منطقه‌ای‌شان اخطار دهد.»

او در ادامه با اشاره به اظهارات یک خطیب جمعه در دوران جنگ ایران و عراق گفت: «زمان جنگ خبر محرمانه از داخل ارتش عراق رسید که بمب‌ها را دستکاری میکنند، نقلش از یک خطیب جمعه موجب اعدام شان به دست صدام شد، این سال‌های اخیر هم آن قدر داستان شیخ مظلوم زکزاکی را در بوق و کرنا کردیم که باعث قلع و قمع شان شد! آیا توقع داریم دیگران در مقابل تحریک ما بی تفاوت باشند؟»

کاربران دیگری هم از سخنان خطیب جمعه مشهد انتقاد کرده اند و خواستار تذکر به وی شده اند.

عده‌ای به استاندارد‌های دوگانه در تذکر و برخورد با مسئولان و مقاماتی که اظهار نظر‌های تفرقه افکنانه مطرح می‌کنند انتقاد کرده اند. کاربری در این باره نوشته است: «نمی‌شود به سخنان تفرقه‌افکنانه یونسی درباره عراق واکنش نشان دهیم، ولی در برابر اظهارات مشابه آیت الله علم الهدی سکوت اختیار کنیم؛ حیف است موفقیت‌های محور مقاومت بابت چنین اظهاراتی به تهدید تبدیل شود. ائمه جمعه نباید فقط به چیزی که میگویند توجه کنند باید تبعاتش را هم درنظر بگیرند.»

بیشتر فعالان فضای مجازی از علم الهدی خواسته اند که الزامات دیپلماتیک را رعایت کند.
 
عراق و لبنان دو کشور عربی هستند که در هفته های اخیر درگیر شدیدترین اعتراض‌ها هستند. در لبنان سعد حریری نخست وزیر استعفا داده و در عراق هم عادل عبدالمهدی، نخست وزیر برای استعفا اعلام آمادگی کرده است. در اعتراض های عراق در مواردی شعارهایی از سوی معترضان علیه ایران سر داده شده است. آنها خواستار پایان دخالت ایران در امور این کشور شده اند.

با این تفاسیر برخی کشورهای رقیب ایران در منطقه تلاش دارند تا به این اعتراضات، جنبه ضد ایرانی بدهند؛ مانند شبکه سعودی الحدث که اخیرا در دام یک جعل نیز افتاد و تصویری ضدایرانی اما نادرست و ساختگی را اعتراضات لبنان منتشر کرد.

اظهارات اخیر علم الهدی، خون تازه ای به رگ های جریان های ضدایرانی و تفرقه افکن در کشورهای عربی از جمله عراق و لبنان تزریق کرده و برخی از معترضان عراقی را به فکر تعرض به کنسولگری های ایران به نشانه اعتراض به ابن نوع تفکرات انداخته است.

اکنون هم گروه های ضدایرانی ویدیوی اظهارات علم الهدی را پیراهن عثمان کرده و مصداقی از آنچه دخالت ایران در این کشورها می خوانند، دانسته اند. منتشرکنندگان این ویدیو بر حایگاه علم الهدی به عنوان امام جمعه مشهد و یکی از تریبون داران کشور اشاره کرده اند تا از این طریق، مواضع او را عینا مواضع نظام تلقی کنند.

اکنون باید پرسید چرا فردی در جایگاه امام جمعه چنین اظهاراتی را بر زبان رانده و به همین راحتی بهانه هایی به دست جریان های ضدایرانی در منطقه داده؟ آن هم در حالی که مواضع رسمی مسئولان کشور، با ادبیات دیگری بیان می شود.

امروز  سخنگوی دولت درباره موضع جمهوری اسلامی در قبال حمله به کنسولگری ایران در کربلا گفت: جالب این است که ترامپ آنقدر زود توییت می کند و تا عکسی می بیند ذوق می کند و توییت می زند. مردم عراق اعتراضات به حقی داشتند و دولت عراق هم پاسخ های مناسبی را به درخواست های مشروع مردمی داده و صدای آنان را شنیده اند. مطمئن هستیم خواسته های مشروع مردم عراق میان همه اقشار و مذاهب قابل توجه است. در این میان شواهد اطلاعاتی و توییت عجولانه ترامپ و رفتار رژیم اسرائیل نشان می‌دهد که آنان روی موج خواسته های به حق مردم سوار شده و عملیات روانی انجام می دهند.

او ادامه داد: قطعاً عده‌ای هم تحریک می شوند و به آنان نشانه های غلط داده می‌شود اما از اربعین و راهپیمایی آن زمان زیادی نگذشته است. از حضور ایرانیان در خانه های مردم کربلا چندان نگذشته است و ما وظیفه همسایگان را در این می دانیم که در سیاست داخلی عراق دخالت نشود و با تعاملات میان ملت و دولت عراق رفاه و امنیت مردم عراق به دست می‌آید.

بی شک اظهاراتی از نوع سخنان علم الهدی و مخالف سخنان مواضع رسمی مسئولان کشور، موضع جریان های ضدایرانی در منطقه را تقویت خواهد کرد؛ چرا که این سخنان و موضع گیری هایی از این قبیل، علاوه بر دامن زدن به اختلافات مذهبی میان شیعه و سنی در منطقه، ناخواسته به حس ملی گرایی مردم این کشورها علیه ایران را تقویت می کند.

با این حال برخی از صاحبان تریبون های خاص در داخل کشور، در مطبوعات و ... به عراقی‌ها پیشنهاد صریح دادند سفارت آمریکا را در عراق اشغال کنند. بهتر است این افراد واقعیت منطقه را بهتر ببینند و از ارائه نظرات غیرکارشناسی و مغایر با منافع و مصالح مردم عراق دست بردارند. با ارائه پیشنهادات این چنین نیز نه بر وخامت اوضاع بیافزایند نه منزاعات مذهبی را دامن نزنند. این افراد که پیوسته در حال پیشنهادات متحیر العقول هستند، بهتر است به همان توصیه پیشنهادات های داخلی اکتفا کنند و نسخه پیچی‌های داخل ایران را سر و سامان دهند، آباد کردن کشورهای دیگر پیشکش.

انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
0
0
حتما رسانه های حرام لقمه ای مثل بعضی ها هم در این باره نقش داشتند مثل خبر صیغه زنان ایرانی برای عراقی ها و صیغه دختران عراقی برای ایرانی ها
خیلی حرام لقمه و حرام زاده اند ...
عربی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۳
0
0
واضحه که جریانی خبیث با تهیه کلیپهایی با زیرنویس عربی بصورت هدفمند قصد لاشخوری سیاسی دارد
حمید
|
-
|
۰۸:۴۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۸
0
0
آنها خواستار پایان دخالت ایران در امور این کشور شده اند.
با این تفاسیر برخی کشورهای رقیب ایران در منطقه تلاش دارند تا به این اعتراضات، جنبه ضد ایرانی بدهند؛
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری