کد خبر: ۲۲۹۱۵۴
تاریخ انتشار: ۰۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
واقعا ایرانیان بیشترین تعطیلات را دارند؟
بررسی‌ها نشان می‌دهد در ایران آنقدر که گلایه و انتقاد می‌شود، روزهای تعطیلات زیاد نیست. در واقع در ایران روز پنجشنبه روز کاری است، اما نیمه وقت. البته گروه زیادی از کارمندان هستند که در این روز تعطیل هستند اما، پنجشنبه‌ها در ایران رسما تعطیل نیست و همین مساله باعث می‌شود ایران در مقایسه با نرم جهانی روزهای تعطیل در طول یک سال، روزهای تعطیل کمتری داشته باشد. این هفته هم براساس بررسی‌های رسانه‌ها،مشخص شد
در هفته ای که گذشت دو روز تعطیل رسمی وجود داشت. اتفاق که کمتر در تقویم رسمی کشور رخ می دهد. از این رو برخی از شهروندان از تعداد زیا تعظطیلات مناسبیت در تقویم گله مند بودند، اما برخی دیگر با بهره مندی از این تعطیلات به کارهای عقب افتاده رسیدند و حتی برخی برای سفری 5- 4 روزه برنامه ریزی کردند.

به گزارش اعتدال، با این حال همواره تعداد روزهای تعطیل در ایران مورد مناقشه و بحث کارشناسان اقتصادی بوده است. برخی مواقع عنوان می شود که میزان روزهای تعطیل در ایران زیاد و حتی نسبت به سایر کشورها بیش از اندازه است، تا جایی که بارها و بارها دولتمردان از این روزهای تعطیل گله مند بوده و حتی نمایندگان مجلس درصدد تصویب طرح هایی برای کاهش روزهای تعطیل ایرانیان بوده اند. طبق اعلام علی مطهری، نماینده مجلس برخی تعطیلات مناسبتی، ناشی از بدسلیقگی و بی‌تدبیری است که می‌تواند حذف شود.

اما بررسی نشان می دهد واقعیت چیز دیگری است و اتفاق میزان روزهای تعطیل ایرانیان بسایر کمتر از کشورهای دیگر است.

یک بررسی آماری نشان می‌دهد با توجه به داشتن تنها یک روز تعطیل در آخر هفته (جمعه)، مردم ایران تعطیلی زیادی ندارند. با توجه به تعطیلات سال 1398، از اول فروردین ماه سال جاری تا 29 اسفند ماه،  52 روز تعطیلات آخر هفته و 26 روز تعطیلات رسمی در ایران داریم. ضمن اینکه 2 روز از تعطیلی های رسمی در روز جمعه قرار گرفته اند. یعنی در کل 76 روز که در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار کم است.

شاید پیش خودتان بگویید این تعداد تعطیلی خیلی زیاد است درحالی که وقتی با کشورهای دیگر چون چین ،ژاپن، آلمان و کشور های اروپایی و آمریکایی که مقایسه می شود، این تعداد تعطیلی خیلی کم می باشد.

در جدول زیر میزان تعطیلی های ایران با برخی کشورها مقایسه شده است:

مقایسه تعطیلات رسمی در ایران با سایر کشورها

همانطور که مشاهده می شود ایرانیان در مقایسه با میانگین جهانی روزهای تعطیل در طول یک سال، از روزهای تعطیل کمتری بهره می برند. در این جدول مشخص است تعطیلات رسمی در ایران چند روز بیش از سایر کشورهاست که آن هم به تعطیلات توام ملی و مذهبی در کشور باز می گردد. اما نکته اصلی تعطیلات آخر هفته است، جایی که تفاوت اصلی ایران با سایر کشورها مشاهده می گردد. در واقع در کشورهای توسعه یافته دو روز پایانی هفته (شنبه و یکشنبه) تعطیل است، در حالی که در ایران تنها روز پایانی هفته -جمعه- است. گرچه روز پنج شنبه در برخی از ادارات و شهرها تعطیل است و یا نیمه وقت فعالیت اقتصادی صورت می پذیرد. با این حال هیچ گاه پنج شنبه جز روزهای تعطیل رسمی محسوب نمی گردد.

نکته دیگر اینکه بر اساس آمارهای بین المللی تنها کشورهایی چون یمن، کره شمالی، جیبوتی، افغانستان  هم چون ایران یک روز در هفته تعطیلی آخر هفته دارند.

جدول بالا به وضوح نشان می دهد تعداد روزهای فعالیت ایرانیان نسبت به سایر کشورها به مراتب بیشتر است، حال اگر این فعالیت کارایی و راندمان قابل توجهی ندارد بحث دیگری است و اتفاقا برخی کارشناسان یکی از عامل این کاهش بازدهی را همین تعطیلات کم و جمع شدن خستگی ناشی از حضور در محیط کار می دانند. عاملی که در کنار حقوق به مراتب پایین، اشتغال برخی از کارکنان به شغل دوم بازدهی و راندمان فعالیت اقتصادی در ایران را علیرغم تعداد روزهای بیشتر فعالیت اقتصادی، به شدت کاهش داده است.

تفاوت ناگفته و مغفول، به اختلاف مجموع روز‌های تعطیل محدود نیست، بلکه به «تعطیلات مناسبتی» برمی‌گردد. در عمده کشورها، تعداد تعطیلات مناسبتی حدود ۱۰ روز در طول سال است؛ اما در ایران، این نوع تعطیلات- مناسبتی ها- بیش از ۲۵ روز است.

پژوهش‌های مستقل و رسمی نیز تایید کرده «دوروزه شدن آخر هفته» می‌تواند منافع متعددی در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی داشته باشد. به تازگی نتایج یک نظرسنجی عمومی در فضای مجازی درباره «آخر هفته دوروزه» که بیش از سه هزار نفر در آن شرکت کردند، از مطالبه ۸۱ درصدی برای تصویب طرح مجلس خبر داد.

اگر تصاویر تقویم رسمی کشور‌های مختلف جهان با یک جست‌وجوی ساده اینترنتی رصد شود، مسیر بازنگری «تعطیلات رسمی» کشور در مجلس طی روز‌های آتی هموار خواهد شد. طرح تعطیلی سراسری پنج‌شنبه‌ها بعد از تصویب در کمیسیون اصلی مجلس، قرار است این هفته برای بررسی نهایی در صحن به رای‌گیری نمایندگان گذاشته شود.

چند روز پیش یک عضو هیات دولت از اعلام نظر مخالف کابینه خطاب به مجلس درباره تعطیلی پنج‌شنبه‌ها خبر داد. هرچند این موضع‌گیری دولت صرفا «اعلام‌نظر» محسوب می‌شود و در‌صورتی‌که طرح مجلس مبنای کارشناسی داشته باشد –که دارد- دلیلی برای توجه به‌نظر مخالف وجود ندارد، اما در این میان یک برداشت سنتی درباره تعطیلات در تقویم ایران وجود دارد که مجموع تعطیلات کشورمان را خیلی بیشتر از تعطیلات کشور‌های مختلف می‌داند.

طی سه سال گذشته تحقیقات و مطالعات متعددی درباره تعطیلات در کشور‌های مختلف انجام شد که همگی بر «کمتر بودن مجموع تعطیلات رسمی ایران در مقایسه با غالب کشورها» حکایت داشت. در همه تقویم کشور‌های جهان، تعطیلات رسمی از مجموع تعطیلی آخر هفته و تعطیلی مناسبتی تشکیل می‌شود.

در ایران روز‌های تعطیل مناسبتی از خیلی از کشور‌ها بیشتر است، اما تعطیلی آخر هفته کشورمان نصف عمده کشور‌ها است و در بسیاری از کشور‌ها تعطیلات مناسبتی بسیار کم، اما تعطیلات دو روزه آخر هفته آن‌ها در مجموع موجب تعطیلات بیشتر این کشور‌ها در طول یک سال است. در ایران با همانندسازی تعطیلات آخر هفته و کم کردن از تعطیلات مناسبتی مانند سایر کشور‌ها می‌توان از آثار چندمنظوره این تغییر منتفع شد.

تعطیلات آخر هفته در تقویم رسمی حداقل ۱۰۲ کشور جهان، دو روزه است، اما در ایران آخرهفته فقط یک روزه (جمعه) است. اکنون تصاویر تقویم کشور‌ها نیز نشان می‌دهد: رنگ دو روز آخر هفته آن‌ها یعنی شنبه و یکشنبه، با رنگ بقیه روز‌ها متفاوت است. در این کشورها، رنگ شنبه‌ها کمی متفاوت‌تر از یکشنبه است، چون برخی ادارات خاص دولتی از جمله اداره پست و همچنین بانک‌ها برای ساعاتی از روز شنبه، فعالیت می‌کنند، اما آخر هفته در این کشور‌ها به شکل رسمی به‌صورت دو روزه تعطیل است.

تصاویر تقویم ۵ کشور می‌تواند به رای‌گیری صحیح درباره مناسب‌سازی تعطیلات آخر هفته در ایران کمک کند. در ایران میزان تعطیلات سالانه با احتساب تعطیلات مناسبتی و آخر هفته‌ها حدود ۷۸ روز است که نسبت به سایر کشور‌ها کم است، اگرچه تعطیلات مناسبتی ایران به ۲۶ روز طی یک سال می‌رسد؛ اما تعطیلی آخر هفته در ایران فقط یک روز است. در مقایسه تعطیلات ایران با سایر کشور‌ها باید کل تعطیلات رسمی اعم از مناسبتی و آخر هفته را در نظر گرفت و تفکیکی میان تعطیلات پایان هفته و مناسبتی قائل نشد.

تعطیلات پایان هفته با توجه به شغل افراد، فرهنگ و مذهب حاکم بر کشورها، متفاوت است. در اغلب کشور‌های جهان، روز‌های کاری هفته از دوشنبه تا جمعه است و دو روز پایانی هفته یعنی شنبه و یکشنبه به اوقات فراغت و انجام کار‌های شخصی اختصاص پیدا می‌کند. در کشور‌های عربی حوزه خلیج‌فارس و برخی کشور‌های مسلمان جمعه و شنبه دو روز تعطیلی آخر هفته است. براساس تحقیقات انجام شده بر روی ۱۱۴ کشور، معدود کشور‌ها فقط یک روز از هفته را به‌عنوان تعطیلی رسمی آخر هفته اعلام کرده‌اند.

از این میان دو کشور ایران و جیبوتی فقط در روز جمعه تعطیل هستند و کشور‌های اوگاندا، پاکستان، کره شمالی، مکزیک، هند، هنگ‌کنگ، گینه استوایی، کاستاریکا و کلمبیا هم فقط یک روز تعطیل یعنی روز یکشنبه را در تقویم خود دارند. ۱۰۲ کشور باقی‌مانده، دو روز تعطیلی هفتگی در تقویم رسمی خود داشته‌اند که برای اکثر کشورها، روز‌های شنبه و یکشنبه و برای کشور‌های مسلمان، روز‌های جمعه و شنبه است.

در بسیاری از کشور‌های پیشرو در جهان تعطیلات آخر هفته دو روز شنبه و یکشنبه است. در کشور‌های کانادا، آمریکا، انگلیس و استرالیا با احتساب روز‌های آخر هفته و تعطیلات مناسبتی طی یک سال حدود ۱۱۴ روز تعطیل رسمی هستند. در فرانسه میزان روز‌های تعطیل مناسبتی ۱۴ روز است که با احتساب تعطیلات آخر هفته ۱۱۸ روز تعطیلی سالانه ثبت شده است و اسپانیا ۱۵ روز تعطیلی مناسبتی دارد که ۱۱۹ روز طی یک سال تعطیل است.

در بعضی از کشور‌ها مانند مالزی، ترکیه، چین و امارات که طی چند سال اخیر در بازار گردشگری رشد چشمگیری داشتند نیز تعطیلات آخر هفته دو روز است که با تعطیلات مناسبتی طی یک سال بالای ۱۱۸ روز تعطیل هستند. میزان تعطیلات آخر هفته در چین ۹۸ روز است و تعطیلات مناسبتی آن حدود ۲۸ روز می‌باشد که در مجموع به ۱۲۶ روز در طول یکسال می‌رسد. در تقویم رسمی این کشور‌ها دو روز شنبه و یکشنبه تعطیل رسمی اعلام شده است، اما با دو رنگ متفاوت نشان داده شده است.

رنگ قرمز در روز یکشنبه‌ها به معنای تعطیلی کامل تمامی بخش‌های خصوصی و دولتی آن کشورهاست و رنگ دیگر در شنبه‌ها به معنای تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، بخش‌های خصوصی و غالب ادارات دولتی است. اما بانک‌ها یا برخی ادارات دولتی که وظیفه خدمات‌دهی مستقیم دارند مانند اداره پست، اداره صدور گواهینامه در روز شنبه با ساعاتی کمتر از ساعات روز‌های کاری دیگر کار می‌کنند.

از جمله عوامل تاثیرگذار بر سیاست‌های اتخاذ شده در میزان تعطیلات آخرهفته و در مجموع تعطیلات سالانه در یک کشور، تفاوت‌های میان کشور‌ها از نظر موقعیت جغرافیایی و شرایط فرهنگی، اقتصادی و سیاسی حاکم بر هر کشوری است.

در سوئد و نروژ یا دیگر سرزمین‌های شمالی اروپا به ازای هر سه هفته کار، یک هفته مرخصی برای سفر به دیگر کشور‌های اروپایی اختصاص داده می‌شود. براساس مطالعات انجام شده میزان بهره‌وری کشور‌ها با ساعت کار نسبت معکوس دارد و افزایش بهره‌وری نیروی کار با افزایش تعطیلات رابطه مستقیمی دارد به این معنی که هرچقدر تعطیلات یک کشوری کمتر باشد بهره‌وری نیروی کار آن کشور پایین‌تر است و متقابلا هرچه بر میزان تعطیلات آخر هفته آن افزوده شود نیروی کار نیز عملکرد بهتر با بهره‌وری بیشتری خواهد داشت.

همچنین افزایش تعطیلات منظم هفتگی می‌تواند در برخی موارد از هزینه‌های اضافی بکاهد و منجر به کاهش آلودگی هوا و تردد کمتر در نواحی پرترافیک روز‌های کاری شود. کشور‌های دنیا برای افزایش لذت کار کردن و بهره نیروی کار به کاهش ساعت کاری هفتگی روی آورده‌اند.

با توجه به اهمیت روز جمعه برای کشور‌های مسلمان تمامی کشور‌های مسلمان به‌جز لبنان و پاکستان روز جمعه را تعطیل رسمی اعلام کرده‌اند و این دو کشور یکشنبه را به‌عنوان تعطیلی آخر هفته به ثبت رسانده‌اند. پاکستان و ایران تنها کشور‌های مسلمانی هستند که فقط یک روز تعطیلی آخر هفته دارند؛ و دیگر کشور‌های مسلمان به‌جز لبنان روز‌های جمعه و شنبه را به‌عنوان تعطیلی آخر هفته برگزیدند. در لبنان روز‌های شنبه و یکشنبه تعطیل است.

مقایسه تعطیلات رسمی در ایران با سایر کشورها
مقایسه تعطیلات رسمی در ایران با سایر کشورها

مقایسه تعطیلات رسمی در ایران با سایر کشورها

مقایسه تعطیلات رسمی در ایران با سایر کشورها

مقایسه تعطیلات رسمی در ایران با سایر کشورها

یکی از دلایل انتخاب روز شنبه به‌عنوان تعطیلات آخر هفته به جای روز پنج‌شنبه از منظر اقتصادی و براساس مبادلات و مراودات بین‌المللی است که براساس تقویم رسمی جهانی پنج‌شنبه از روز‌های کامل کاری محسوب می‌شود و یکسان‌سازی تعطیلات بر حسب مبادلات بین‌المللی موجب صرفه‌جویی در هزینه تعطیلات خواهد شد.

حال اگر نمایندگان، دولتمردان و سایر مسئولان به دنبال ساماندهی تعطیلات رسمی کشور هستند ابتدا به این مسئله توجه کنند تعطیلات در ایران به مراتب از کشورهای توسعه یافته کمتر است، ضمن اینکه چاره کار را در افزایش بازدهی فعالیت ها دنبال کنند نه افزایش روزهای فعال در سال. وگرنه اگر روزهای تعطیل باز هم کاهش یابد، دردی دوا نخواهد شد و همچنان کمیتمان لنگ می زند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری