کد خبر: ۲۲۹۱۲۴
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۷
تحلیل ها از تاثیر کشته شدن رهبر داعش بر آینده ترامپ؛
ممکن است عملیات موفقیت‌آمیز نیروهای امریکایی و کشته شدن "ابوبکر البغدادی" رهبر داعش در عرصه سیاست داخلی امریکا به نفع "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آن کشور تمام شود‌.
احتمالا طرفداران دونالد ترامپ ایده استیضاح او به عنوان رییس‌جمهوری که با هدایت عملیات علیه بغدادی امنیت آمریکا را حفظ کرده، عملی ضدمیهن‌پرستانه قلمداد کرده و در برابر آن موضع‌گیری منفی می‌کنند.

به گزارش اعتدال؛ بلافاصله پس از اعلام خبر کشته شدن البغدادی، فاکس‌نیوز اعلام کرد نتیجه آزمایش دی‌ان‌ای، مرگ رهبر داعش را تایید می‌کند و تطابق چهره جسد و تصاویر البغدادی نیز این موضوع را تایید می‌کند. ظاهرا سوژه نابی برای ترامپ به دست‌آمده است و او این فرصت را برای بهره برداری تبلیغاتی به راحتی از دست نخواهد داد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تلاش میکند در درجه اول آمریکا را به عنوان قهرمان مبارزه با تروریسم معرفی کند و از آن مهمتر با توجه به نزدیکی انتخابات آمریکا استفاده تبلیغاتی برای خود کند و از سوی دیگر ماجرای استیضاح خود را به حاشیه براند.

مرگ بغدادی می‌تواند دستاوردی برای او در انتخابات ۲۰۲۰ ریاست جمهوری آمریکا باشد، دولت دونالد ترامپ هیچ دستاوردی در زمینه سیاست خارجی نداشته است و عملا بیشتر به تخریب روابط آمریکا با دیگر کشورها پرداخته است. سیاست خارجی ترامپ مملو از کارهای نیمه‌تمام است، او از توافق هسته ای با ایران خارج شده، مذاکرات در راستای ایجاد وضعیتی پایدار در سرزمین‌های اشغالی را رها کرده، با چین وارد جنگ تجاری شده و مذاکرات با کره شمالی را نیمه‌تمام رها کرده است.

از سوی دیگر تلاش‌های دموکرات‌ها برای استیضاح دونالد ترامپ، خواه ناخواه ضربه سختی بر وجهه سیاسی او وارد خواهد کرد و این احتمال وجود دارد که او بازنده انتخابات ۲۰۲۰ باشد. اکنون مرگ بغدادی می‌تواند به عنوان دستاوردی برای دولت ترامپ محسوب شود و مساله استیضاح را به حاشیه براند.

مرگ رهبر داعش، ترامپ را از استیضاح نجات خواهد داد؟

روزنامه "گاردین" نیز در گزارشی با این موضوع اشاره می‌کند که ممکن است عملیات موفقیت‌آمیز نیروهای امریکایی و کشته شدن "ابوبکر البغدادی" رهبر داعش در عرصه سیاست داخلی امریکا به نفع "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آن کشور تمام شود‌.

روزنامه "گاردین" درباره کمک موضوع کشته شدن بغدادی به ترامپ در عرصه سیاست داخلی ملتهب کنونی آمریکا می‌نویسد: "شاید این موضوع باعث ادامه بقای ترامپ در قدرت شود؛ آن هم در زمانی که در داخل امریکا بحث استیضاح او جدی‌تر شده است.‌ نوع صحبت‌های ترامپ درباره کشته شدن بغدادی، شبیه روایت کردن یک فیلم یا سریال تلویریونی بود. او نیز خود گفت که تصاویر را شبیه یک فیلم سینمایی تماشا کرده است".

"گاردین" در ادامه می‌نویسد: ترامپ‌ مخفی نکرد که در پس ذهن‌اش قصد داشته کاری بزرگتر از اوباما، رییس‌جمهوری سابق امریکا انجام دهد؛ آنچنان که او گفت بن لادن بسیار بزرگ بود اما بغدادی بزرگتر بود. این اظهارات نشان می‌دهد که ترامپ می‌خواهد میراث اوباما را پاک کند. بن لادن در سال ۲۰۱۱ میلادی با فرمان اوباما کشته شد.


استفاده‌ای که ترامپ از مرگ البغدادی می‌برد

البناء نیز نوشت: صرفنظر از تمام اخباری که در مورد کشته شدن البغدادی شنیده می شود، به نظر می رسد که اعلام رئیس جمهور آمریکا در مورد اجرای این عملیات و تاکید بر آن، در زمان حاضر، سوالاتی را در مورد اهداف رئیس جمهور آمریکا از انجام این عملیات، مطرح می کند. هر چند که همچنان علامت سوالهایی در مورد واقعیت کشته شدن البغدادی وجود دارد و همانطور که در مورد بن لادن و تصویری که از جنازه او گرفته شد، مشخص نیست که آیا او واقعا بن لادن بوده است یا نه، در رابطه با کشته شدن البغدادی نیز اطمینانی وجود ندارد.

بدیهی است که البغدادی و داعش، ساخته دستگاههای اطلاعاتی آمریکا بودند که از ان برای به راه انداختن تروریسم نیابتی در عراق و سوریه و با هدف پیشبرد اهداف آمریکا، استفاده می کردند و در واقع، آمریکایی ها در پی آن بودند تا به بهانه مبارزه با داعش و با هدف به عزلت کشاندن ایران، طرح استعماری خود در منطقه را توسعه داده و بر منابع نفت و گاز، سیطره یابند.

اما این طرح آمریکا، نتوانست بواسطه داعش، اهداف خود در سوریه و عراق را محقق کند؛ در ادامه، ترامپ دانست که پایان کار گروههای تروریستی در سوریه نزدیک است و وی نیاز دارد تا بعنوان کسی مطرح شود که به حیات رهبر داعش، پایان داده است؛ تا از این موضوع، در دو راستا، استفاده کند:

1-نشان دادن اینکه خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، پس از انجام مأموریتشان در مورد از بین بردن داعش و رهبر آن، صورت گرفته است؛ تا به این شکل بر شکست آمریکا در محقق کردن اهدافش از جنگ تروریستی در سوریه، سرپوش بگذارد و افکار عمومی را در مورد حقیقت نقش آمریکا در ایستادن پشت داعش و حمایت از آن، گمراه کند.

2-تقویت موضع ترامپ در مقابله با دشمنانش در داخل ایالات متحده؛ رئیس جمهور آمریکا قصد داشت کشته شدن البغدادی را دستاورد مهمی برای خود نشان داده و برای پیروزی دوباره در انتخابات، از محبوبیتی برخوردار شود.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری