کد خبر: ۲۲۹۰۶۳
تاریخ انتشار: ۰۷ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۰
رافائل گروسی، دیپلمات اهل آرژانتین، یکی از اعضای ارشد هیات مذاکره کننده هسته‌ای آژانس با ایران بوده است. وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که در خصوص رویکرد وی در مواجه با مسائل هسته‌ای ایران می‌پرسید، وعده داد که به صورت مستقل و بی‌طرفانه عمل خواهد کرد.
شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی «رافائل گروسی» از آرژانتین را به عنوان مدیر کل جدید این نهاد بین المللی انتخاب کرد.

به گزارش اعتدال به نقل از اسپوتنیک، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی از انتخاب رافائل گروسی به عنوان مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی خبر داد.

رافائل گروسی، دیپلمات اهل آرژانتین، یکی از اعضای ارشد هیات مذاکره کننده هسته‌ای آژانس با ایران بوده است. گروسی سابقه سفر به تهران را نیز دارد.

رافائل گروسی امروز، سه‌شنبه توانست آرای کافی را برای جانشینی یوکیا آمانو به عنوان مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دست آورد.

رافائل گروسی آرژانتینی که ۵۸ سال سن دارد، هم اکنون سفیر آرژانتین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و یک مقام باسابقه در زمینه دیپلماسی هسته‌ای است. او در رقابتی نزدیک با کورنل فروتای رومانیایی، معاون سابق یوکیا آمانو، مدیرکل درگذشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و مدیرکل موقت این آژانس توانست پیروزی را از آن خود کند.

یوکیا آمانو در حالی که تصدی مدیریت کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را در دست داشت، از دنیا رفت.

رای‌گیری‌های پیشین توسط ۳۵ کشور عضو شورای حکام نتوانستند پیروز قطعی این رقابت را مشخص کنند اما دو نامزد را از چرخه این رقابت حذف کردند.

گروسی امروز، سه‌شنبه توانست دو سوم آرای مورد نیاز را از آن خود کند و حمایت ۲۴ کشور عضو شورای حکام را به دست آورد.

10 کشور دیگر از فروتا حمایت کردند و یک کشور رای ممتنع داد.

وی در زمان مدیر کلی یوکیو آمانو، از معاونان وی محسوب می‌شد، اما در سال ۱۳۹۲ از این سمت استعفا کرده بود.

روز گذشته روزنامه وال استریت ژورنال گزارش داده بود که «رافائل گروسی»، نماینده آرژانتین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در رأی‌گیری‌ها برای انتخاب مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتاز است.


رافائل گروسی: در خصوص ایران بی‌طرف خواهم بود

مدیر کل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از عملکرد بی‌طرفانه‌اش در خصوص مسئله ایران خبر داد.

 رافائل ماریانو گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در پاسخ به سوال خبرنگاری که در خصوص رویکرد وی در مواجه با مسائل هسته‌ای ایران می‌پرسید، وعده داد که به صورت مستقل و بی‌طرفانه عمل خواهد کرد.

وی حاضر نشد که بیش از این در خصوص جزئیات رویکرد خود در خصوص ایران صحبت کند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری