کد خبر: ۲۲۸۹۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ آبان ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
این مقام کردی می‌گوید با تصمیم اخیر ترامپ و بی اعتمادی کردهای سوریه به واشنگتن، کردهای عراقی نیز احتمالا با تغییر جهت در مواضع خود به دنبال شریکی تازه خواهند بود؛ احتمالا این شریک ایران است.‌
خروج ناگهانی نیروهای آمریکایی از شمال سوریه با فرمان ترامپ نه‌ تنها کردهای آن کشور بلکه کردهای کشور همسایه یعنی عراق را نیز خشمگین ساخته است، جایی که اقلیت کرد تا به امروز متکی به واشنگتن بودند. با این وجود، احتمالا به زودی آنان به دنبال جلب حمایت قدرت دیگری بر خواهند آمد.

به گزارش اعتدال؛ نشریه "نیوزویک" در گزارشی با اشاره به احتمال نزدیک شدن بیشتر کردهای عراق به ایران و دور شدن آنان از امریکا می‌نویسد: "در میانه منازعه ترکیه، یکی از اعضای ناتو و نیروهای کردی جنگجو علیه داعش، ترامپ خروج نیروهای امریکایی از شمال سوریه را اعلام کرد‌. او مدعی شد این بخشی از برنامه بلندمدت او برای جلوگیری از منارعات بیشتر در سوریه بوده است. با این حال، اعلام این خبر خود باعث تشدید درگیری‌ها شد".

یک مقام کرد به"نیوزویک" می‌گوید: "همه چیز درباره نفت است. خون بی‌گناهان نیز برای نفت ریخته می‌شود".

این مقام کردی می‌گوید با تصمیم اخیر ترامپ و بی‌اعتمادی کردهای سوریه به واشنگتن، کردهای عراقی نیز احتمالا با تغییر جهت در مواضع خود به دنبال شریکی تازه خواهند بود؛ احتمالا این شریک ایران است.‌

"شیروان میرزا" یکی از اعضای کرد پارلمان اقلیم کردستان عراق به "نیوزویک" می‌گوید: "ما منتظر تغییر موضع آمریکا هستیم. اگر آنان موضع خود را تغییر ندهند ما به دنبال دوست دیگری خواهیم بود از جمله ایران کشور همسایه ما. بله، این تصمیم و گزینه ماست".

این نشریه در ادامه می‌نویسد: "ایران و آمریکا هر دو سابقه کار و همکاری در کنار کردها را داشته‌اند. هر دو کشور از کردها علیه حکومت صدام حمایت کرده بودند. هر دو از کردها علیه داعش حمایت کردند. با این حال، در سوریه، پنتاگون (وزارت دفاع) امریکا از نیروهای دموکراتیک سوریه تحت رهبری کردها بدون کسب اجازه از دولت مرکزی سوریه حمایت کرد؛ دولتی که متحد ایران است".

میرزا می‌گوید: "کردهای عراق از خروج نیروهای امریکایی از سوریه عصبانی هستند. آنان بسیار عصبانی هستند و نگران هستند که امریکا اقدام مشابهی را در مورد کردستان عراق انجام دهد. ما می‌خواهیم به صورت صلح‌آمیز و با آرامش در سرزمین‌مان زندگی کنیم".

"نیوزویک" می‌نویسد: "بسیاری از تحلیلگران از آشتی نیروهای کرد سوری با دولت دمشق می‌گویند. اکنون به نظر می‌رسد که نزدیکی احتمالی کردهای عراق به ایران نشانه‌ای دیگر از خطای استراتژیک امریکا در تصمیم‌گیری‌هایش باشد".

"نادر انتصار" استاد ایرانی دانشگاه الابامای جنوبی می‌گوید: "دولت اقلیم خودمختار کردستان عراق از ماه‌ها پیش از خروج نیروهای امریکایی از سوریه درصدد تعمیق و گسترش روابط با ایران بوده است. دولت اقلیم کردستان عراق از احزاب اپوزیسیون کردی که در خاک آن منطقه فعال هستند نیز خواسته تا مشکلات‌شان را با ایران حل و فصل کنند چرا که ادامه این وضعیت تاثیر منفی بر روابط اقلیم با ایران خواهد گذاشت.‌ با فشار اقلیم بود که دیداری میان مقام‌های ایرانی و مقام‌های احزاب اپوزیسیون کردی ایرانی در نروژ صورت گرفت.‌ اقلیم کردستان عراق و ایران هر دو به دنبال یافتن کانال‌هایی برای تقویت همکاری‌های تجاری و اقتصادی مرزی هستند."

تصمیم ترامپ به خروج از سوریه و دودستگی در منتقدان ایران

جولیان پکت در المانیتور نوشت: هفته گذشته ارتش ترکیه با چراغ سبز رئیس جمهور آمریکا عملیات نظامی خود در خاک سوریه علیه نیرو‌های کرد را آغاز کرد. بسیاری از سیاست مداران آمریکایی از تصمیم دونالد ترامپ برای خارج کردن سربازان آمریکایی انتقاد کرده اند.

اما مقامات دولت ترامپ این ادعا را رد کرده اند که تصمیم رئیس جمهور به نفع تهران خواهد بود. حتی برخی کارشناسان معتقدند که تحولات اخیر به ضرر جمهوری اسلامی تمام خواهد شد.

منتقدان ترامپ اشاره می‌کنند که تصمیم عجولانه رئیس جمهور اعتبار این کشور را در بین متحدان منطقه‌ای خود زیر سوال خواهد برد. علاوه بر این، متحدان سابق آمریکا در سوریه یعنی نیرو‌های کرد چاره‌ای جز روی آوردن به رژیم بشار اسد و حامیان اصلی اش یعنی روسیه و ایران نخواهند داشت.

جیسون برودسکی، رئیس سازمان «اتحاد علیه ایران اتمی» در مصاحبه با خبرگزاری ما گفت: «زمانی که ما متحدان منطقه‌ای خود را رها می‌کنیم، آن‌ها به دنبال شرکای جدیدی خواهند بود».

مایکل ماکوسکی، رئیس «اندیشکده یهودی برای امنیت ملی آمریکا» معتقد است که فروپاشی ائتلاف‌های آمریکا امنیت اسرائیل را نیز به خطر خواهد انداخت. او در این ارتباط گفت: «کرد‌ها مانعی در مقابل گسترش نفوذ ایران در سوریه بودند. اما اکنون برای دفاع از خود در مقابل ترکیه به بشار اسد روی آورده اند. بدین ترتیب اسرائیل با تهدیدات بیشتری از طرف ایران و بشار اسد روبرو خواهد شد».

البته برخی تحلیلگران آمریکایی به این موضوع اشاره می‌کنند که ترکیه نیرو‌های شبه نظامی کرد را تروریست می‌داند. ترکیه یکی از اعضای سازمان ناتو محسوب می‌شوند. به همین خاطر آمریکا نمی‌توانست اتحاد خود با نیرو‌های دموکراتیک کرد را برای مدتی طولانی ادامه دهد. آنکارا ادعا می‌کند که کرد‌های سوریه در واقع یکی از شاخه‌های حزب کارگران کردستان یا پ. ک. ک. هستند. ارتش ترکیه در طول چند دهه گذشته در حال جنگ با نیرو‌های پ. ک. ک. بوده است.

تونی باردان، پژوهشگر اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها در مصاحبه با خبرگزاری ما گفت: «پ ک. ک. بین ترک‌ها و اعراب گرفتار شده است. به همین خاطر رهبران این گروه چاره‌ای جز مذاکره با ایران و روسیه ندارند».

اما مارک دوبوویتز، رئیس اندیشکده دفاع از دموکراسی‌ها دیدگاه کاملا متفاوتی دارد. او شدیدا از تصمیم اخیر ترامپ انتقاد کرده است. او رجیب طیب اردوغان را یک فرد مستبد توصیف می‌کند.

در مقابل، مایکل دوران، عضو اندیشکده محافظه کار هادسون از تصمیم دونالد ترامپ استقبال کرده است. او معتقد است خروج آمریکا از سوریه فرصتی برای بهبود روابط بین واشنگتن و آنکارا فراهم خواهد کرد. ترکیه یکی از دشمنان اصلی رژیم بشار اسد در سال‌های گذشته بود.

او در این ارتباط گفت: «نیرو‌های دموکراتیک کرد در سوریه ترجیح می‌دهند که با اسد و ایران اتحاد برقرار کنند. به همین خاطر بعد از خروج سربازان آمریکایی به سرعت شاهد ورود نیرو‌های ایرانی و روسی به شمال سوریه بودیم. اتحاد آمریکا با کرد‌های سوریه از ابتدا تصمیم اشتباهی بود. آمریکا نمی‌تواند روابط خوب خود با ترکیه را به خطر اندازد. ما چاره‌ای جز پذیرش خواسته‌های اردوغان نداریم».

اما بسیاری از ناظران تردید دارند که ترکیه در مقایسه با کرد‌های سوریه شریک بهتری برای کنترل ایران باشد. این هفته یک دادگاه فدرال آمریکا دومین بانک دولتی ترکیه را به دلیل کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی محکوم کرد.

برودسکی در این ارتباط گفت: «به نظرم ترکیه متحد خوبی برای مقابله با ایران نیست. همچنین باید به این موضوع اشاره کرد که ترکیه در ماه‌های اخیر به روسیه نزدیک‌تر شده است.»

این هفته دو سوم نمایندگان مجلس آمریکا در اقدامی بی سابقه تصمیم اخیر رئیس جمهور برای خروج از سوریه را در بیانیه‌ای مشترک محکوم کردند. در این بیانیه آمده است: «خروج ناگهانی سربازان آمریکایی از بخش‌های شمالی سوریه به نفع دشمنان دولت آمریکا از جمله ایران و روسیه خواهد بود».

لیندزی گراهام، سناتور آمریکایی ایالت کارولینای شمالی در جلسه شنود کنگره در مورد تحولات اخیر گفت: «بزرگ‌ترین برنده این تصمیم رئیس جمهور در سوریه بدون تردید ایران خواهد بود».

البته برایان هوک، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور ایران با این دیدگاه مخالف است. او گفت که خروج از سوریه تغییری در استراتژی کلی آمریکا اعمال نخواهد کرد. او اشاره کرد که هدف از ورود به سوریه شکست دادن گروه داعش بوده است.
در هر صورت، حضور نیرو‌های آمریکایی در سال‌های اخیر مانع گسترش نفوذ ایران در سوریه شده بود. علاوه بر این، بسیاری نگرانند که تصمیم اخیر ترامپ باعث احیای مجدد گروه داعش در منطقه شود. متاسفانه دولت ترامپ در حال حاضر استراتژی کلی برای حل بحران سوریه ندارد.

برخی کارشناسان معتقدند که تحریم‌های اقتصادی برای مقابله با جاه طلبی‌های منطقه‌ای ایران کافی نیستند. برودسکی در این ارتباط گفت: «خروج از سوریه در تضاد با سیاست کمپین فشار حداکثری ترامپ قرار دارد. تحریم‌های اقتصادی فقط بخشی از استراتژی ما باید باشند. عقب نشینی آمریکا از منطقه قابلیت ما برای کنترل رفتار ایران را محدود می‌کند».

هم زمان، رسانه‌ها و مقامات ایرانی از خیانت ترامپ به کرد‌ها ابراز خوشحالی کرده اند. علی شمعخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران در این ارتباط گفته است: «رهبران آمریکا به این واقعیت پی برده اند که توانایی دست یابی به برنامه‌های خود در خاورمیانه را ندارند. پروژه‌های تغییر رژیم، معامله قرن و تقسیم بندی منطقه به شکست منجر شده اند.»


برخی نیروهای آمریکایی برای جلوگیری از تسلط ایران بر نقاط نفت خیز در سوریه می مانند

متیو پتی در نشنال اینترست نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا می گوید که به دنبال پایان دادن جنگ های آمریکا در خاورمیانه است. اما تعدادی از اعضای تیم امنیت ملی او نگران گسترش نفوذ ایران و روسیه در منطقه هستند. به همین خاطر آن ها در حال برنامه ریزی برای نگه داشتن بخشی از سربازان آمریکایی در جنوب شرقی سوریه هستند.

هفته گذشته ترامپ دستور خروج سربازان آمریکایی از شمال شرقی سوریه را صادر کرد. هم زمان، ارتش ترکیه عملیات نظامی خود برای بیرون راندن کردها از این منطقه را آغاز کرد. اما برخی مقامات دولت ترامپ قصد دارند که چند صد نیروی آمریکایی را در کنار گروه های شورشی عرب در مناطق نفت خیز جنوب شرقی حفظ کنند. ترامپ در روزهای اخیر تاکید کرده بود که نیروهای آمریکایی امنیت میادین نفتی سوریه را تامین کرده اند. علاوه براین، در روزهای اخیر دیپلمات های مرتبط با نیروهای دموکراتیک سوریه از طرح جدید پیشنهاد شده استقبال کرده اند.

مطابق با گزارش های منتشر شده، تیم ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه به رهبری جیمز جفری در طول ماه های گذشته ایده حضور نیروهای آمریکایی در دیرالزور به منظور مقابله با نفوذ ایران را مطرح کرده اند.

عمر ابولیلا، یکی از فعالان سوری مخالف بشار اسد در مصاحبه با خبرگزاری ما گفت: «ائتلاف تحت رهبری آمریکا از ابتدا در حال تلاش برای تثبیت قدرت رژیم بشار اسد در سوریه بودند». ابولیلا گفت که اخیرا بالگردها و جنگنده های اف-35 آمریکایی برای مقابله با نیروهای مرتبط با ایران وارد منطقه شده اند.

او ادامه داد: «تیم جفری جیمز سه ماه پیش با ما مشورت کردند. آن ها قول دادند که آمریکا پیش از بیرون راندن ایران برنامه ای برای خروج از سوریه ندارد»

اما یکی از مقامات وزارت خارجه آمریکا در مصاحبه با خبرگزاری ما گفت: «رئیس جمهور از ماه دسامبر به طور صریح اعلام کرده بود که نیروهای آمریکایی به تدریج از سوریه خارج میشوند. تیم ویژه رئیس جمهور با همکاری وزارت دفاع در حال برنامه ریزی برای عقب نشینی نیروهای آمریکایی مطابق با یک جدول زمان بندی شده بوده اند. ما همچنین به همکاری با شرکای خود برای جلوگیری از احیای مجدد گروه تروریستی داعش ادامه می دهیم. البته من نمی توانم در مورد جزئیات تعاملات دیپلماتیک آمریکا با کشورهای دیگر صحبت کنم».

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در تاریخ 20 اکتبر در کنفرانس خبری خود گفت : «میتوانم به شما اطمینان دهم که تلاش های ما برای مقابله با ایران واقعی و پیوسته هستند. متاسفانه دولت قبلی تصور می کرد که برای تامین امنیت منطقه می تواند روی کمک ایران حساب باز کند».

جیمز جفری به طور صریح اعلام کرده است که آمریکا حتی بدون همکاری کردها به تلاش های خود برای جلوگیری از گسترش نفوذ ایران در سوریه ادامه خواهد داد. او در تاریخ 17 دسامبر در کنفرانس شورای آتلانتیک گفت که آمریکا نمی تواند اتحاد خود با نیروهای غیر دولتی از جمله کردهای سوریه را برای همیشه ادامه دهد. او تاکید کرد که آمریکا تا زمان خروج تمام نیروهای مرتبط با ایران به حضور خود در سوریه ادامه خواهد داد.

بسام باراباندی، دیپلمات سوری مخالف بشار اسد در مصاحبه با خبرگزاری ما گفت : «من از فعالیت های تیم جفری جیمز به خوبی آگاهی دارم. آنها تلاش زیادی برای حل بحران سوریه انجام داده اند. آن ها قصد دارند این فرصت را در اختیار مردم سوریه قرار دهند که رهبر بعدی خود را انتخاب کنند».

باراباندی در سال 2013 به آمریکا مهاجرت کرد و به طور دائم با تیم جفری جیمز در تماس بوده است. هدف نهایی تیم جفری جیمز این است که گروه های شورشی عرب را برای مقابله با داعش و رژیم بشار اسد آموزش دهند.

دونالد ترامپ در تاریخ 6 اکتبر بعد از تماس تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که ارتش ترکیه به زودی عملیات نظامی برنامه ریزی شده خود را در شمال سوریه آغاز خواهد کرد. ارتش ترکیه بالافاصله عملیات خود علیه نیروهای دموکراتیک کرد سوریه را آغاز کرد. دولت اردوغان ادعا می کند که کردهای سوریه یکی از شاخه های حزب کارگران کردستان یا پ ک ک هستند. آنکارا گروه پ ک ک را تروریستی می داند و در طول چند دهه گذشته در حال جنگ با مبارزان آن بوده است.

البته دولت ترامپ اواخر هفته موفق شد یک توافق آتش بس را بین ترکیه و کردهای سوریه میانجیگری کند. نیروهای آمریکایی هم زمان با ورود ارتش ترکیه به سرعت منطقه را ترک کردند.

اما رهبران کرد بدون حمایت آمریکا چاره ای جز روی آوردن به رژیم بشار اسد و متحدانش یعنی ایران و روسیه نداشتند. کاخ سفید در بیانیه 14 اکتبر اشاره کرد که نیروهای آمریکایی در پایگاه التنف در جنوب شرقی سوریه باقی خواهند ماند. این پایگاه خارج از مناطق تحت کنترل کردها قرار دارد.

ترامپ به طور مکرر تاکید کرده است که نیروهای آمریکایی امنیت نفت سوریه را تامین کرده اند. احتمالا منظور او بزرگ ترین میدان نفتی در سوریه است. این میدان نفتی در نزدیکی مناطق تحت کنترل نیروهای اسد در دیرالزور قرار دارد.

باراباندی در این ارتباط گفت : «دیرالزور یک منطقه عرب نشین است. آنها در جنگ علیه داعش تلفات سنگینی را متحمل شدند. آن ها همچنین علیه شبه نظامیان مرتبط با ایران و بشار اسد جنگیده اند. آن ها تمایل زیادی به همکاری با نیروهای آمریکایی دارند»

اما نیروهای آمریکایی برای ادامه حضور در سوریه به یک پل زمینی برای ارتباط با خارج نیاز دارند. پایگاه التنف به یکی از متحدان منطقه ای آمریکا یعنی اردن متصل شده است. اما در هر صورت واشنگتن در آینده کمک و همکاری اردوغان نیاز پیدا خواهد کرد.

مایکل دورل، عضو اندیشکده هادسون در تاریخ 17 اکتبر گفته بود : «به نظرم آمریکا باید از موقعیت خود در شمال سوریه به منظور جلوگیری از تثبیت حضور نظامی ایران استفاده کند. ما باید دولت ترکیه را در تمام برنامه های خود مشارکت دهیم»

اما حتی با همکاری ترکیه نیز به نظر نمی رسد که حضور آمریکا در بلند مدت در جنوب شرقی سوریه امکان پذیر باشد. دولت بشار اسد به دنبال تسلط پیدا کردن بر منابع نفت سوریه است. به همین خاطر آمریکا نمی تواند پایگاه های نظامی خود در نزدیکی این میادین نفتی را حفظ کند.

نیروهای حامی اسد به دنبال خارج کردن آمریکا هستند و احتمال درگیری بین دو طرف افزایش پیدا خواهد کرد. رکس تیلرسون، وزیر خارجه سابق آمریکا قبلا به این موضوع اشاره کرده بود که آمریکا بدون اجازه حکومت اسد حق بهره برداری از این میادین نفتی را نخواهد داشت.
لینک کوتاه


نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری