کد خبر: ۲۲۸۹۴۲
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۸ - ۲۳:۴۲
پیشتر مقام‌های رسمی دولت عراق گفته بودند در دور جدید تظاهرات در این کشور که از اول اکتبر آغاز شده تاکنون بیش از ۱۵۷ نفر کشته و ۶ هزار نفر مجروح شده‌اند.
اعتراض‌های ضددولتی در بغداد پایتخت عراق و نیز چند شهر دیگر در جنوب این کشور دست‌کم ۲۷ کشته برجای گذاشت.

به گزارش اعتدال، منابع بیمارستانی شمار مجروحان درگیری‌های روز جمعه سوم آبان در سراسر کشور را نزدیک به هزار و 800 نفر ذکر کردند و خالد مهنی، سخنگوی وزیر کشور عراق نیز اعلام کرد که دست کم ۶۸ تن از مأموران پلیس در این درگیری‌ها مجروح شده‌اند.

معترضان عراقی در این روز به ساختمان‌های دولتی، دفاتر احزاب و نیز دفاتر محلی گروه‌های شبه‌نظامی، به ویژه گروه‌های نزدیک به حکومت ایران یورش بردند.

پیشتر مقام‌های رسمی دولت عراق گفته بودند در دور جدید تظاهرات در این کشور که از اول اکتبر آغاز شده تاکنون بیش از ۱۵۷ نفر کشته و ۶ هزار نفر مجروح شده‌اند.

برخی از اعضا نیروهای عراقی در درگیری‌های خشونت‌بار نقش داشتند و برخی شاهدان آنها را مسئول شلیک به شهروندان معترض دانسته‌اند.

امروز راهپیمایان در شهرهای جنوبی ناصریه و دیوانیه، دو ساختمان دولتی و حدود ۱۵ دفتر متعلق به احزاب سیاسی و شبه‌نظامیان مسلحی را که در ائتلاف نظامی گروه حشدالشعبی عضو هستند، به آتش کشیده و غارت کردند.

با اوج‌گیری این درگیری‌ها، در اواسط روز آیت‌الله سیستانی بالاترین مرجع مذهب شیعه در عراق، نیروهای امنیتی و نیز معترضان را بار دیگر به خویشتن‌داری فرا خواند و به آنها دربارۀ خطر ایجاد «هرج و مرج» در عراق هشدار داد. با این وجود تا پایان روز شمار قابل توجهی از معترضان به ضرب گلوله یا بر اثر شلیک گاز اشک‌آور کشته شدند.

سیستانی با انتشار بیانیه‌ای از معترضان خواسته بود تا از حمله و آسیب رساندن به نیروهای امنیتی و اموال خصوصی و عمومی در جریان تظاهرات خودداری کنند. او تاکید کرد که پلیس باید «تضمین کننده امنیت اعتراضات» باشد. مرجع شیعیان عراق با انتقاد از گزارش اخیر دولت درباره دور قبل تظاهرات، اعلام کرد این گزارش کاملا صادقانه نبوده و به اهداف خود نرسیده است.

بنا بر گزارش‌ها، هزاران نفر با وجود این هشدارها در میدان تحریر بغداد جمع شدند و درگیری‌ها در نزدیکی منطقه سبز که محل استقرار ساختمان‌های دولتی و سفارتخانه‌ها است تا پایان روز جمعه ادامه داشت.

مرگ دست‌کم سه تن از معترضان در شهر ناصریه واقع در استان جنوبی ذی‌‌قار پس از آن روی داد که شبه‌نظامیان «عصائب‌ اهل حق» به سمت معترضانی که قصد حمله به دفتر محلی آنها را داشتند آتش گشودند. بیش از ۴۰ نفر نیز در جریان این حادثه زخمی شدند.

بنا بر اعلام پلیس عراق، در این روز بیش از سه هزار معترض چند ساختمان دولتی از جمله ساختمان استانداری را در شهر ناصریه به آتش کشیدند.

در شهر سماوه واقع در استان مثنی در جنوب عراق نیز شهروندان خشمگین به دفتر گروه «جریان حکمت» (نزدیک به عمار حکیم) همچنین گروه «عصائب‌ اهل حق» حمله کرده و این دفاتر را به آتش کشیدند. دست‌کم دو معترض در جریان آتش سوزی‌های این شهر کشته شدند.

جنبش ملی حکمت (تیار الحکمه الوطنی) عراق در تابستان امسال با خروج از دولت ائتلافی به جرگه مخالفان پرشمار کابینه عادل عبدالمهدی پیوست. گردان‌های عصائب‌ اهل حق، از گروه‌های شبه‌نظامی عراق هستند. ایالات متحده آمریکا این گروه را تروریستی نامیده و تحریم کرده است.

بنا بر اعلام پلیس در شهر عماره در جنوب‌شرق عراق نیز دو نفر کشته و ۱۸ نفر در تلاش برای حمله به دفاتر محلی شبه‌نظامیان شیعه زخمی شده‌اند. یکی از کشته‌شدگان از نیروهای امنیتی عراق و دیگری عضو گروه عصائب اهل حق بوده است.

گزارش‌هایی نیز از تظاهرات در شهرهای دیگر عراق از جمله دو شهر شیعه‌نشین کربلا و نجف رسیده است.

در بغداد درگیری نیروهای امنیتی با هزاران معترضی که سعی در ورود به منطقه سبز (مقر ساختمان‌های مهم دولتی) داشتند، در ابتدای روز آغاز شد و دست‌کم دو کشته و صدها زخمی برجای گذاشت.

پلیس ضد شورش برای متفرق کردن معترضان و دور کردن آن‌ها از منطقه به شدت حفاظت شده سبز، از گاز اشک‌آور و ماشین‌های آب‌پاش استفاده کرد.

بنا بر گزارش‌ها، دست‌کم دو نفر از معترضان در جریان رویارویی با پلیس جان خود را از دست داده‌اند و گلوله‌های گاز اشک آور پلیس ضد شورش به سر این دو نفر برخورد کرده است.

شماری از رسانه‌های منطقه‌ای، از جمله الجزیره و رودآو می‌گویند در تظاهرات روز جمعه، پلیس از گلوله‌های جنگی نیز برای مقابله با معترضان استفاده کرده است.

یک منبع امنیتی اعلام کرد که صدها تظاهرکننده عراقی صبح امروز(جمعه) وارد منطقه الخضرا در بغداد شدند. این اقدام پس از سخنرانی عادل عبدالمهدی، نسخت وزیر عراق و وعده‌هایش برای انجام اصلاحات قانونی صورت گرفت.

تظاهرکنندگان موانعی را که نیروهای امنیتی در نزدیکی پل الجمهوریه ایجاد کرده بودند برداشتند.

تظاهرکنندگان در میدان التحریر بغداد تجمع کرده و پرچم عراق را حمل می‌کردند.

آن‌ها خواهان انجام اصلاحات و از بین بردن فساد شدند.

همچنین گزارش شده تظاهرکنندگان به ساختمان ریاست جمهوری در منطقه الخضرا یورش بردند و با نیروهای امنیتی درگیر شدند.  طبق اعلام منابع محلی نیروهای امنیتی از گاز اشک آور و بمب‌های صوتی علیه معترضان استفاده کردند.

در همین حال گزارش شده استان‌های جنوبی عراق شامل استان ذی‌قار و المثنی هم به اعتراضات پیوسته‌اند.

طبق این گزارش‌ها صدها تن در میدان الحبوبی در مرکز استان ذی‌قار تجمع کرده و پلاکارهایی را در محکومیت احزاب سیاسی در دست دارندو شعارهایی در محکومیت نظام فعلی عراق و درخواست برای تغییر نظام از پارلمانی به ریاست جمهوری سر دادند.

علاوه بر این در استان المثنی در جنوب عراق جمعیت زیادی در مرکز میدان‌ها تجمع کرده‌اند تا به سمت ساختمان‌های دولتی حرکت کنند.

این درحالی است که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق درخواست‌ها برای سرنگونی دولتش و برگزاری انتخابات زودهنگام را خارج از قانون اساسی دانست.

شاهدان عینی نیز اعلام کردند که نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور علیه تظاهرکنندگان استفاده کردند. پنجشنبه تظاهرات عراقی‌ها که اوایل اکتبر شروع شده بود، ازسرگرفته شد.

وزارت کشور عراق نیز پنجشنبه از وضعیت آماده‌باش برای تظاهرات امروز (جمعه) خبر داد.

عادل عبدالمهدی در آستانه تظاهرات روز جمعه در سخنرانی به مردم عراق گفت: دولت در رأس اولویت‌های خود تضمین آزادی‌ها، امنیت و ثبات و فراهم کردن بهترین خدمات و فرصت‌های شغلی برای شهروندان و تحقق رشد اقتصادی را قرار داده است.

عبدالمهدی تأکید کرد که اصلاحات وزارتی را به دور از سهمیه‌بندی انجام خواهد داد.

وی گفت که با حضور هرگونه نیروی خارجی بدون موافقت دولت عراق مخالف است. عبدالمهدی تأکید کرد که تلاش‌هایی برای برگزاری یک نشست منطقه‌ای جهت دور کردن عراق از نزاع‌های منطقه در جریان است.

عبدالمهدی تأکید کرد: ما از تشکیل شورای عالی قضایی برای پیگرد فاسدان و کاهش ۵۰ درصدی حقوق مسئولان عراقی حمایت می‌کنیم.

او درباره درخواست‌ها برای تظاهرات گفت: تظاهرات حق مشروع عراقی‌هاست. اما تظاهرات باید قانونی باشد.

عبدالمهدی از تظاهرکنندگان خواست با روشی مسالمت‌آمیز نظراتشان را بیان کنند. وی گفت:‌استعفای دولت بدون جایگزینی از سوی قانون اساسی به معنای رها کردن کشور در آشوب است.

در این راستا سفارت آمریکا از شهروندانش در عراق خواست از رفت و آمد به مناطق شاهد تظاهرات و درگیری خودداری کنند.

شمار زیادی از شهروندان عراقی از هفته‌ها پیش تاکنون علیه وضعیت نا‌بسامان اقتصادی، فساد گسترده و ناتوانی دولت در تامین امنیت شهروندان در بغداد و دیگر شهرهای دیگر این کشور تظاهرات می‌کنند. شبکه تلویزیونی رودآو روز جمعه ۲۴ اکتبر گزارش کرد که معترضان از خواست‌های ابتدایی خود مبنی بر مبارزه با فساد و بیکاری فراتر رفته و خواستار سرنگونی دولت هستند.

عراق از سال ۱۹۹۱ و پس از نخستین جنگ خلیج فارس در برابر تحریم‌های بی‌سابقه سازمان ملل متحد (موسوم به نفت در برابر غذا) توان اقتصادی و بنیه اجتماعی خود را به میزان بسیار زیادی از دست داد. به نظر می‌رسد عراق پس از سقوط رژیم صدام به دست ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۰۳ میلادی، وارد یک چرخه از نابسامانی و از هم پاشیدگی اجتماعی شده است.

اعتراض‌های خونین در عراق| شمار کشته‌شدگان به ۲۷ نفر رسید| هزاران نفر نفر زخمی شدند+عکس

اعتراض‌های خونین در عراق| شمار کشته‌شدگان به ۲۷ نفر رسید| هزاران نفر نفر زخمی شدند+عکس

اعتراض‌های خونین در عراق| شمار کشته‌شدگان به ۲۷ نفر رسید| هزاران نفر نفر زخمی شدند+عکس

اعتراض‌های خونین در عراق| شمار کشته‌شدگان به ۲۷ نفر رسید| هزاران نفر نفر زخمی شدند+عکس
نام:
ایمیل:
* نظر:
تازه‌های کسب و کار
عکس خبری