کد خبر: ۲۲۸۷۵۱
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸
مشاور انجمن خودروسازان گفت: بانک مرکزی هم فشل است زیرا نتوانسته تورم و نقدینگی را کنترل کند اگر فشل بودن کلمه درستی است بانک مرکزی در راس آن است.
به گزارش اعتدال به نقل از ایلنا در نشست مشترک قطعه‌سازان و خودروسازان داود میرخانی مشاور انجمن خودروسازان با اشاره به کنترل قیمت‌ها توسط دولت گفت:  پیش از انقلاب وزارت بازرگانی قیمت‌ها را کنترل می‌کرد ولی روش آنها بدین صورت بود که منافع تولیدکننده در نظر گرفته می‌شد آقای خیامی با 10 میلیون تومان ایران خودرو را تاسیس کرد و سال 57 که از ایران خارج شد 150 میلیون تومان سرمایه ایشان بود که این پول را از کشور خارج نکرد و جهت اشتغال و کمک به صنعت کشور در مشهد و ایدم تبریز و ریخته‌گری سرمایه‌گذاری مجدد صورت داد.

وی ادامه داد: اما متاسفانه بعد از انقلاب این کنترل ادامه پیدا کرد اما سود متعارف برای تولیدکننده در نظر گرفته نشد ما از همان اول انقلاب کش و قوس زیادی با شورای انقلاب داشتیم و همان موقع شورای اقتصاد تصویب کرد که قیمت‌گذاری بر اساس حاشیه بازار باشد.

مدیرعامل سابق ایران خودرو ادامه داد: در همان 10 سال علیرغم اینکه تورم افزایش داشت اما قیمت خودرو به صورت کاملا منطقی افزایش پیدا می‌کرد اما متاسفانه در زمان دولت احمدی‌نژاد این قیمت‌گذاری به سازمان حمایت واگذار شد و این سازمان نیز زیر قیمت تمام شده قیمت‌ها را معین کرد و در نهایت به جایی رسید که رئیس جمهور وقت عبارت معروف پراید کیلویی چند را بیان کرد.

وی با اشاره به هزینه‌های بالای خودروسازی گفت: ما هیچ گونه بهروه‌وری نداریم وقتی یک خودروسازی را به خاطر، نامه‌ نمایندگان و سفارش برخی افراد مجبور به استخدام هفت هزار نیروی مازاد می‌کنند و الان هم به آن اجازه تعدیل نمی‌دهند چگونه به دنبال بهره‌وری هستیم.

وی با اشاره به اظهارات همتی مبنی بر فشل بودن خودروسازی گفت: بانک مرکزی هم فشل است زیرا نتوانسته تورم و نقدینگی را کنترل کند اگر فشل بودن کلمه درستی است بانک مرکزی در راس آن است. صحبت‌های همتی کاملا غلط بود حرف زدن ناصواب هم حد و حصری دارد وقتی خودتان فرمول قیمت‌گذاری را می‌دانید و می‌بینید که چه بلایی سر خودروسازان آمده است نباید هر حرفی را پشت تریبون بزنید.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری