کد خبر: ۲۲۸۶۸۵
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۸ - ۲۲:۵۰
روسیه خواستار ایجاد توازن قواست و تمایل به ایجاد روابط بهتر سیاسی و اقتصادی با عربستان دارد. اکنون کارت بازی تعین‌کننده روسیه یا عربستان نیست بلکه امریکا است که نفوذ و اعتبار خود را به میزان زیادی در کل منطقه از دست داده است. از همه بدتر برای امریکا این است که دیگر کسی به ترامپ اعتماد ندارد و همین موضوع وضعیت را تغییر می‌دهد.
کارت اصلی بازی، روسیه یا عربستان نیستند بلکه آمریکا است که نفوذ و اعتبار خود را به میزان زیادی در منطقه از دست داده است.

به گزارش اعتدال؛ نشریه "آسیا تایمز" در گزارشی درباره رویکرد روسیه در قبال خاورمیانه می‌نویسد: "از دیدی فوری، دیدار پوتین از عربستان دستاوردهای زیادی داشت. طرفین با 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم در روسیه به توافق رسیدند. هیچ موضعی درباره فروش تسلیحات بیان نشده است اما کمتر می‌توان تردید داشت که پوتین این موضوع را به صورت خصوصی با رهبران سعودی مطرح نکرده است. با توجه به این که آمریکا سیستم‌های پدافند موشکی پاتریوت را به عربستان تحویل داده، ریاض نمی‌توانست صحبت صریحی درباره فروش تسلیحات روس به ریاض داشته باشد. پوتین به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد چرا که اقتصاد روسیه نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. صادرات روسیه نیز کاهش یافته است. در نتیجه، سرمایه‌گذاری سعودی‌ها در روسیه و همکاری طرفین در زمینه فنی خبر خوبی برای پوتین خواهد بود و عربستان این موضوع را گام موثری در تعدیل حمایت روسیه از ایران ‌داند".

پوتین رابطه با کدامیک را ترجیح می دهد؛ عربستان یا ایران؟

این نشریه در ادامه می‌نویسد: "از دید روسیه، ایران یک دوست است اما دوستی مشکل‌ساز. در حالی که ایران در از بین برن مخالفان اسد در سوریه بسیار مفید بوده است؛ عملیات نظامی تهاجمی حزب‌الله لبنان می‌تواند باعث آغاز جنگی با اسرائیل شود که خلاف منافع کوتاه‌مدت و بلندمدت روسیه است. روسیه می‌خواهد خود کارگزار قدرت در سوریه باشد و روسیه می‌خواهد همزمان روابط خوب خود را با اسرائیل نیز حفظ کند.

همچنین، پوتین می‌داند که اسرائیل پلی میان روسیه و آمریکا است و در زمانی که روسیه نیاز به ترمیم روابط با امریکا دارد، رابطه‌اش با اسرائیل مفید است. اینکه آیا پوتین حاضر است در این مسیر و در معامله با اسرائیل، علیه ایران کار کند یا خیر هنوز پرسشی بی‌پاسخ است. از دیدگاه عملی، روس‌ها نمی‌تواند اعتبار زیادی به ایران بدهند. اگر اقتصاد ایران از هم فرو پاشد بدهی‌های پرداخت نشده ایران به روسیه برای تراز تجاری آن کشور و بودجه داخلی‌اش خبر خوبی نخواهد بود. ریاض امیدوار است که روسیه با میانجی‌گری بتواند به حملات موشکی و پهپادی انصارالله یمن علیه عربستان پایان بدهد. با این وجود، هنوز مشخص نیست که پوتین تا چه اندازه قدرت تاثیرگذاری بر تصمیمات ایران را دارد. نیروهای نظامی در ایران کار خود را انجام می‌دهند و خود تصمیم‌گیری می‌کنند".

پوتین رابطه با کدامیک را ترجیح می دهد؛ عربستان یا ایران؟

این نشریه در ادامه می‌افزاید: "روس‌ها خواستار ایجاد توازن قوا هستند و تمایل به ایجاد روابط بهتر سیاسی و اقتصادی با عربستان دارند. اکنون کارت بازی تعین‌کننده روسیه یا عربستان نیست بلکه امریکا است که نفوذ و اعتبار خود را به میزان زیادی در کل منطقه از دست داده است. از همه بدتر برای امریکا این است که دیگر کسی به ترامپ اعتماد ندارد و همین موضوع وضعیت را تغییر می‌دهد".
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری