کد خبر: ۲۲۸۱۳۸
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۳
هواپیماها و پایگاه های آمریکا در تیررس ایران؛
واقعیت اینکه ترامپ به دنبال راهکار دیپلماتیک با ایران نیست، با این وضعیت باید گفت: «آمریکا احتمالا به تهدید کردن ایران ادامه می‌دهد و ایران نیز به ساخت موشک‌هایی بیش از پیش قوی‌تر ادامه می‌دهد».
یک نشریه آمریکایی نوشت در صورت وقوع هرگونه درگیری در منطقه، پایگاه‌ها و ناوهای هواپیمابر آمریکا در معرض تهدید موشک‌های کروز و بالستیک ایرانی قرار دارند.

به گزارش اعتدال، نشریه" نشنال اینترست" در یادداشتی به قلم دیوید اکس به بررسی توانمندی و پیشرفت صنعت موشکی جمهوری اسلامی ایران پرداخته و با بیان اینکه تمام انواع موشک‌های ایرانی بسیار قوی هستند، نوشت آمریکا باید این تهدید را جدی بگیرد زیرا در برابر آن به هیچ‌وجه آماده نیست.

ایران به توسعه موشک های بالستیک با دوربرد - با وجود اینکه در جنگ برخی از موشک های برد کوتاه خود شلیک می کند - بطور فزاینده ای ادامه می دهد. این اقدام ایران به منزله نادیده گرفتن درخواست آمریکا مبنی بر این که جمهوری اسلامی از هر سلاحی که، حتی به طور تئوری، قابلیت حمل کلاهک هسته ای داشته باشد، خودداری کند، تلقی می گردد.

این نشریه با اشاره به دو عملیات موشکی ایران با استفاده از موشک‌های ذوالفقار، قیام 1 و فاتح 110 علیه پایگاه‌های گروه‌های تروریستی و جدایی‌طلب در سوریه و منطقه کردستان عراق در سال گذشته، نوشت: "این دو عملیات، شدیدترین حملات موشکی ایران طی 20 سال اخیر بود".

حملات ماه اکتبر، با موشک های ذوالفقار و قیام، شبه نظامیان داعش را در نزدیکی مرزهای شرقی سوریه در ابو کمال، مورد هدف قرار داد. تهران با روزهای تشدید تنش ها با ایالات متحده، این موشک ها را شلیک کرد. در ماه مه سال 2018، دولت ترامپ، ایالات متحده را از برنامه جامع اقدام مشترک بین المللی(توافق هسته ای)، خارج کرد. معاهده ای بین المللی که سال 2016 بین ایران، چین، فرانسه، آلمان، اتحادیه اروپا، روسیه، انگلستان و ایالات متحده منعقد شده بود و تحریم های ایران را کاهش و از توسعه سلاح های هسته ای در تهران جلوگیری می کرد!

در 5 نوامبر ، واشنگتن مجدداً تحریم هایی را علیه تهران اعمال کرد و بانک های این کشور، هواپیمایی، شرکت های حمل و نقل و آژانس انرژی اتمی را هدف قرار داد. وزارت امور خارجه آمریكا اظهار داشت: ایالات متحده متعهد است تا اطمینان حاصل كند كه ایران هرگز به تسلیحات هسته ای نزدیك نخواهد شد.

این نشریه می افزاید در حقیقت، تهران هنگامی که ایالات متحده از توافق خارج شد، تمام شروط برجام را رعایت کرده بود و در حال توسعه تسلیحات اتمی نبود. اما ایران به طور گسترده ای به کار روی موشک های بالستیک ادامه می داد که همه آنها می توانند کلاهک های غیر هسته ای را حمل کنند و بنابراین در ذیل توافق هسته ای سال 2016 قرار نگرفته اند.

اما دولت ترامپ خواستار متوقف ساختن برنامه موشكی از سوی تهران شد. وزیر امور خارجه آمریکا، مایک پومپئو در سخنرانی در بنیاد میراث در واشنگتن در مه 2018 ، خواستار پایان دادن به برنامه توسعه موشک ایران شد.

پمپئو همچنین از ایران خواست كه به حمایت خود از حزب الله ، حماس و حوثی ها پایان دهد و نیروهای خود را از سوریه خارج كند. پومپئو گفت: "می دانید، لیست بسیار طولانی است. ما این لیست را ایجاد نکردیم. آنها این کار را کردند".

 ایران خواسته های پمپئو را نپذیرفت و به طور مداوم در پاسخ به خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید ایالات متحده، لحن متفاوتی به خود گرفته است. تهران برای بهبود راکت های کنونی خود از زیرساخت و تخصص لازم برخوردار است. اندیشکده مركز مطالعات استراتژيك و بين المللي در واشنگتن ، می گوید: "ايران داراي بزرگترين و متنوع ترين زرادخانه موشكي در خاورميانه است، با هزاران موشک کوتاه و میان‌برد بالستیک و کروز که می‌توانند تا اسرائیل و جنوب شرقی اروپا را هدف بگیرند".

البته ایران فاقد موشک های بالستیک قاره پیماست، موشک هایی که ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس از آن برای حمل کلاهکهای اتمی در مسافت های جهانی استفاده می کنند.

دولت آمریکا و «دونالد ترامپ»‌ رئیس‌جمهور این کشور گمان می‌کنند که تحریم و تهدید می‌تواند ایران را به دست برداشتن از موشک‌هایش بدون دادن هیچ گونه امتیازی مجبور کند

این نشریه در ادامه می نویسد: اما اگر دولت ترامپ واقعاً خواهان توافق دیپلماتیک برای مهار موشک های ایران است ، برجام  را پاره نمی کرد.  دولت ایالت متحده تنها می خواهد کنترل بیشتری روی تسلیحات موشکی ایران داشته باشد ، حتی اگر توافق های بین المللی با زحمت زیاد و اهداف بلندمدت به دست آمده باشد.

در پایان این نشریه می افزاید: "آمریکا احتمالا به تهدید کردن ایران ادامه می‌دهد و ایران نیز به ساخت موشک‌هایی بیش از پیش قوی‌تر ادامه می‌دهد"
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری