کد خبر: ۲۲۸۰۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۴
محمدجواد ظریف با حضور در جلسه علنی امروز مجلس در پاسخ به سوال نماینده کبودرآهنگ در رابطه با اقدامات انجام شده از سوی وزارت خارجه برای توسعه قراردادهای اقتصادی و ارتقاء جایگاه ایران در صحنه جهانی بیان کرد: تاکید کرد که وزارت خارجه وظیفه انعقاد قراردادهای تجاری را برعهده ندارد بلکه وظیفه آن تسهیل این امر بوده و در این راستا معاونت دیپلماسی اقتصادی در این وزارتخانه فعال است. وی همچنین با بیان اینکه ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تضعیف حقوق این افراد انجام می‌دهیم، اظهار کرد: وزارت امور خارجه در این زمینه از تبلیغاتی کردن موضوع جلوگیری می‌کند تا از طریق روابط سیاسی کار جلو رفته و به نتیجه برسد.

نماینده مردم کبودرآهنگ از توضیحات وزیر امور خارجه در خصوص اقدامات انجام شده به منظور توسعه قراردادهای اقتصادی و ارتقاء جایگاه ایران در صحنه جهانی قانع شد.

در ادامه این جلسه وزیر خارجه به سوال علی کُرد نماینده خاش درباره‌ دلیل نداشتن دیپلماسی پایدار با کشورهای همسایه شرق، و جنوب شرقی ایران پاسخ داد و با تاکید بر اینکه روابط با همسایگان ابر اولویت سیاست خارجی در کنار تسهیل امور اقتصادی است، گفت: روابط ما با پاکستان دچار سردرگمی نیست. در حال حاضر مرز ایران با پاکستان امن‌ترین مرزها برای این کشور است درخواست ما این است که این مرز برای ما هم امن باشد.

نماینده خاش هم از پاسخ‌های وزیر خارجه درباره‌ دیپلماسی با کشورهای همسایه شرق و جنوب شرقی ایران قانع شد.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالات جلال محمود زاده نماینده مهاباد درباره سدسازی غیر قانونی ترکیه و حمله ترکیه به عفرین گفت:در این باره ایران، عراق و سوریه با مشکلاتی مواجه هستند عراق و سوریه مستقیما از برخی از مشکلات رنج می‌برند و هر سه کشور گفت‌وگوهایی در این رابطه با ترکیه داشته‌ایم. وی در بخش دیگری از اظهاراتش با بیان این که ایران اقدامات ترکیه در زمینه مسائل مربوط به آب را با جدیت دنبال می‌کند، تاکید کرد: موضع گیری ایران درباره عفرین توسط سخنگوی وزارت خارجه صورت گرفته من هم در ترکیه مخالفتم را اعلام کردم و رئیس جمهور نیز با این موضوع مخالف بود ما معتقدیم حقوق مردم کرد سوریه باید حفظ شود معتقد به رعایت حقوق همه مردم منطقه و مرزهای بین المللی هستیم البته امنیت ترکیه هم باید حفظ شود ولی امنیت از طریق لشگرکشی حفظ نمی‌شود.

نماینده مهاباد نیز از توضیحات ظریف درباره‌ی دفاع از کردهای سوریه قانع شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری