کد خبر: ۲۲۷۹۴۸
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۸:۳۵
رئیس‌جمهور آمریکا مدعی شد که رئیس‌جمهور ایران خواستار دیدار با وی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل بوده است، اما به دلیل اختلاف‌نظر دو طرف بر سر برداشته شدن تحریم‌ها در نهایت دیداری انجام نشده است.
رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد که وی پیشنهاد دیدار با حسن روحانی به دلیل پیش‌شرط ایران را رد کرده است.

به گزارش اعتدال به نقل از آسوشیتدپرس، دونالد ترامپ با تاکید بر این ادعا که مقامات ایران و آمریکا در خصوص دیدار و تماس تلفنی احتمالی با حسن روحانی گفت‌وگو کرده بودند، مدعی شد که این خود وی بوده است که پیشنهاد این دیدار با رئیس‌جمهوری ایران را رد کرده است!

وی روز جمعه به خبرنگاران با طرح این ادعا که دو طرف گفت‌وگوهایی داشتند، گفت که طرف ایرانی خواستار رفع تحریم‌ها برای آغاز مذاکرات بود.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین مدعی شد که در پاسخ به این درخواست ایرانی‌ها گفته است «حتما دارید شوخی می‌کنید».

ترامپ همچنین ادعا کرد که روحانی خواستار دیداری در سازمان ملل بوده است.

وی افزود: «روحانی خواستار برگزاری یک دیدار در سازمان ملل متحد بود. ما با هم صحبت کردیم، البته نه شخصاً بلکه از طریق کسانی که در کنار ما [برای کمک به انجام تعامل] بودند. او می‌خواست تمام تحریم‌ها یا حداقل بخشی از تحریم‌ها برداشته شوند و من گفتم نه.»

نشریه پالیتیکو روز سه‌شنبه در گزارشی به نقل از برخی مقامات فرانسوی مدعی شد که حسن روحانی و دونالد ترامپ هفته گذشته در نیویورک بر سر توافق چهاربندی ارائه‌شده توسط مکرون برای برقراری مذاکرات میان ایران و آمریکا به توافق رسیده بودند.

این منابع مدعی شدند که با اینکه ایران و آمریکا بر سر انجام مذاکرات توافق کرده بودند اما اصرار روحانی برای برداشته‌شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران باعث شد تا دیداری میان مقامات دو کشور انجام نگیرد.

در این سند آمده بود که ایران باید بپذیرد که «هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت»، «به تمام تعهدات هسته‌ای خود عمل می‌کند» و «بر سر چهارچوب بلندمدت فعالیت‌های هسته‌ای خود مذاکره کند». این سند همچنین از ایران می‌خواست تا «از ستیزه‌جویی‌ خود دست بکشد و از طریق گفت‌وگو صلح و ثبات را در منطقه حفظ کند».

منابع فرانسوی می‌گویند که در متن این سند اشاره‌ای به برنامه موشک‌های بالیستیک ایران نشده بود.

در این سند چهاربندی همچنین از آمریکا خواسته شده بود «تمام تحریم‌های اعمال‌شده علیه ایران از سال ۲۰۱۷ را بردارد و ایران بتواند آزادانه به فروش نفت خود بپردازد».

یک منبع فرانسوی در این خصوص مدعی شد: روحانی با اساس این سند موافقت کرد و از مکرون بابت اشاره صریح به لغو تحریم‌ها تشکر کرد اما وی می‌خواست که دونالد ترامپ پیش از ورود به مذاکرات، تمامی تحریم‌ها را لغو کند.

به گفته یک منبع دیگر، مکرون برای کاهش تنش‌ها و برقراری مذاکرات، تماسی تلفنی میان روحانی و ترامپ را ترتیب داد اما روحانی هیچگاه به این تماس تلفنی رضایت نداد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری