کد خبر: ۲۲۷۸۱۰
تاریخ انتشار: ۰۹ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۶
روز نامه آساهی  ژاپن نوشت:

ژاپن نه تنها نباید به رویکرد سفت و سخت آمریکا تن در دهد ، بلکه باید موضع خود به عنوان میانجی را حفظ و با جدیت هر چه تمامتر تلاش دیپلماتیک برای کاهش تنش خاورمیانه را پیگیری کند. هم اکنون روابط میان دو کشور ایران و آمریکا به شکلی در آمده که نه تنها گفتگوی مستقیم میان دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، و روحانی ، رییس جمهور ایران ، در نشست سازمان ملل در نیویورک تحقق پیدا نکرده ، بلکه بر اثر حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی اختلافات میان دو کشور تعمیق یافته است. در این میان شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن ،‌ به شکل جداگانه با سران ایران و آمریکا مذاکره کرد. نخست وزیر ژاپن در مذاکره با رییس جمهور ایران با اشاره به اینکه:« می خواهم نقش سازنده در ثبات و صلح منطقه ایفاء‌ کنم »‌ با جدیت از ایران درخواست خویشتن داری کرد.

 هر چند دونالد ترامپ ، رییس جمهور آمریکا ، در خصوص اقدام نظامی علیه ایران رویکرد محتاطانه نشان می دهد ، ولی با توجه به اینکه فشار علیه ایران در هر دو زمینه اقتصادی و نظامی را تقویت کرده است ، نمی توان احتمال درگیری نظامی پیش بینی نشده را تکذیب کرد. ژاپن که متحد آمریکا و درعین حال روابط دوستی دیرینه با ایران دارد ، در برقراری پل ارتباطی میان دو کشور بسیار حائز اهمیت است. بنابراین شینزو آبه برای جلوگیری از چنین رویدادی و همچنین با توجه به واقعیت ها در خصوص تنش این بار ایران و آمریکا که در واقع با خروج یک جانبه آمریکا از توافق هسته ای آغاز شده است ، باید ایران را به خویشتن داری و بازگشت به توافق هسته ای ترغیب و ترامپ را به لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران متقاعد کند.

تاکنون انگلستان ، بحرین ، استرالیا ، عربستان سعودی ،‌ امارات متحده عربی مشارکت در « طرح امنیت دریایی برای تنگه هرمز » به رهبری آمریکا را اعلام کردند ، اما ژاپن هنوز رویکردش را در این راستا فاش نکرده است. چنانچه ژاپن نیروی دفاع از خود را اعزام کند و به شبکه انزوا علیه ایران اضافه شود ، بی شک جایگاه خود به عنوان میانجی را از دست خواهد داد. بنابراین لازم است ژاپن با حفظ رویکرد محتاطانه گذشته ، تصمیم عاقلانه در این راستا بگیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری