کد خبر: ۲۲۷۷۲۱
تاریخ انتشار: ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۵
«بازگشت رشید مظاهری به روزهای اوج، ادامه درخشش نیازمند در سپاهان، افت نسبی بیرانوند در بسته نگه‌داشتن دروازه و همچنین اشتباهات مرگبار حسین حسینی در کنار درخشش شهاب گردان باعث شده تا شرایط کسب امتیاز تیم‌ها در جدول رده‌بندی تغییر کند؛ چیزی که مسلم است، مارک ویلموتس برای انتخاب دروازه‌بان شماره یک در تیم ملی دچار دغدغه‌ای شیرین خواهد شد که مدت‌ها تجربه نکرده است.»

به گزارش اعتدال، روزنامه شرق نوشت: «لیگ برتر فوتبال ایران تا پایان هفته سوم یکی از کم‌گل‌ترین لیگ‌های دنیا بود اما در هفته پنجم و ششم مجموعا ۴۰ گل ردوبدل شده که ضعف گلرها در این دو هفته بیش از قبل مشهود بوده است.

علیرضا بیرانوند و حسین حسینی که فصل گذشته عملکرد قابل‌ قبولی در بسته نگه‌داشتن دروازه تیم‌های خود داشتند، در این فصل بر خلاف سال‌های قبل ظاهر شدند و آن‌ طور که باید نتوانستند در کلین‌شیت موفق عمل کنند. در مقابل اما پیام نیازمند که فصل قبل هم درخشش قابل‌ توجهی داشت، این فصل درصدد بهبود کیفیت فنی خود است و تا اینجای کار با پنج کلین‌شیت یکی از علل صدرنشینی سپاهان در لیگ نوزدهم بوده است. رشید مظاهری هم یکی از بمب‌های نقل‌وانتقالاتی از ذوب‌ آهن به تراکتور بود که طبق انتظار بهترین عملکرد را در چند سال اخیر داشته است. بعد از گذشت پنج هفته مشخص می‌شود که شرایط صعود و سقوط تیم‌ها تا چه میزان به درخشش دروازه‌بانان خود وابسته است.

رشید مظاهری، فراتر از یک «بمب»


سنگربان سابق ذوب‌ آهن که سال گذشته برای سبزپوشان اصفهانی دروازه‌بانی می‌کرد، در آستانه انتقال به پرسپولیس بود اما با توجه به منتفی‌شدن حضور بیرانوند در لیگ‌های خارجی، رشید تصمیم گرفت به تراکتور برود. او با عقد قراردادی سه‌ساله یکی از مهم‌ترین تصمیم‌های فوتبالی خود را گرفت و حالا پرشورهای تبریزی حداقل مطمئن هستند که دروازه‌بان تیمشان دیگر مقابل تیم‌های قعرنشین سوتی مرگبار نخواهد داد تا سرنوشتشان عوض شود. مظاهری که پنج فصل کم‌نوسان را در ذوب‌ آهن سپری کرد، موفق شد دو جام حذفی و یک سوپرجام فوتبال ایران را به دست بیاورد اما دستش از رسیدن به قهرمانی در لیگ برتر کوتاه ماند. او با پیوستن به تراکتور نه‌تنها بمب نقل‌وانتقالات لیگ برتر لقب گرفته، بلکه می‌خواهد قهرمانی در لیگ برتر و حضور دوباره در لیگ قهرمانان آسیا را تجربه کند. تیم تراکتور این فصل با دروازه‌بانی رشید مظاهری عملکرد بسیار خوبی را در فاز دفاعی ثبت کرده است. این دروازه‌بان باتجربه در پنج بازی ابتدایی لیگ نوزدهم پنج کلین‌شیت ثبت کرده و حالا امیدوار است با انجام یک کلین‌شیت دیگر در بازی با پارس جنوبی جم، به رکورد سیدحسین حسینی برسد. حسینی موفق شد در لیگ هجدهم ۸۴۷ دقیقه دروازه‌اش را بسته نگه دارد. حالا مظاهری فارغ از پنج کلین‌شیت با پیراهن تراکتور، ۴۳۰ دقیقه کلین‌شیت با لباس ذوب‌آهن را هم دارد. او پس از این که در دقیقه ۲۰ بازی با صنعت نفت گل خورد، دیگر هیچ گلی را دریافت نکرده و رکورد ۷۹۰ دقیقه کلین‌شیت را به نام خود ثبت کرده است. این گلر در صورتی که تا دقیقه ۵۷ بازی با پارس جنوبی بتواند از دروازه تیمش محافظت کند، به آمار حسینی می‌رسد. آخرین گلی که مظاهری خورد، در بازی با صنعت نفت و ۱۸۰ روز پیش بود، یعنی حدود شش ماه است که این دروازه‌بان طعم گل‌خوردن در بازی‌های لیگ برتر را نچشیده و باید دید سرانجام چه کسی دروازه او را باز خواهد کرد.

نیازمند، «پیام قهرمانی» برای سپاهان

شاید کمتر کسی تصور می‌کرد دروازه‌بان سابق پیکان به فاصله گذشت یک سال تبدیل به یکی از بهترین دروازه‌بانان ایران شود. او فصل گذشته موفق به ۱۴ کلین‌شیت با پیراهن سپاهان شد و حالا بعد از گذشت پنج مسابقه دروازه‌اش را بسته نگه داشته تا در کنار رشید مظاهری تنها دروازه‌بانانی باشند که هنوز دروازه‌شان باز نشده است.

رحمتی، بلندشدن دود از کنده

کاپیتان سابق استقلال بعد از هفت سال حضور مستمر در این تیم سرانجام تصمیم گرفت ادامه فوتبالش را در تیمی تجربه کند که مدعی جدی قهرمانی در این فصل است. قرارداد دوساله رحمتی با پدیده سابق و شهر خودروی فعلی دوران جدیدی را برای او آغاز کرده است. هرچند رحمتی روی دو گل از سه گل دریافتی مقصر اصلی بوده، اما هنوز از بهترین دروازه‌بانان ایران محسوب می‌شود. نمره متریکای او در آخرین مسابقه شهر خودرو (در هفته پنجم)، ۵.۷۹ اعلام شده که نشان می‌دهد در روزهای اخیر دروازه‌بان سابق تیم ملی ایران افت کمی داشته است. او در پنج بازی شهر خودرو در این فصل فقط سه گل خورده.

شهاب گردان، بازگشت موفق دروازه‌بان فراموش‌شده

دروازه‌بان فصل گذشته صنعت نفت آبادان بار دیگر با درخشش در فولاد خوزستان خودش را بر سر زبان‌ها انداخته است. فولاد به‌واسطه حضور جواد نکونام و البته ورزشگاه زیبای فولاد، یکی، دو فصلی است که سوژه جذابی برای فوتبالی‌ها شده، اما در این فصل گردان با درخشش در این تیم قصد دارد رقیبی جدی برای بیرانوند و نیازمند در تیم ملی باشد. گردان در دو مسابقه ابتدایی دوبار دروازه‌اش مقابل نفت آبادان و استقلال تهران باز شد اما حالا با بسته نگه‌داشتن دروازه تیمش مقابل سپاهان، شهر خودرو و نفت مسجدسلیمان ۲۷۰ دقیقه است که کلین‌شیت کرده است. نمره متریکای او در هفته پنجم ۷.۶ بوده که در بین تمام دروازه‌بان‌های لیگ بالاترین نمره را کسب کرده است. تا اینجای کار گردان در پنج مسابقه فقط دوبار دروازه‌اش باز شده که میانگین ۰.۴ گل خورده در هر دیدار را ثبت کرده است.

بیرانوند، عملکرد سینوسی

علیرضا بیرانوند در سه فصل اخیر رکورددار کلین‌شیت در فوتبال ایران بوده است. فصل گذشته سنگربان سرخ‌ها با ۱۶ کلین‌شیت در ۲۵ مسابقه موفق شد در کسب این عنوان هت‌تریک کند اما در لیگ نوزدهم در سه مسابقه که در درون دروازه حضور داشته، سه‌ بار دروازه‌اش باز شده است. هرچند درخشش او در داربی و مهار پنالتی علی کریمی از علل پیروزی قرمزهای پایتخت در این مسابقه حساس بود اما افت او در بسته نگه‌داشتن دروازه، امری است که نمی‌توان آن را کتمان کرد. بیرانوند تا پیش از دریافت گل از کی‌روش استنلی در هفته پنجم درخشش خوبی در دیدار مقابل سپاهان داشت، اما دریافت دو گل بد، نمره او از متریکا را به عدد «شش» کاهش داد. علی بیرو فعلا با ثبت یک کلین‌شیت در سه مسابقه میانگین یک گل خورده در هر دیدار را ثبت کرده است.

حسینی، گلری که عقاب نشد!


علی خطیر می‌گوید یکی از شرط‌های سیدحسین حسینی برای تمدید قرارداد، عدم توافق با سیدمهدی رحمتی بوده است. با انتقال رحمتی به شهر خودرو بسیاری عقیده داشتند که حالا حسینی بدون حاشیه می‌تواند بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد اما اشتباهات عجیب او در دیدار با نفت مسجدسلیمان و خروج اشتباه او و همچنین دریافت گل دقیقه ۸۱ در داربی که با اشتباه دوباره او همراه شد، موجی از انتقاد را از سنگربانی همراه داشته که قرار بود بیمه‌کننده دروازه استقلال در این فصل باشد. دریافت شش گل خورده در پنج دیدار یکی از بدترین شروع‌های استقلال را از لحاظ کلین‌شیت به ثبت رسانده است. استقلال نه‌تنها هنوز موفق به ثبت کلین‌شیت نشده، بلکه میانگین ۱.۲ گل خورده در هر مسابقه، یکی از علت‌های قعرنشینی این تیم در لیگ امسال است.‌

بازگشت رشید مظاهری به روزهای اوج، ادامه درخشش نیازمند در سپاهان، افت نسبی بیرانوند در بسته نگه‌داشتن دروازه و همچنین اشتباهات مرگبار حسین حسینی در کنار درخشش شهاب گردان باعث شده تا شرایط کسب امتیاز تیم‌ها در جدول رده‌بندی تغییر کند. چیزی که مسلم است، مارک ویلموتس برای انتخاب دروازه‌بان شماره یک در تیم ملی دچار دغدغه‌ای شیرین خواهد شد که مدت‌ها تجربه نکرده است.»
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری