کد خبر: ۲۲۷۵۹۹
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۱
بازتاب مواضع روحانی در نیویورک در رسانه های غرب؛
رئیس جمهور ایران ترامپ را متهم كرد كه قرارداد سال 2015 مذاكره شده توسط باراك اوباما را صرفاً به این دلیل كه "نام وی در آن نبوده"، ترك كرده است.
حسن روحانی رییس جمهوری ایران که برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر کرده در مصاحبه ها و سخنرانی های خود به تبیین مواضع ایران در قبال رخدادهای جهانی پرداخته است.

به گزارش اعتدال، مواضع روحانی درباره احتمال مذاکره با آمریکا، حمله به تاسیسات نفتی عربستان، تلاش های اروپا برای حفظ برجام و برگزاری دیدار با ترامپ، اعمال تحریم ها علیه ایران و امنیت خاورمیانه در رسانه های بین المللی بازتاب فراوانی داشته و برخی نیز با اشاره به این موضع گیری ها به تحلیل اوضاع دیپلماتیک ایران، اروپا و آمریکا پرداخته اند.

رئیس جمهور ایران می گوید که اگر ترامپ تحریم ها را لغو کند، آماده مذاکره است

سه گانه دیپلماتیک روحانی، اروپا و ترامپ در نیویورک"ایندیپندنت" در گزارشی نوشت: حسن روحانی گفته است که با وجود فشار رهبران دیگر جهان برای شروع مجدد مذاکرات، در صورت لغو تحریم ها علیه کشورش، فقط حاضر است در مورد تغییرات توافق هسته ای بحث کند.

رئیس جمهور ایران در جمع خبرنگاران در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک گفت که در صورت باقی ماندن این محدودیت ها، حتی ملاقات دونالد ترامپ را هم در نظر نخواهد گرفت.

با این حال، به نظر می رسد ترامپ همچنین احتمال دستیابی به موفقیت دیپلماتیک با جمهوری اسلامی را بالا می برد و می گوید "ایالات متحده هرگز به دشمنان همیشگی اعتقادی نداشته است".

روحانی ، که اعتقاد دارد حوثی های یمن در پشت حملات هواپیماهای بدون سرنشین هستند و نه ایران ، گفت که وی "هیچ مدرک محسوسی" از هرگونه تغییر در موضع آمریکا در قبال کشورش مشاهده نکرده است.

وی افزود: "هیچ کس نمی داند که آمریکا فردا چه خواهد کرد." رئیس جمهور ایران ترامپ را متهم كرد كه قرارداد سال 2015 مذاكره شده توسط باراك اوباما را صرفاً به این دلیل كه "نام وی در آن نبوده"، ترك كرده است.

ایندیپندنت در ادامه مدعی شد: وی در پاسخ به این سؤال که آیا او با توافقنامه هسته ای جدید با دولت ترامپ مذاکره خواهد کرد ، گفت که اگر ایالات متحده از سال 2018 تحریم های اعمال شده توسط آمریکا را برداشته باشد، در مورد "تغییرات کوچک، اضافات یا اصلاحیه" بحث خواهد کرد.

در جریان مجمع عمومی سازمان ملل روز سه شنبه در نیویورک ، روحانی با بوریس جانسون ، صدراعظم آلمان آنگلا مرکل و رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون دیدار و گفتگو کرد.

ماکرون اندکی پس از دیدار با ترامپ در تلاش برای هموار ساختن مسیر مذاکرات بین ایالات متحده و ایران با رئیس جمهور ایران صحبت کرد.

رئیس جمهور فرانسه به روحانی گفت كه در صورت عدم دیدار با رئیس جمهور آمریكا ، این "فرصت از دست رفته" خواهد بود. ماکرون افزود: "زیرا او ظرف چند ماه دیگر برنمی گردد." "و رئیس جمهور ترامپ به تهران نمی رود ، بنابراین آنها باید هم اکنون ملاقات کنند."

عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز فاش کرد که ترامپ خواسته است تا در رفع تنش با ایران کمک کند. وی به خبرنگاران گفت: "من اکنون چیزی بیش از این نمی توانم بگویم ، مگر اینکه ما تلاش می کنیم و واسطه می گیریم."

بوریس جانسون همچنین از مذاکرات میان ایالات متحده و ایران حمایت کرد و به روحانی گفت: "شما باید در کنار استخر شنا باشید و در همان زمان پرش کنید."

جانسون، روحانی را نیز به لندن دعوت کرد و گفت"جایی که می توانیم درمورد اوضاع بیشتر بحث کنیم. ما نگرانی های جدی درباره بازداشت اتباع دوگانه در تهران داریم و مشتاقانه منتظر هستیم تا در این زمینه پیشرفت کنیم."

مذاکرات مربوط به انگلیس ، آلمان ، فرانسه تنها 24 ساعت پس از آن صادر شد که سه کشور اروپایی بیانیه ای صادر کردند و در آن مقصر دانستند ایران برای حمله 14 سپتامبر به تأسیسات نفتی سعودی است.


روحانی ایالات متحده را "حامی تروریسم" در خاورمیانه می داند

سه گانه دیپلماتیک روحانی، اروپا و ترامپ در نیویورک"سی ان بی سی" نیز نوشت:  رئیس جمهور ایران ، حسن روحانی ، ایالات متحده را "حامی تروریسم" در خاورمیانه خواند و از نقش تهران در حملات اخیر تأسیسات نفتی عربستان سعودی را انکار کرد.

وی گفت: "امروز ، متأسفانه ، آمریکا حامی تروریسم در منطقه ما است و هر کجا آمریکا رفته است ، به همین دلیل تروریسم گسترش یافته است. از طرف دیگر ، ما هر کجا که رفته ایم ، تروریسم را شکست داده ایم. "
 
 روحانی همچنین احتمال ملاقات با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورك كاهش داد.


روحانی وقتی از او در مورد حملات 14 سپتامبر به بزرگترین کارخانه فرآوری نفت خام و میدان نفتی جهان سؤال شد، پاسخی فرضی داد.

او پرسید: "بیایید فرض کنیم اگر این اقدام از طرف ایران بوده است ، تمام سرمایه های دریافت شده از طرف ایالات متحده برای سیستم های دفاعی، سیستم های تسلیحاتی، سیستم های راداری نصب شده در عربستان سعودی و شبه جزیره عربستان، چگونه عمل نکده و آنها نتوانستند مانع این حملات شوند ؟ او افزود که این حملات برای سیستم های دفاع موشکی ساخت ایالات متحده شرم آور است.

روحانی همچنین احتمال ملاقات با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا را در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورك كاهش داد. وی گفت: " اگر ما به دنبال دستیابی به اهداف بالاتر برای سود بردن هر دو کشور هستیم ، باید برنامه ریزی شود. اما قبل از آن ، ما باید اعتماد متقابل ایجاد کنیم و اعتماد چیزی است که ترامپ از این چارچوب خارج کرد. ما توافق نامه ای داشتیم و ترامپ بدون توجیه معتبر و به طور غیرقانونی از یک توافق بین المللی خارج شد. " ترامپ و روحانی گفته اند که علی رغم حضورشان در نیویورک، دیدار نمی کنند.


رئیس جمهور ایران گفت:"هر کجا آمریکا رفته، تروریسم گسترش یافته است"

سه گانه دیپلماتیک روحانی، اروپا و ترامپ در نیویورکنشریه آمریکایی "هیل" نیز نوشت: رئیس جمهور ایران حسن روحانی روز سه شنبه ایالات متحده را متهم کرد که عامل اصلی تحریک تروریسم در خاورمیانه است.

اظهارات روحانی در مصاحبه ای با فاکس نیوز در واکنش به انتقاد رئیس جمهور ترامپ از ایران در طی سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک در اوایل روز بود.

روحانی به کریس والاس گفت: "امروز ، متأسفانه ، آمریکا حامی تروریسم در منطقه ما است و هر کجا آمریکا رفته است ، تروریسم گسترش یافته است."

رییس جمهور ایران گفت كه وی از تعبیرات ترامپ در مقابل تروریسم شگفت زده شده است و به اقدامات آمریكا در سوریه به عنوان نمونه ای از آنچه وی به عنوان تروریسم در خاورمیانه توصیف می كند، اشاره كرد.

روحانی توضیح داد: "کشوری که بدون مجوز دولت از فضای هوایی سوریه و بمباران خاک سوریه سوریه پرواز کند ، ایالات متحده آمریکا است."

در روز سه شنبه ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل، به ایران در مورد افزایش فعالیت نابهنجار در خاورمیانه در میان افزایش تنش ها بین دو کشور هشدار داد.

هفته گذشته آمریكا در پاسخ به حملات به تأسیسات نفتی عربستان سعودی با اعمال تحریم های های اضافی بر بانک مرکزی ایران واکنش نشان داد.

ایالات متحده و عربستان سعودی این حملات را که توسط حوثی های یمن اتفاق افتاده ، به ایران نسبت می دهند. تهران این ادعا را رد کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری