کد خبر: ۲۲۷۵۰۱
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۲
یکی از مقامات سعودی گفت: "ما هنوز ناامیدانه در جستجوی تامین برخی قطعات مورد نیاز هستیم..کار بازسازی واقعا آن طور که به نظر می‌رسد، عالی پیش نمی‌رود."
روزنامه "وال استریت ژورنال" آمریکا به نقل از مقامات سعودی و پیمانکاران نفتی مطلع خبر داده که ممکن است بازسازی تاسیسات نفتی آسیب دیده آرامکو عربستان که از حملات هفته گذشته به شدت آسیب دیده، نه در عرض چند هفته بلکه چند ماه و حتی 1 سال طول بکشد.

این روزنامه آمریکایی نوشته است:

بر اساس اعلام مقامات سعودی و پیمانکاران نفتی، شرکت نفت عربستان سعودی در حال مذاکره اضطراری با سازندگان تجهیزات و ارائه دهندگان خدمات است و حاضر است بهایی بیش از حد معمول برای قطعات و کار تعمیر پرداخت کند تا هر چه سریع‌تر کار بازسازی تاسیسات نفتی پایان یابد.

بر اساس اعلام مقامات و پیمانکاران نفتی اما کار بازسازی ممکن است به جای 10 هفته – که وعده اولیه مدیران شرکت آرامکو بوده است- چند ماه و حتی 1 سال طول بکشد.

در پی حمله ویران کننده شنبه هفته گذشته به بزرگترین تأسیسات فرآوری نفت عربستان سعودی، این شرکت نفتی سعودی از پیمانکاران خواسته که قیمت قطعات و سرویس‌های لازم برای بازسازی را هر چه سریع‌تر اعلام کنند.

به گفته مقامات سعودی و تأمین کنندگان خدمات نفتی در سعودی در روزهای اخیر، مدیران شرکت آرامکو با تماس‌ها، فاکس‌ها و ای میل‌های خود پیمانکاران نفتی غربی طرف معامله خود از جمله شرکت"بیکر هیوز" را بمباران کرده‌اند و از آنها خواسته‌اند به صورت اضطراری و فوری کار بازسازی را تمام کنند.

یکی از مقامات سعودی گفته هزینه‌های بازسازی می‌تواند صدها میلیون دلار باشد. این هزینه جدای از هزینه کاهش قیمت سهام آرامکو و درآمد نفتی سعودی در پی کاهش بیش از 5 میلیون بشکه‌ای ظرفیت صادرات روزانه نفت سعودی بوده است.

مشاوران و مقامات دولت سعودی درباره تاثیرات سوء حمله به تاسیسات نفتی در اقتصاد خطر هشدار داده‌اند.

مقامات سعودی و مدیران آرامکو پس از این حملات با هدف اطمینان دادن به بازارهای نفتی گفته‌اند کار بازسازی را هر چه سریع‌تر تمام می‌کنند و به تعهدات سابق خود به مشتریان خود عمل خواهند کرد.

شنبه گذشته "امین ناصر" ، رئیس اجرایی شرکت آرامکو تصریح کرد که تولید نفت این شرکت تا پایان ماه (جاری میلادی) به سطح پیش‌بینی خود باز خواهد گشت. او گفت: " ارسال هیچ محموله نفتی به مشتریان ما به خاطر حملات اخیر لغو نشده است." شرکت آرامکو در نظر دارد تا پایان ماه نوامبر سال جاری (آبان ماه) به حداکثر ظرفیت خروجی خود بازگردد.

"فهاد آل عبدالکریم"، مدیرکل عملیات جنوبی شرکت آرامکو گفته است: آرامکو انتقال تجهیزات مورد نیاز عملیات بازسازی را از ایالات متحده و اروپا آغاز کرده است.

با این وجود مقامات سعودی می‌گویند، در بالاترین سطوح شرکت و دولت سعودی احساس اطمینانی از بازسازی سریع وجود ندارد. مقامات سعودی و پیمانکاران نفتی گفتند كه ساختن و تحویل و نصب برخی قطعات و تجهیزات مورد نیاز از سوی برخی پیمانكاران ممکن است تا 1 سال طول بكشد.

یکی از مقامات سعودی گفت: "ما هنوز ناامیدانه در جستجوی تامین برخی قطعات مورد نیاز هستیم... کار بازسازی واقعا آن طور که به نظر می‌رسد، عالی پیش نمی‌رود."

حملات اخیر باعث کاهش 5.7 میلیون بشکه‌ای از ظرفیت تولید روزانه نفت سعودی شده است. این میزان 6 درصد از عرضه جهانی نفت خام است.

منبع: عصر ایران
نام:
ایمیل:
* نظر: