کد خبر: ۲۲۷۳۲۶
تاریخ انتشار: ۲۹ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۱۸
ویزای آمریکا برای روحانی و ظریف صادر شد؛
وزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شد. روز گذشته مقامات آمریکایی ویزای حسن روحانی، رئیس جمهور، و محمد جواد ظریف، را برای سفر به نیویورک صادر کردند.
«ظریف» عازم نیویورک شد، روحانی دوشنبه می رودوزیر امور خارجه کشورمان برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد عازم نیویورک شد.

به گزارش اعتدال، محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان بامداد امروز جمعه به منظور شرکت در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، تهران را به مقصد نیویورک ترک کرد.

ظریف در حاشیه این نشست با تعدادی از همتایان خود از دیگر کشورها نیز دیدار و رایزنی می‌کند.

رئیس جمهور نیز روز دوشنبه عازم نیویورک خواهد شد.


ویزای آمریکا برای روحانی و ظریف صادر شد

مقامات آمریکایی ویزای حسن روحانی، رئیس جمهور، و محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران را برای سفر به نیویورک صادر کردند.

علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی جمهوری اسلامی ایران، در سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه، ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) به خبرگزاری رویترز گفت که آمریکا ویزای سفر رئيس جمهور ایران‌، حسن روحانی، و وزیر امور خارجه این کشور، محمد جواد ظریف را صادر کرده است.

روحانی و ظریف قرار است در اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک شرکت کنند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در توییتی نوشته است که محمد جواد ظریف، ایران را به قصد سفر به نیویورک در روز جمعه ترک می‌کند تا در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند.

این توییت پس از خبرهایی منتشر شده که می‌گفتند آمریکا در صدور ویزا برای وزیر خارجه ایران تاخیر کرده است.

هر سال در بازه زمانی ۲۵ شهریور تا ۵ مهر به طور معمول رئیس جمهوری ایران در راس یک هیات بلندپایه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک شرکت و سخنرانی می‌کند. امسال اما به علت عدم صدور ویزا، این سفر هنوز انجام نگرفته است.

ظریف پنج‌شنبه گفته بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، می‌کوشد تا صدور ویزا برای هیأت ایرانی که قصد شرکت در نشست سازمان ملل را دارد به تاخیر بیندازد. به گفته ظریف، اما آمریکا موظف است به هیأت‌های شرکت‌کننده در نشست سازمان ملل ویزا بدهد.

ظریف در توییتی پنج‌شنبه نوشت: «مایک پمپئو، وزیر خارجه، می‌کوشد با آنچه خود تعیین می‌کند از انجام این وظایف کناره بگیرد.»

پمپئو به طور مستقیم ایران را مسئول حمله‌هایی دانسته که به تأسیسات نفتی مهم عربستان سعودی وارد آمده و شورشیان حوثی در یمن مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌اند.

از همین رو دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌خواهد تحریم‌ها علیه ایران را "به طور درخور توجهی تشدید کند".

ایران اتهامات آمریکا را نادرست خوانده و هرگونه مشارکتی در حمله‌های یاد شده را رد می‌کند.

اجلاس سالانه سازمان ملل سه‌شنبه آینده، ۲۴ سپتامبر، که چند روز به طول می‌انجامد، با گزارشی از دبیرکل سازمان ملل افتتاح خواهد شد. قرار است حسن روحانی روز چهارشنبه آینده سخنرانی کند.

هفته‌هاست گمانه‌زنی می‌شود که در حاشیه اجلاس سازمان ملل ممکن است گفت‌وگویی میان حسن روحانی و دونالد ترامپ صورت گیرد.

رئیس جمهور آمریکا چهارشنبه، ۱۸ سپتامبر، گفت: «اگر دست من باشد، می‌گذارم به اینجا بیایند.» ترامپ گفت اگرچه سازمان ملل از تمام نیروی ممکن خود استفاده نمی‌کند، او مانع کسی برای شرکت در اجلاس عمومی سازمان ملل نخواهد شد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
عکس خبری